رشته مامایی

رشته مامایی

رشته مامایی عشق و علاقه و صبر و حوصله بسیار بالایی می‌خواهد چون یک خانم در حال زایمان شرایط بسیار حساسی دارد
 
رشته مامایی
 

"تولد" بزرگترین، باشکوه ترین و بحرانی ترین لحظه زندگی و قدیمی ترین تجربه بشری است و در میان مشاغل نیز مامایی (درشکل سنتی) یکی از قدیمی ترین مشاغل است. البته نباید تصورکرد که آنچه امروزه به نام حرفه و دانش مامایی دانشی مامایی معروف است، ادامه و دنباله همان مامایی سنتی است بلکه امروزه مامایی دانشی است که  بر مشاهده، آموزش، پیشگیری، تحقیق، تشخیص و درمان استوارشده است.


در واقع این رشته یکی از زیر مجموعه‌های علوم پزشکی است که نقش های بسیارگسترده ای اعم از نقش مشاوره‌ای، مراقبتی، حمایتی، درمانگری و تحقیقاتی دارد. البته تمامی این نقش ها در ارتباط با مادر و کودک مفهوم پیدا می کند، یعنی ماما به مشاوره قبل، بعد و هنگام ازدواج، آموزش و نحوه ی تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می پردازد.

توانایی های لازم:

رشته مامایی عشق و علاقه و صبر و حوصله بسیار بالایی می‌خواهد چون یک خانم در حال زایمان شرایط بسیار حساسی دارد و بسیاری از حرف ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست و یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت بدهد و توجه داشته باشد که مسئولیت جان دو نفر، یعنی مادر و جنین او را برعهده دارد. همچنین یک ماما باید بسیار با هوش و نکته سنج باشد و از مقابل مسائل هر چند که کوچک باشند به سادگی نگذرد. زیرا خیلی از مسائل یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهر می شوند، در صورت عدم توجه می توانند خطرات جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشند.

دانشجویی مامایی باید از نظر جسمی و روحی سلامت کامل داشته و از روابط اجتمایی خوبی برخوردار باشد، چون مشاوره و آموزش بخش مهمی از کار یک ماما است.

موقعیت شغلی درایران: از مراکزی که یک ماما می تواند در آنها مشغول به کار شود، می توان به بیمارستان ها، زایشگاه ها، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی اشاره کرد. همچنین ماما طبق قوانین حاضر در صورت داشتن مدرک کارشناسی می تواند مطلب دایر کرده و در آن به ارائه خدمات بهداشتی  و درمانی بپردازد.

درس های این رشته درطول تحصیل:
دروس پایه: سلول شناسی و بافت شناسی، بیوشیمی، تشریح، فیزیولوژی، ایمنی شناسی، میکروب شناسی، انگل شناسی.

دروس اصلی: اصول خدمات بهداشتی  جامعه و آموزش بهداشت، داروشناسی، اصول و فنون پرستاری و مامایی و روش اطاق عمل و زایمان، آمار حیاتی و روش تحقیق، روانشناسی، اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماری‌ها، زبان تخصصی.

دروس تخصصی: اصول تغذیه مادر و کودک، تاریخ، اخلاق مقررات و پزشکی، جنین شناسی، مقررات پزشکی قانونی، ژنتیک، بارداری و زایمان، کارآموزی بارداری و زایمان، آزمایشهای کاربردی در مامایی، نوزادان، کارآموزی نوزادان، بیمارهای کودکان، نشانه شناسی معاینه فیزیکی، فیزیوپاتولوژی بیمارهای داخلی جراحی و عفونی، کارآموزی بیمارهای داخلی و جراحی ، بهداشت مادر و کودک، کارآموزی بهداشت مادر و کودک، تغذیه درمانی مادر و کودک، روان پزشکی در مامایی، رادیولوژی، سونوگرافی و الکترو فیزیولوژی در مامایی و زنان، اصول مدیریت و کاربرد های آن در مامایی ، بی حسی و بیهوشی و احیا در مامایی، بیمارهای زنان و ناباروری، اختلال عمل جنسی و آموزش مشاوره آن، کارآموزی بیمارهای زنان.

منبع : میگنا

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...