وقتی همه به سخنان شما گوش می‌دهند ...

وقتی همه به سخنان شما گوش می‌دهند ...

وقتی همه به سخنان شما گوش می‌دهند ...
وقتی همه به سخنان شما گوش می‌دهند ...
جایگاه شما !

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که هیچ کس به سخنان شما گوش نمی‌دهد؟

«جولین ترژر» به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را مشتاق شنیدن سخنانتان کنید. او ترفندهای ایراد یک سخنرانی قدرتمند را در اختیار شما قرار می‌دهد. راهنمایی‌های او می‌تواند اصواتی را که در این جهان می‌شنویم، زیبا‌تر کند.پس به سخنان او خوب گوش دهیم!

صدای انسان، زیبا و قدرتمند

صدای انسان همانند سازی است که همه ما قادر به نواختن آن هستیم و احتمالا قدرتمند‌ترین صدای شنیده شده در جهان است. صدای انسان می‌تواند آغازگر یک جنگ یا وسیله‌ای برای ابراز عشق باشد. با این وجود، بسیاری از افراد احساس می‌کنند دیگران به سخنان آن‌ها گوش نمی‌دهند. دلیل آن چیست و چگونه می‌توانیم قدرتمندانه صحبت کنیم و با سخنان خود تغییراتی در این جهان به وجود آوریم؟

هفت اشتباه بزرگ هنگام صحبت کردن

قصد دارم در این سخنرانی عاداتی را معرفی کنم که من آن‌ها را هفت اشتباه بزرگ می‌دانم و لازم است از آن‌ها پرهیز شود؛ چرا که ارتکاب هر یک از آن‌ها کلام شما را تضعیف می‌کند.

۱- غیبت

نخستین اشتباه بزرگ، غیبت یا‌‌ همان بدگویی پشت سر فردی است که در جمع حضور ندارد. این عادت، پسندیده نیست؛ چون همه ما می‌دانیم فردی که رو در روی ما پشت سر دیگران صحبت می‌کند، قطعا چند دقیقه بعد مقابل آن‌ها از ما بدگویی خواهد کرد.

۲- قضاوت

قضاوت دومین اشتباه است. افراد زیادی را می‌شناسم که در سخنان خود دائما در حال قضاوت دیگرانند که گوش دادن به صحبت‌های این افراد واقعا سخت است.

۳- منفی گرایی

سومین اشتباه، منفی گرایی است. همه می‌توانند گرفتار این معضل شوند؛ مثلا مادر من در آخرین سال‌های عمرش بسیار منفی گرا شده بود؛ به طوری که شنیدن صحبت‌هایش واقعا دشوار بود. یادم می‌آید روزی به او گفتم: «امروز اول اکتبر است» و او چنین پاسخ داد: «می‌دانم، به نظرت ترسناک نیست؟!»

۴- غر زدن

غر زدن نیز یکی از انواع منفی گرایی است. این صفت یکی از هنرهای ملی انگلستان و حتی ورزش ملی انگلیسی‌هاست! باور کنید اغراق نمی‌کنم! ما انگلیسی‌ها همیشه درباره آب و هوا، ورزش، سیاست و همه چیز غر می‌زنیم و همواره از همه چیز شاکی هستیم. غر زدن مثل یک ویروس منتقل می‌شود و در مدت زمان بسیار کمی افراد زیادی را آلوده می‌کند؛ در نتیجه افرادی که آلوده این ویروس شده‌اند، همه چیز را تیره و تار می‌بینند؛ در واقع، این عمل با نور و روشنایی در تضاد است.

۵- عذر و بهانه

مطرح کردن عذر و بهانه پنجمین اشتباه بزرگ تلقی می‌شود. برخی افراد همیشه می‌خواهند دیگران را متهم کنند و اشتباهاتشان را به گردن آن‌ها بیندازند. آن‌ها فقط دیگران را متهم می‌کنند و مسئولیت رفتار‌ها و اعمال خود را نمی‌پذیرند؛ در حقیقت گوش دادن به سخنان این افراد بسیار سخت است.

۶- اغراق

ششمین اشتباه بزرگی که باعث می‌شود دیگران از شنیدن سخن شما رویگردان شوند. اغراق و خالی بندی است که حتی گاهی موجب افت نوع بیان شما می‌شود. اغراق اغلب به دروغگویی ختم می‌شود؛ بنابراین هیچ کس علاقه‌ای به شنیدن سخنان فردی که می‌داند دروغگوست، ندارد.

۷- تعصب کورکورانه و بی‌دلیل

تعصب بی‌پایه و اساس هفتمین اشتباه هنگام صحبت کردن است. فرد متعصب نمی‌تواند نظرات خود را از واقعیت متمایز کند. اگر نظرات و واقعیات با یکدیگر ترکیب شوند، چیزی شبیه به توفان ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی، فرد متعصب چنان شما را با نظراتش بمباران می‌کند که گویی همه حرف‌هایش حقیقت محض است.

چهار اصل بنیادین و جادویی صحبت کردن

حال بهتر است از دید مثبت به موضوع نگاه کنیم. در ادامه، شما را با چهار اصل بنیادینی آشنا می‌کنم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیدسخنانتان را قدرتمند و تاثیرگذار کنید و تغییری در جهان به وجود آورید. نخستین اصل، صداقت است که به روراستی و شفافیت اشاره دارد؛ دومین اصل، اصالت است و برای حفظ آن تنها کافی است که خودتان باشید؛ سومین اصل، شرافت است که معنای آن، عمل به سخنان خود و قابل اعتماد بودن است. چهارمین و آخرین اصل، اصل بنیادین عشق است که البته منظور از آن، دوست داشتن عاطفی نیست؛ بلکه خواستن خوبی برای دیگران است.

به نظر من صداقت محض ممکن است دردسرساز و مخرب هم باشد؛ مثلا ممکن است یک فرد صادق و بی‌احساس این جمله را به دوستش بگوید: «امروز چقدر زشت شدی!» اما اگر صداقت با عشق آمیخته شود، معجونی جادویی و قدرتمند به وجود می‌آید. اگر کسی را دوست داشته باشید و واقعا خوبی برای او بخواهید، قضاوت کردن در مورد او برایتان کاملا دشوار خواهد بود. واقعا مطمئن نیستم فردی بتواند درباره شخصی که او را دوست دارد و برای او خوبی می‌خواهد، قضاوت کند.

جعبه ابزار تنظیم صدا

علاوه بر محتوای سخنان، روش صحبت کردن هم بسیار مهم است. شما جعبه ابزاری خارق‌العاده در اختیار دارید اما تعداد اندکی از شما می‌توانید این جعبه ابزار را باز کنید. در ادامه شما را با چند ابزار این جعبه که ممکن است به استفاده از آن‌ها علاقه‌مند باشید، آشنا می‌کنم؛ چرا که این ابزار‌ها قدرت سخنان شما را افزایش می‌دهند.

اولین ابزار لحن صدای شماست. شما باید با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارید و نیز براساس مخاطبانتان، لحن مناسب صحبت کردنتان را انتخاب کنید؛ مثلا اگر می‌خواهید وزن سخنانتان را افزایش دهید، باید مانند سیاستمداران صحبت کنید؛ چون لحن این افراد معمولا عمیق و قدرتمند است.

دومین ابزار، حس نهفته در صدای شماست. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد اکثر مردم صداهای نرم و گرم را که مانند شکلات داغ هستند، بیشتر دوست دارند. اگر صدای شما این ویژگی را ندارد، اصلا نگران نشوید؛ دنیا که به آخر نرسیده است! شما می‌توانید با آموزش و تمرین، مثلا با تنظیم تنفس، نحوه ایستادن و زبان بدن هم این ویژگی را در صدای خود ایجاد کنید و هم تغییرات شگفت انگیزی را در صدای خود به وجود آورید.

سومین ابزار، لحن است که به ما کمک می‌کند مفهوم مورد نظر را به مخاطب خود انتقال دهیم. گوش دادن به صدای افرادی که همیشه با یک آهنگ و به صورت یکنواخت صحبت می‌کنند، کسالت بار است.

چهارمین ابزار، سرعت است. لحن من هنگام بازگویی اتفاقات و تجربیات هیجان انگیز، معمولا سریع است و در برخی موارد هم برای تاکید بر نکته‌ای خاص، سرعت صحبت کردنم را کم می‌کنم.

پنجمین ابزار، ساکت بودن است. سکوت هیچ ایرادی ندارد و گاهی نیز سکوتی کوتاه در هنگام سخنرانی می‌تواند قدرت شما را افزایش دهد.

گام یا اوج، ابزار ششمی است که ما در اختیار داریم. انتخاب کلماتی که باید با اوج بیشتری ادا شوند، به ما کمک می‌کنند تا معنای مورد نظرمان را به مخاطب انتقال دهیم.

هفتمین ابزار، حجم صداست. من می‌توانم با بالا بردن حجم صدا هیجان خود را نشان بدهم. پایین بردن حجم صدا نیز می‌تواند در مواردی به جلب توجه کامل مخاطبان کمک کند.

نتیجه‌گیری ...

جهانی مالامال از اصوات زیبا و قابل درک

حالا نوبت جمع‌بندی است؛ ما در محیطی قرار داریم که پر از اصوات مزاحم است. این محیط باعث می‌شود دیگران نتوانند به خوبی به سخنان ما گوش دهند. شرایط، زمانی بدتر می‌شود که مرتکب اشتباهات بزرگی شویم که در قسمت اول سخنرانی به آنها اشاره کردم؛ پس با دوری از این اشتباهات، توجه به اصول بنیادین و جادویی صحبت کردن و بهره‌گیری هوشمندانه از جعبه ابزاری که در اختیار داریم، می‌توانیم دیگران را برای گوش دادن به سخنان خود ترغیب کنیم. اگر آگاهانه اصوات را ایجاد و استفاده کنیم، با جهانی روبرو خواهیم شد که مالامال از اصوات زیباست و همه، سخنان یکدیگر را درک می کنند.


جمعه 10 بهمن 1393

نظرات کاربران

کد امنیتی رفرش
اردوی نوروزی کنکور 1400
رادیو | همشاگردی
همایشات و کارگاه های کشوری
ورود به سایت
عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 230
  کل نظرات : 3
 • آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
  تعداد اعضا : 124
 • کاربران آنلاین
 • آمار بازدید
 • بازديد امروز : 82
  بازديد ديروز : 253
  بازديد کننده امروز : 35
  بازديد کننده ديروز : 114
  گوگل امروز : 0
  گوگل ديروز: 3
  بازديد هفته : 2,522
  بازديد ماه : 7,262
  بازديد سال : 56,422
  بازديد کلي : 359,290
 • اطلاعات شما
 • آي پي : 44.201.97.0
  مرورگر :
  سيستم عامل :