فرق رشته «عمران- عمران» با «عمران - نقشه کشی» چیست؟

فرق رشته «عمران- عمران» با «عمران - نقشه کشی» چیست؟

فرق رشته «عمران- عمران» با «عمران - نقشه کشی» چیست؟

محمد حسن اشرف مشاور تحصیلی :

قبل از پاسخگویی به سوالات شما، برای آنانی که هنوز انتخاب رشته خود را قطعی نکردند توصیه ای دقیقه نودی دارد و می گوید:
«از آن جا که اطلاع نداشتن از یک قانون و دستورالعمل باعث مصونیت فرد نمی شود و قانون برای تمامی افراد (حتی آنان که اطلاع نداشته اند) اجرا می شود، توصیه می شود 15 صفحه اول دفترچه انتخاب رشته را حتما با دقت بخوانید.»
آن چه در ادامه می آید بخشی از سوالات شما و پاسخ مشاور تحصیلی است؛

* فرق رشته «عمران- عمران» با «عمران - نقشه کشی» چیست؟
رشته عمران نقشه کشی با داشتن ۲۶واحد ریاضی در دانشگاه بیشترین واحد ریاضی را در تمام رشته های مهندسی داراست. از جمله جذابیت های این رشته امکان تعامل و همکاری این رشته در زمینه‌های علمی و پژوهشی و اجرایی با تمامی رشته‌های مهندسی دیگر است و این به دلیل پایه کاملا هندسی و ریاضی این رشته مهندسی است که تمامی نیازهای هندسی دیگر رشته‌ها را فراهم می آورد.
سازمان نقشه برداری وزارت برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی، اداره جغرافیایـی ارتش، سپاه و بخش خصوصـی و... از جمله محل های جذب دانش آموختگان این رشته است.
زیربنای همه کارهای عمرانی مهندسی نقشه برداری است و با توجه به لزوم انجام دادن کارهای عمرانی، دانش آموختگان آن سریعا جذب بازار کار می شوند. همچنین داوطلبان باید به کار در بیابان و کوهستان و شرایط این چنینی برای فعالیت های نقشه برداری توجه داشته باشند.

* آیامی توانیم رشته ای که مطمئن هستیم در آن قبول می شویم را انتخاب کنیم و بعد از یک ترم تحصیل در این رشته، تغییر رشته بدهیم؟
تغییر رشته در هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی ضوابط خاص خود را دارد. مثلا در دانشگاه فردوسی مشهد (همچون بیشتر دانشگاه های کشور) یکی از ضوابط تغییر رشته این است که: "نمره آزمون ورودی متقاضی از نمره آزمون پایین ترین فرد پذیرفته شده در سهمیه و رشته مورد تقاضا در همان سال کمتر نباشد." یعنی قانونگذار راه را برای شما بسته است.
اگر امکان قبولی شما همین امسال باشد که قبول می شوید. اگر امسال امکان قبولی شما با توجه به نمره آزمون رقبایتان در هنگام انتخاب رشته وجود نداشته باشد، به هنگام تقاضای تغییر رشته نیز تقاضای شما رد خواهد شد.

منبع : میگنا

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...