تصویر ثابت

موسسه علمی گام برتر همشاگردی - نکاتی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟

مشاوره تحصیلی ، روانشناسی ، هیپنوتیزم و ...

تلفن گویای مركز : 02128421398 * 02128421399 * 09128588682

مشاهده مطالب

تصاویر برگزیده

عکس نوشته ها

درباره سایت

سامانه صدای داوطلب :
۰۲۱-۲۸۴۲۱۳۹۸
شماره تماس :
۰۹۱۲۸۵۸۸۶۸۲
۰۹۱۶۳۶۶۵۵۶۱
۰۹۳۹۴۰۸۵۸۰۰
سامانه پیام کوتاه :
۳۰۰۰۹۹۰۰۶۶۹۵۲۱

سایت اصلی موسسه گام برتر همشاگردی :
www.sanjeshy.org

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

نکاتی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟

کنکور سراسری مشاوره و برنامه ریزی 11_  از خودتان انتظار نداشته باشید که همواره و در همه حال، انگیزه در شما وجود داشته باشد
ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی یکی از روش‌هایی که می‌توان انگیزه را در خود حفظ کرد، این است که از خود انتظار نداشته باشیم همیشه و در همه حال، انگیزه قوی در ما وجود داشته باشد.

 
واقعیت این است که هیچ کسی نیست که همیشه و در همه حال، در خود احساس انگیزه را داشته باشد؛ پس همواره منتظر نباشید که احساس قوی انگیزه در شما زنده شود تا کارتان را آغاز کنید. باید قبول کنید که برخی از مواقع این حس را نخواهید داشت. به همین دلیل است که به ایجاد یک قاعده  درسی و تبدیل آن به عادت، نیاز دارید.
 
۱۲٫ مغزتان را تمرین دهید
 
 برای ایجاد انگیزۀ درس خواندن، شما نیاز دارید که مغزتان را تمرین دهید. مغزتان را یک عضله در نظر بگیرید. تلاش برای افزایش توانایی‌تان در تمرکز، همانند تمرینات یک قهرمان دو میدانی است.
 
همه چیز بستگی به تداوم تمرینات و پیشرفتی تدریجی دارد. مدام مغز خود را تمرین دهید؛ حتی زمانی که در حال درس خواندن نیستید. این کار را می‌توانید با انجام معما، حل جدول، بازی‌های فکری و خواندن مقالات علمی دنبال کنید. هر چه راه‌هایی را که برای تمرین دادن مغزتان استفاده می‌کنید، متنوع‌تر باشد، مغز شما قوى‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد شد.
 
درست مانند تمرینات فیزیکی، مغزتان نیز نیاز به استراحت و بازسازی خود دارد؛ پس حداقل به ۸ ساعت خواب احتیاج دارید، و حتی براى برخی از دانش‌آموزان ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز است. تغذیه مغزتان نیز بخش مهم دیگری از تمرین دادن آن است؛ پس با تغذیه درست و دریافت کافی اسیدهای چرب، عملکرد مغز خود را افزایش دهید.
 
۱۳٫ زمان خود را مدیریت کنید
 
تنظیم برنامۀ درسی مناسب، نشان دهندۀ نوعی تعهد است که به ایجاد انگیزه در شما کمک می‌کند. برای هر مبحثی، فهرستی از مطالبی که باید بخوانید تهیه کنید. یک جدول زمانی درست کنید و ساعاتی از روز را، که قرار است به مطالعه اختصاص دهید، در آن مشخص کرده و سعی کنید که ساعات مطالعه‌تان در روزهای متفاوت، یکسان باشد تا برنامه درسی خود را راحت‌تر بتوانید به خاطر بسپارید و به آن عمل کنید. در انتهای هفته، جدول برنامه‌ریزی درسی خود را مرور کنید، و اگر احساس می‌کنید که از برنامه خود عقب هستید، سعی کنید که ساعات بیشترى را براى مطالعه به برنامه خود اضافه کنید.
 
۱۴٫ با گروه درس بخوانید
 
بسیاری از دانش‌آموزان با درس خواندن در گروه انگیزه پیدا می‌کنند؛ البته قطعاً بسیار مهم است که گروه مناسبی را برای درس خواندن خود انتخاب کنید؛ گروهی که دارای افرادی متمرکز و منظم است. توصیه می‌شود که گروه درسی شما بیش از چهار نفر نباشد؛ زیرا تعداد زیاد افراد در گروه، موجب حواس پرتی می‌شود. هنگام درس خواندن در گروه، تعهد بیشتری در شما ایجاد شده و می‌توانید از یادداشت‌های یکدیگر استفاده کرده و یادداشت‌هاى خود را تکمیل کنید تا از روی یادداشت‌های درسی کامل‌تر و بهتری مطالعه کنید. هر فرد در گروه، نقطه ضعف‌ها و نقاط قوت متفاوتی دارد. شما می‌توانید در بالا بردن توانایی‌های خود از نقاط قوت یکدیگر کمک بگیرید (در حال حاضر می‌توانید در شبکه‌های مجازی، گروه‌های درسی تشکیل دهید).
 
۱۵ برای استراحت و آرامش خود برنامهریزی کنید
 
وقتی شما روی درس خواندن برای امتحاناتی که نزدیک است، تمرکز می‌کنید، فراموش کردن زمانى براى استراحت، به راحتی اتفاق می‌افتد. به یاد داشته باشید، همان طور که قبلاً گفته شد، برای حفظ مطالب در ذهن، نیاز به ایجاد فواصل کوتاهی در زمان مطالعه دارید. در کل، برای یادگیری بهتر و کاهش استرس، نیاز به برنامه‌ریزی زمان برای استراحت دارید.
 
۱۶٫ به طور منظم ورزش کنید
 
هنگامی که در حال آماده سازی خود برای یک امتحان مهم هستید، احتمال اینکه تحرکتان کاهش یابد، بسیار زیاد است. تا جایی که می‌توانید، سعی کنید که حداقل روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت بدنى منظم، درس خواندن را مؤثرتر و انگیزه شما را بیشتر خواهد کرد. فعالیت‌های هوازی مانند: شنا، پیاده روی و دویدن، به انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی به مغز کمک می‌کند و تمرکز شما را افزایش می‌دهد.
حتى تحقیقات جدید نشان داده است که ورزش‌های سبک، بلافاصله بعد از مطالعه، به یادآوری و به خاطر سپردن بهتر مطالب، کمک فراوانى می‌کند (بی‌شک، در شرایط حاضر، انجام بعضی از ورزش‌ها مثل شنا امکان‌پذیر نیست).
 
۱۷٫ خود را در حالی تجسم کنید که کار را با موفقیت به انجام رساندهاید
 
اگر برای انجام کاری دچار مشکل شده‌اید، خود را در حالی تجسم کنید که آن کار را با موفقیت به انجام رسانده‌اید. روان‌شناسان ورزشی، به قدرت تجسم‌سازی، به عنوان تکنیکی برای انجام اهداف سخت، تاکید فراوان دارند. هنگامی که شما مدام خود را تجسم می‌کنید که کاری را با موفقیت به انجام رسانده‌اید، انجام این کار در واقعیت آسان‌تر خواهد شد؛ پس روزانه  چند دقیقه را به تجسم سازی خود در موفقیت به انجام رساندن کارهای سختی که در ذهن دارید، اختصاص دهید.
 
۱۸٫ به خود یادآوری کنید که این شرایط تا ابد ادامه نخواهد داشت
 
درس خواندن برای امتحانات، دوی ماراتونی بدون خط پایان به نظر می‌آید، ولی هر امتحانی روزی تمام خواهد شد. این موضوع را، به خصوص زمان‌هایی که انگیزه خود را از دست می‌دهید، به خودتان یادآوری کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند که روی نوری که انتهای تونل وجود دارد تمرکز کنید.
 
۱۹٫ بیشتر روی پروسه درس خواندن تمرکز کنید، تا نتایج آن
 
فکر کردن به نتیجه نهایی از همان ابتدا، درس خواندن را مشکل‌تر می‌کند. روی پروسه درس خواندن تمرکز کنید و هر روز به خاطر تکمیل مطالبی که برای آن روز برنامه‌ریزی کرده‌اید، خود را تشویق کنید. تمرکز کنید، کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنید و عادات درس خواندن را در خود ایجاد کنید. با انجام درست پروسه درس خواندن، قطعاً نتایج نهایی خوبی را نیز کسب خواهید کرد.
 
۲۰٫ خود را از عواملی که موجب حواس پرتی شما میشود، خلاص کنید
 
امروزه تعداد بی‌شماری از دانش‌آموزان، به خاطر استفاده از تلفن همراه، دچار حواس پرتی می‌شوند. فهرستی از تمام عواملی که موجب از بین رفتن تمرکز شما هنگام درس خواندن می‌شود تهیه کنید و تمام تلاش خود را بکنید تا تک تک آنها را از دور و بر خود حذف کنید.
 
به عنوان مثال می‌توانید:
 
– اینترنت خود را، جز مواقعی که کلاس «آن‌لاین» دارید یا قرار است از دبیر خود سؤال کنید، قطع کنید.
– تلفن همراه خود را نیز جز مواقع لازم که کلاس دارید، در حالت پرواز قرار دهید.
 
– تمام بازی‌های داخل موبایل یا کامپیوتر خود را حذف کنید.
 
– پیغام‌های گروه‌های دوستی خود را روی حالت بی‌صدا تنظیم کنید. 

در نهایت، برای ایجاد انگیزه در خود، سعى کنید که نکات توصیه شده را به کار برید و زمان و دروس خود را مدیریت کنید تا بتوانید ذهن خود را به بهترین شکل به کار گیرید و مطمین باشید که به زودی از آن دسته دانشآموزانی خواهید شد که میتوانند به خوبى روی هدفشان تمرکز کرده و انگیزه درس خواندن را در خود تقویت کنند. 

*هفته نامه پیک سنجش

نظرات

ارسال نظر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic