معرفی رشته آمار

معرفی رشته آمار

کار علم آمار کمک به تفکر علمی است و آمارشناس کسی است که مشاهده می‌کند و اطلاعاتی به دست می‌آورد و سپس اطلاعات به دست آمده، اتفاقات و حوادث را پیش‌بینی می‌کند.
 
معرفی رشته آمار
 

کاری از : میگنا
هدف تربیت افرادی است که بتوانند:
الف ) به عنوان کارشناس آمار در سازمانها و ادارات به تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری بپردازند.
ب ) تمام درسهای آمار و احتمال را در مدارس تدریس نمایند.
ج ) تحصیلات خود را در سطح کارشناسی ارشد و دکترا ادامه بدهند.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند
الف ) در مسایل ساده آماری به منظور رفع نیاز موسسات صنعتی، اقتصادی، اجتماعی ، کشاورزی، مراکز درمانی و غیره به مدلسازی بپردازند.
ب ) مفاهیم آماری را درک نموده و به تجزیه و تحلیل اطلاعات بپردازند.
ج ) با تحلیل اطلاعات به برنامه‌ریزی صحیح و علمی بپردازند.
د ) از بسته‌های آماری رایانه‌ای به منظور توصیف داده‌ها و انجام استنباط آماری استفاده نمایند.

طول دوره تحصیل
طول دوره کارشناسی آمار بطور متوسط 4 سال و نظام آموزشی از طبق آیین نامه آموزشی مصوب شورای عالی برنامه ریزی واحدی است زمان تدریس هر واحد نظری 16 ساعت، عملی 32 ساعت در طول یک نیمسال تحصیلی 16 هفته آموزش کامل است.

تعداد واحدها
تعداد و نوع واحدهای درسی:
تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی آمار134 واحد به شرح زیر است:
دروس عمومی 20 واحد
دروس پایه 26 واحد
دروس الزامی 67 واحد
دروس اختیاری 20 واحد
-
معرفی علم آمار به زبان ساده
پیشگویی بر اساس اعداد و ارقام است. به عبارت دیگر یک آماردان می‌تواند بر اساس مجموعه اطلاعات عددی و بر مبنای مدل‌های ریاضی و مدل‌های نظریه احتمال، پیشگویی کند. یعنی به یاری اطلاعات گذشته، نحوه رفتار یک فرآیند را پیش‌بینی نماید. از همین رو می‌توان گفت که علم آمار نتیجه‌گیری از جزئیات و یا رسیدن از جزء به کل می‌باشد.
کار علم آمار کمک به تفکر علمی است و آمارشناس کسی است که مشاهده می‌کند و اطلاعاتی به دست می‌آورد و سپس اطلاعات به دست آمده، اتفاقات و حوادث را پیش‌بینی می‌کند.
علم آمار براساس اطلاعات و داده‌های موجود به مدل‌سازی ریاضی از پدیده‌های طبیعی و واقعی می‌پردازد. و چون امروزه دانشمندان هر علمی سعی می‌کنند از ابراز ریاضی برای مطالعات خود استفاده نمایند در نتیجه علم آمار برای بررسی و مطالعه مسائل دنیای واقعی به یاری مدل‌سازی ریاضی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه 
قوی بودن در علم ریاضی برای موفقیت در رشته آمار ، امری ضروری است چون مباحثی که در علم آمار مطرح می‌شود با ریاضیات ارتباطی تنگاتنگ دارد. قدرت درک علمی مسایل آماری و تجزیه و تحلیل احتمالی مطالب نیز ضروری است.
علاوه بر دانشجویان، اساتید رشته آمار نیز معتقد هستند که دانشجویان این رشته باید در دروس ریاضی قوی باشند و حتی در یک نظرخواهی از 12 استاد رشته آمار دانشگاههای مختلف کشور، 10 تن از اساتید به اهمیت بسیار علم ریاضی در آمار اشاره کرده‌اند. دانشجوی این رشته باید توانایی و ابتکار در تجزیه و تحلیل و حل مسائل ریاضی داشته و به آموزش و یادگیری علوم کامپیوتر علاقه‌مند باشد.
وقتی می‌گوئیم که ریاضیات در این رشته حرف اول را می‌زند پس باید دانش‌آموزان قوی ریاضی فیزیک وارد این رشته بشوند. اما چون در نظام قدیم متوسطه ، آمار یکی از درسهای دانش‌آموزان علوم انسانی بوده است، دانش‌آموزان رشته ریاضی تصور می‌کنندکه رشته آمار بیشتر به علوم انسانی برمی‌گردد و به همین دلیل هنگام پرکردن فرم انتخاب رشته، رشته آمار را به عنوان یکی از اولویت‌های آخر خود انتخاب می‌کنند.
همچنین از دیدگاه دانشجویان فوق علاقه‌ به رشته آمار، قدرت تجزیه و تحلیل خوب ، صبر و حوصله ، پشتکار و تلاش ،‌ آشنایی با کامپیوتر و علاقه به تحقیق و پژوهش برای دانشجویان این رشته ضروری است.

نکات تکمیلی
چندی پیش مجله Science به دنبال یک نظرخواهی از دانشمندان علوم مختلف 20 کشف و اختراع مهم قرن بیستم را معرفی کرد. که در میان این اختراعات و اکتشافات علم آمار نیز پس از اختراعات مهمی مثل ترانزیستور و کامپیوتر و قبل از لیزر قرار داشت. البته حضور علم آمار در این فهرست چیز عجیبی نیست چون جهان امروز، جهان مدیریت اطلاعات است و بخش عظیم اطلاعات نیز در هر علم ، رشته‌، سازمان و یا مرکز شامل اعداد و ارقام می شود که در مرحله جمع آوری و تجزیه و تحلیل این اعداد و ارقام علم آمار مورد نیاز می‌باشد. برای مثال هنگام آزمایش تاثیر یک داروی جدید، انتخاب یک نوع بذر در بین بذرهای مختلف ، مقایسه کیفیت دو روش تدریس در آموزش زبان، کنترل کیفیت محصولات، تعیین حق بیمه ، پیش‌بینی نرخ ارز ، نظرسنجی و پیش‌بینی انتخابات ، تعیین نرخ بیکاری، تعیین شاخص هزینه خانوار ، تاثیر و رابطه افسردگی بر تحصیل نیاز به تحقیقات آماری داریم .

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر این رشته تا مقطع دکترا تدریس می‌شود.

در دوره کارشناسی ارشد 32 واحد تخصصی را می‌گذراند و در دوره دکترا 24 واحد درسی اختصاصی و 24 واحد رساله دکتری را می‌گذراند. 

گرایشهای مختلف رشته آمار در مقطع کارشناسی ارشد
آمار ریاضی ، آمار حیاتی ، آمار بیمه ، آمار و کاربرد آن در اقتصاد و علوم اجتماعی . در مقطع دکتری: آمار ریاضی و آمار حیاتی. دروس پایه برای کارشناسی آمار ریاضی پیش دانشگاهی مبانی جامعه شناسی مبانی اقتصاد مبانی جمعیت شناسی مبانی ریاضی فیزیک پایه 1و2 ریاضی عمومی 1و2 آزمایشگاه فیزیک 1و2 آمار و احتمال روشهای آماری
-
آینده شغلی و بازار کار 
تقریبا تمامی مراکز دولتی و خصوصی برای انجام برنامه‌ریزی و ارائه گزارش فعالیتهای خود نیازمند تهیه اطلاعات صحیح و به کارگیری تجزیه و تحلیل آنها هستند. از این‌رو، اغلب ادارات و نهادهای دولتی بخصوص وزارت برنامه و بودجه ، مراکز آمار ایران، بانکها ، وزارت آموزش و پرورش ، مراکز تحقیقی، مراکز بیمه و سایر موسسات دولتی و خصوصی از عمده مراکز جذب کارشناسان این رشته‌اند. البته گمنام بودن علم آمار و کاربردهای آن در جامعه، مانع از جذب فارغ‌التحصیلان رشته آمار نشده است بلکه به گفته بسیاری از اساتید و دانشجویان این رشته، فارغ‌التحصیلان آمار کمتر با مشکل بیکاری روبرو می‌شوند.
خوشبختانه فارغ‌التحصیلان آمار هنوز دچار آفت بیکاری نشدند و در سازمانهای دولتی و خصوصی یا دانشگاهها فعالیت می‌کنند. و به دلیل نیاز جامعه به فارغ‌التحصیلان آمار و نیز آشنایی آنها با کامپیوتر در حد نیازهای اجرایی و خدماتی، فارغ‌التحصیلان آمار تاکنون براحتی جذب بازار کار شده‌اند وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر متاسفانه در کشور ما علم آمار و کاربردهای آن بخوبی معرفی نشده است و حتی مسؤولین نمی‌دانند که فارغ‌التحصیلان این رشته چه توانایی‌هایی دارند.
بیشتر سازمان‌های دولتی از آمار برای ارائه ارقام و اعدادی که مربوط به فعالیتهای واحدهایشان می‌شود، استفاده می‌کنند و چون این کار را چندان تخصصی نمی‌دانند به جای به کارگیری کارشناسان آمار از افرادی بهره می‌برند که آشنایی مختصری با این علم دارند. در حالی که اکثر برنامه‌ریزی‌های زیربنایی کشور را می‌توان با استفاده از روش‌های پیشرفته آمار انجام داد. اکثر فارغ‌التحصیلان رشته آمار در محیط کار از تخصصهای خود که در دوران تحصیل فرا گرفته‌اند، بهره نمی‌برند چرا که هنوز از آمار به عنوان یک ابزار قوی در تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده نمی‌شود.

پیش بینی وضعیت آینده رشته در ایران
امروزه کارشناسان آمار در جهان و بخصوص در کشورهای صنعتی ، فرصت های شغلی بسیاری دارند و حیطه فعالیت آنها شامل تمامی علوم از جمله اقتصاد ، جامعه شناسی ، زیست شناسی ، پزشکی ، فیزیک ، شیمی ، الکترونیک و عمران می شود.
فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمان برنامه و بودجه ، مرکز آمار ایران ، بانک ها ، ادارات بیمه ، مراکز صنعتی و کارخانجات ، واحدهای آماری وزارتخانه های مختلف همچون کشاورزی ، کار، بهداشت ، اقتصاد و امور دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور و به طور کلی در هر مرکزی که نیاز به جمع آوری تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات دارد، مشغول به کار شوند.
دروس اختصاصی برای کارشناسی آمار ریاضی برای آمار زبان تخصصی مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی روشهای پیشرفته آماری احتمال و کاربرد آن روشهای چند متغییری گسسته روشهای ناپارامتری روشهای چند متغییری پیوسته طرح آزمایش ها 1و2 جبر خطی 1 برای آمار فرآیندهای تصادفی 1 آنالیز ریاضی 1 آمار ریاضی 1و2 رگرسیون روشهای نمونه گیری 1و2 سری های زمانی 1 محاسبه آماری با کامپیوتر کنترل کیفیت آماری پروژه کارشناسی                                                       دروس دوره هشت ترمی رشته آمار                   

خیرکد درسنام درس(اختیاری)نوع  
ترم 1
122220015ریاضی عمومی -1خیرپایه   
222220059مبانی اقتصادخیرپایه   
322223081مبانی کامپیوتر و برنامه نویسیخیراصلی   
422223285محاسبات آماری 1 (آمار توصیفی )خیراصلی   
522223310احتمال 1خیراصلی   
ترم 2
622220026ریاضی عمومی -2خیرپایه پیش نیاز 
722220048روشهای آماریخیرپایه پیش نیاز 
822220060مبانی جامعه شناسیخیرعمومی   
922223069جبرخطی - برای آمارخیراصلی پیش نیاز 
1022223309احتمال 2خیراصلی   
ترم 3
1122223036آمار ریاضی -1خیراصلی پیش نیاز 
1222223058ریاضی برای آمارخیراصلی پیش نیاز 
1322223161کنترل کیفیت آماریخیراصلی پیش نیاز 
1422223194روشهای نمونه گیری -1خیراصلی پیش نیاز 
ترم 4
1522223047آمار ریاضی -2خیراصلی پیش نیاز 
1622223092رگرسیونخیراصلی پیش نیاز 
1722223138سریهای زمانی -1خیراصلی پیش نیاز 
1822223207روشهای نمونه گیری -2خیراصلی پیش نیاز 
ترم 5
1922223105طرح آزمایشها -1خیراصلی پیش نیاز 
2022223127فرآیند های تصادفیخیراصلی پیش نیاز 
2122223150روشهای چندمتغیری گسستهخیراصلی پیش نیاز 
2222223183روشهای ناپارامتریخیراصلی پیش نیاز 
ترم 6
2322223070آنالیز ریاضی -1خیراصلی پیش نیاز 
2422223116طرح آزمایشها -2خیراصلی پیش نیاز 
2522223229زبان تخصصی - رشته آمارخیراصلی   
ترم 7
2622221018محاسبات آماری ۲( آماراستنباطی )خیراصلی   
2722223218روشهای چند متغیری پیوستهخیراصلی پیش نیاز 
2822223321روش تحقیق ومشاوره آماریخیراصلی   

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...