تصویر ثابت

موسسه علمی گام برتر همشاگردی - نکاتی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟

مشاوره تحصیلی ، روانشناسی ، هیپنوتیزم و ...

تلفن گویای مركز : 02128421398 * 02128421399 * 09128588682

مشاهده مطالب

تصاویر برگزیده

عکس نوشته ها

درباره سایت

سامانه صدای داوطلب :
۰۲۱-۲۸۴۲۱۳۹۸
شماره تماس :
۰۹۱۲۸۵۸۸۶۸۲
۰۹۱۶۳۶۶۵۵۶۱
۰۹۳۹۴۰۸۵۸۰۰
سامانه پیام کوتاه :
۳۰۰۰۹۹۰۰۶۶۹۵۲۱

سایت اصلی موسسه گام برتر همشاگردی :
www.sanjeshy.org

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

نکاتی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟

کنکور سراسری مشاوره و برنامه ریزی


مهلت ثبت‌نام در کنکور سراسری ۹۹ امشب پایان می‌یابد

آیا به وجود آمدن انگیزه درس خواندن در شما  سخت است؟
 بهتر است با واقعیت مواجه شویم: فکر فقط یک بار دیگر چرخیدن در شبکههای اجتماعی و گذراندن چند دقیقهای بیشتر در اینترنت قطعاً وسوسه انگیز است، ولی امتحانات هم نزدیک است. احساس استرس شما نیز احتمالاً در حال افزایش است و شما نمیدانید که باید از کجا شروع کنید. هر چه اضطراب شما بیشتر میشود، تصمیم برای آغاز به درس خواندن هم سختتر میشود. اگر این وضعیت، همان شرایطی است که در آن گرفتار شدهاید، حتماً به نکاتی که در اینجا گفته میشود عمل کنید؛ چون به کارتان میآید. در این مقاله به چند نکته که
دانشآموزان موفق برای درس خواندن به کار میبندند تا در خود انگیزۀ درس خواندن ایجاد کنند، میپردازیم:  
۱ . دلایل اصلی حواس پرتی خود را پیدا کنید
نداشتن تمرکز و انگیزه، یک مشکل پیچیده است که میتواند دلایل فراوانی داشته باشد. ممکن است به خود قبولانده باشید که پرداختن به این حجم از دروس، از توانایی شما خارج است. گاهی نیز درس نخواندن، راهی است برای افراد تا علیه معلم یا والدین خود عصیان کنند. شاید هم فکر میکنید که مطالب دروس خسته کننده است یا آن قدر حجم دروس زیاد است که نمیدانید از کجا شروع کنید، و بالاخره امکان دارد که شما منتظر آن زمان خاص و مناسب برای شروع درس خواندن باشید.
فهمیدن دلیل اصلی نداشتن انگیزه و به تعویق انداختن درس خواندن، اولین قدم برای ایجاد انگیزه است. زمانی را صرف تفکر در این مورد کنید. انجام این کار به شما اجازه خواهد داد که بفهمید کدام یک از موارد زیر مىتواند به شما کمک کند تا براى ایجاد انگیزه بیشتر از آن بهره ببرید.
 
۲٫ مطالب  را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید
یکی از دلایل اصلی نداشتن انگیزه و فرار از درس، این است که حجم مطالب درسی به نظر بسیار زیاد میآید.
برای همین، بهتر است که مطالب را به بخشهای کوچکتری تقسیم کنید و برنامهریزی کنید که در هر روز مقدار مشخصی از این بخشهای کوچکتر را مطالعه کنید؛ بنابراین، شما دیگر یک دفعه با حجم بالایی از مطالب درسی مواجه نخواهید بود، بلکه یک مجموعه از بخشهای کوچکتر و با مدیریت آسانتر را مقابل خود خواهید داشت.
این بخشهای کوچکتر، بسته به حجم مطالب درسی، میتواند شامل تنها چند صفحه یا چند بخش از مطالب درسیتان یا حتی چندین بخش مختلف از دروس متفاوت باشد.
 
۳٫ به خود پاداش دهید
هر بار که مطالب تقسیمبندی شده را طبق برنامه تان مطالعه کردید، مدت زمان کوتاهی را به عنوان پاداش و استراحت برای خود در نظر بگیرید. این زمان را میتوانید به انجام بازی مورد علاقه خود، قدم زدنی کوتاه یا حتی به موسیقی اختصاص دهید.
 
بخش پاداش دهی به خودتان، نقش بسزایى را در تکنیک تقسیم بندی دروس به بخشهای کوچک‌تر ایفا میکند.
۴٫ یک قاعده درسی برای خود ایجاد کنید
ما مخلوقاتِ عاداتمان هستیم. اگر ایجاد انگیزه درس خواندن، برای شما یک چالش است، ایجاد یک قاعده کلی میتواند به شما در این زمینه کمک کند.
عادات، بسیار قدرتمند هستند و به محض اینکه یک قاعده درسی در شما ایجاد شود، خارج شدن از این قاعده و فرار از درس، نسبت به پیش، برایتان بسیار مشکل تر خواهد شد. برای ایجاد یک قاعده درسی، اولین قدم، بنیان گذاشتن یک برنامه درسی منسجم است.
به یاد داشته باشید که عادات، یکشبه به وجود نمیآیند و تحقیقات نشان داده است که حداقل حدود ۲۰ روز طول میکشد تا کاری تبدیل به عادت شود؛ پس برای اینکه درس خواندن را به یک عادت تبدیل کنید، باید برای آن، وقت و انرژی صرف کنید.
۵٫ دلیل اینکه چرا میخواهید نمرات بالا و نتایج خوبی را کسب کنید برای خود مشخص کنید
یکی از راههای ایجاد انگیزه، شفاف کردن دلایل درس خواندن و گرفتن نمرات خوب برای خودتان است. فهرستی از دلایل خود برای رسیدن به موفقیتهای درسیتان را تهیه کنید. از جمله دلایل شما میتواند موارد زیر باشد:
– من میخواهم با درس خواندن پیشرفت کنم.
– میخواهم به دانشگاه خوبی وارد شوم.
–  میخواهم در رشته مورد علاقه خودم درس بخوانم.
– میخواهم شغل مورد علاقه خود را در آینده داشته باشم.
– میخواهم برای خود و خانوادهام در آینده درآمد خوبی داشته باشم.
– میخواهم به خودم ثابت کنم که آنچه را که میخواهم، میتوانم به دست آورم. 
– میخواهم در آینده، هیچ گونه پشیمانی در زندگی‌ام نداشته باشم.
 فهرست خود را تهیه کنید و آن را روی میز کارتان قرار دهید، و هرگاه احساس کردید که در حال از دست دادن انگیزه خود هستید، به فهرستتان مراجعه کنید و آن را یک بار دیگر بخوانید.
۶٫ برای سازمان‌دهی به مطالب، از ترسیم نقشه ذهنی استفاده کنید
 
بسیاری از مواقع توصیه میشود که برای خلاصه کردن مطالب، از تهیه فهرست خطی استفاده شود، ولی گاهی ایجاد نقشه ذهنی برای درس خواندن، از خلاصه کردن مطالب به صورت فهرست خطى هم مؤثرتر است؛ زیرا نقشههای ذهنی، با ساختار شعاعی که دارند و خطوطی که برای خلاصه مطالب در آنها به کار برده میشود، به خوبی آنچه را  که در مغز شما در مورد یک موضوع خاص اتفاق میافتد، ترسیم می‌کنند. انجام این کار، به خاطر سپردن یک موضوع را برای شما بسیار آسانتر میکند و دسترسی به خلاصه مطالبی را  که پیش از این مطالعه کردهاید و مىخواهید دوباره به آن مراجعه کنید، نیز آسان خواهد کرد.
۷٫ یک موضوع خسته کننده را به موضوعی جذاب تبدیل کنید
اگر خسته کننده بودن برخی از مطالب درسی، شما را از درس خواندن باز میدارد، باید بدانید که هیچ موضوع خسته کنندهای وجود ندارد و تنها ذهنهای ماست که گاهی رغبت به پرداختن به موضوعی را ندارد. یکی از راههای جذاب کردن مطالب، ایجاد سؤالهای متفاوت از داخل متن و پاسخ دادن به آنهاست. انجام این کار، در ایجاد ارتباط با موضوع، به شما کمک فراوانى میکند.
۸٫ به جای حفظ کردن مطالب، آنها را درک کنید
یکی از راههاى مؤثر درس خواندن، درک موضوع و مطلب است تا آنکه بخواهید بدون فهمیدن مطلب، آن را حفظ کنید. به طور کلی، هرچه سالهای بیشتری را در مدرسه گذرانده باشید، مهارت ایجاد ارتباط بین دروس و موضوعات متفاوت، در شما افزایش مى‌یابد. درک و فهم مطالب به شما کمک میکند تا آسانتر به نتیجهگیری نهایی دست پیدا کنید، و از آنجایی که درک مطالب بسیار لذت بخشتر از حفظ کردن آنهاست، نه تنها مؤثر است، بلکه انگیزه شما را نیز افزایش خواهد داد.
۹٫ بخشهایی را که به خوبی درک نکردهاید، پیدا کنید
 
با توضیح دادن مطالب برای دوستان یا اعضای خانواده خود، چه به صورت رسمی و چه دوستانه، اطلاعات خود را در مورد موضوع عمیقتر کنید. با انجام این کار، بخشهایی را که به خوبی درک نکردهاید، پیدا خواهید کرد. به قول آلبرت انیشتین: «اگر نتوانید موضوعی را به صورت ساده توضیح دهید، پس آن را به خوبى درک نکردهاید».
۱۰٫ با ایجاد فواصلی کوتاه درس بخوانید
تحقیقات نشان داده است  هنگامی که ما با ایجاد فواصل کوتاه درس می‌خوانیم، آن را بهتر یاد خواهیم گرفت. به این روش یادگیری، «یادگیری با ایجاد فاصله» میگویند. حافظه ما از طریق ارتباط بین نورونها شکل میگیرد. برای اینکه این مطالب به خوبی در ذهن ما جای گیرند، نورونها باید برای مدتی دست نخورده باقی بمانند. برای همین هم ما با ایجاد فواصل کوتاه بین مطالب، میتوانیم این زمان را به نورونها بدهیم تا اطلاعات تازه را در خود حفظ کنند؛ پس ابتدا مطلبی را که می‌خواهید مطالعه کنید،  انتخاب کنید، زمانی مشخص را به آن اختصاص دهید و با تمام شدن زمان تعیین شده، دست از مطالعه بردارید، چند دقیقه استراحت کنید و دوباره مطالعه را از سر بگیرید.
باید بدانید که هیچ موضوع خسته کننده‌ای وجود ندارد و تنها ذهن‌های ماست که گاهی رغبت به پرداختن به موضوعی را ندارد. یکی از راه‌های جذاب کردن مطالب، ایجاد سؤال‌های متفاوت از داخل متن و پاسخ دادن به آنهاست

آلبرت انیشتین: «اگر نتوانید موضوعی را به صورت ساده توضیح دهید، پس آن را به خوبى درک نکرده‌اید»

*هفته نامه پیک سنجش

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic