شیعه شناسی

شیعه شناسی

 

 شیعه شناسی به رشته‌ای اطلاق می‌شود که از مجموعه مسایل اعتقادی یک جمعیت مذهبی به نام شیعه بحث می‌کند و از نحوه پیدایش و شـکل‌گیری آن در تاریخ اسلام، از چگونگی بسط و گسترش آن در میان اقوام مختلف عـرب و عجم، از شاخه‌ها و نحله‌ها، رهبران و دانـشمندان، منابع و متون، معارف و دانش‌ها، آمـوزه‌هـا، آیین‌ها، اصول عقیدتی، نقش‌های تاریخی و تمدّنی و نیز وضعیت فعلی شیعیان در جغرافیای مسکون سخن به میان می‌آورد.

شیعه‌شناسی، دانشی بین رشته‌ای است و در میان دانش‌های الهیات  و علوم اجتماعی جای  می‌گیرد  و این دو را به یکدیگر پیوند می‌دهد. روش‌های تحقیق در این رشـتـه نـیـز تـرکـیـبـی از روش هـای معمول در دانش های الهیاتی (حـدیـث، تفسیر، فقه، کلام و...) و علـوم اجتماعی (اقـتـصـاد، سـیـاسـت، مــدیـریـت، جامعه شناسی، مردم شناسی، زبـان شـنـاسی و...) است و به اقتضای مورد، از روش هـای نـقلـی، تفسیری، تاریخی، تحلیلی، کمّی، تجربی و مشاهده‌ای به صورت انفرادی یا تـرکـیـبـی اسـتفاده می‌کند.
برای مثال، یک شیعه شناس، ســاخـتــار و چارچوب و ویــژگــی‌هــای جــمــعـیــت شـنــاخـتــی و جـامعـه شنـاختـی و انسان شناختی جامعه مذهبی معینی مثلاً شیعیان امـامـی ایـران مـعـاصـر را مـطالعه می کند
در کل می‌توان گفت که هدف این رشته، ارایه مستدل، منطقی و معقول عقاید و آموزه های شیعی ، شناخت و شناساندن پیشینه و مسیر تطّور تشیع در میان اقوام مختلف، مطالعه روشمند گروه ها و جوامع شیعی ، آشنایی و ارتباط با مراکز و مؤسسات شیعه شناسی عمده جهان برای یافتن بسترهای مشارکت علمی ـ پژوهشی و نیز نقد و پاسخگویی به اشتباهات احتمالی، احیای میراث فرهنگی گذشته و اندیشه‌های دانشمندان شیعی، معرفی نقش تاریخی شیعیان در تمدن اسلامی و تحولات سیاسی، اجتماعی و فکری جهان اسلام، آسیب شناسی مشکلات و معضلات فکری و اجتماعی جوامع و گروه‌های معاصر، آشنایی جامع و گسترده با ابعاد گوناگون مردم شناختی و جامعه شناختی جهان تشیع  و  تحلیل و تبیین امکانات، محدودیت‌ها، و اوضاع و شرایط اجتماعی شیعیان جهان است.                                    
این رشته از بین داوطلبان هر سه  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد.
دروس این رشته در طول تحصیل:
دروس اصلی:
نحو تکمیلی، آشنایی با علوم قرآن، تفسیر مقدماتی، تفسیر موضوعی، آشنایی با تاریخ و منابع حدیث، عقاید اسلامی، تاریخ عمومی ادیان، تاریخ اسلام، شیعه شناسی، آشنایی با فرق و مذاهب اسلامی، آشنایی با عرفان اسلامی، اصول فقه، آشنایی با دانش فقه ، فقه، منطق ، فلسفه اسلامی، روش تحقیق.
دروس تخصصی:
تاریخ تشیع، جغرافیای تشیع، آیین‌ها و شعایر شیعی، علم رجال و درایه در شیعه، علم تفسیر در شیعه، علم فقه و اصول در شیعه، علم فلسفه در شیعه، علم کلام در شیعه، اخلاق و عرفان در شیعه، تاریخ حوزه های علمیه، اختصاصات فقهی شیعی، فلسفه اسلامی، آشنایی با منابع حدیثی شیعه، متن خوانی روایی، فرق شیعه، شیعه در نگاه دیگران، نیازهای منطقه‌ای، معارف شیعه.
دروس حوزوی:
صرف، نحو، تجزیه و ترکیب، متن خوانی و درک متن ، روش آموزش قرآن ، فلسفه اسلامی مقدماتی، روش تبلیغ، آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایران، منطق مقدماتی.
.
توانایی های لازم:
 
دانشجوی این رشته  باید روحیه‌ پژوهش در زمینه عقاید و باورهاى تشیع را داشته باشد  و به معرفى مستدل، منطقى و علمى آموزه‌هاى شیعی علاقه‌مند باشد. همچنین لازم است که دانشجوی این رشته، روابط‌ اجتماعی‌ خوبی‌ داشته‌ باشد تا بتواند با گروه‌های‌ مختلف‌ جامعه،‌ ارتباط‌ نزدیکی‌ برقرار کند.
 
موقعیت شغلی در ایران:

پیروزى انقلاب اسلامى ایران به رهبرى امام خمینى(ره)، افق جدیدى در عرصه جهانى گشود و برقرارى نظام جمهورى اسلامى، مسایلی را فرا روی  صاحب‌نظران جهان اسلام و غیر  از آن قرار داد و آنها  را متوجّه رویکردى نو به اسلام نمود. در حال حاضر، شرق شناسان، اسلام شناسان، شیعه شناسان و ایران شناسانِ کشورهای اروپایی و امریکایی به طور مستمر و روشمند، ابعاد مختلف و گسترده، آموزه‌ها و آیین‌های جماعت ها و جوامع شیعی را در اطراف و اکناف جهان مورد پژوهش قرار می دهند و بدین منظور، به گسترش مراکز و بخش های مطالعات اسلامی - شیعی در محافل دانشگاهی خود می‌پردازند. طیف وسیع مجلات، فصلنامه‌ها، سالنامه‌‌ها، کارگاه های پژوهشی، همایش های علمی، پروژه های تحقیقاتی و رساله‌ها و کتبی که در مغرب زمین درباره تشیع و شیعیان منتشر می‌شود، به وضوح ایده مذکور را تایید می‌کند؛ بنابراین، ارایه  سامان‌مند و نظام‌مند اسلام شیعى، بیش از پیش لازم به نظر می‌رسد؛ دانش و مهارتی که  فارغ التحصیلان  این رشته  کسب می‌کنند و می‌توانند در معرّفى همه جانبه مکتب اهل بیت (علیهم السلام) به عنوان پژوهشگر، مبلّغ و مدرّس فعالیت نمایند.
 
دانشگاه پذیرنده
مقاطع تحصیلی
دوره‌ها
دانشگاه
غیرانتفاعی اصول الدین
کارشناسی
روزانه
دولتی

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...