انتخاب رشته گران یا ارزان ؟؟

انتخاب رشته گران یا ارزان ؟؟

انتخاب رشته از ۵۵ تا ۵۰۰هزار تومان

علی اصغر محمدی: با آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۴ از امروز(۵مرداد)، سودجویان نیز دست به کار شده اند و با استفاده از ترفندهای مختلف و با تبلیغات خاص، خانواده ها را تحت تأثیر قرار می دهند و با دریافت ۱۰۰هزار تا ۵۰۰هزار تومان اقدام به انتخاب رشته می کنند.

 

با آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۴ از امروز(۵مرداد)، سودجویان نیز دست به کار شده اند و با استفاده از ترفندهای مختلف و با تبلیغات خاص، خانواده ها را تحت تأثیر قرار می دهند و با دریافت ۱۰۰هزار تا ۵۰۰هزار تومان اقدام به انتخاب رشته می کنند.

 

این پایگاه‌های غیرمجاز که در بازه زمانی انتخاب رشته قارچ‌گونه رشد می‌کنند، از نبود نظارت در این زمینه نهایت استفاده را می‌برند. برخی مؤسسات که به طرق مختلف به شماره تماس داوطلبان کنکور دست یافته‌اند، با آنان تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند دارای مجوز از سازمان سنجش برای انتخاب رشته هستند.

 

یکی از مؤسساتی که اقدام به انتخاب رشته کنکور می‌کند، برای انتخاب رشته مبلغی بین 250هزار تا 400هزار تومان طلب می‌کند. فردی که تلفن را پاسخ می‌دهد پس از آگاهی از رتبه و تمایل داوطلب، می‌گوید: «برای انتخاب رشته باید حضوری تشریف بیاورید، هزینه انتخاب رشته سراسری 250هزار تومان و دانشگاه‌ آزاد نیز 150هزار تومان است.»

 

مشاور یک مؤسسه دیگر هم می‌گوید: «قبل از انتخاب رشته، از داوطلبان تست‌های مختلف مانند تست شخصیت می‌گیریم تا شغل آینده او را تعیین و سپس اقدام به انتخاب رشته ‌کنیم. هزینه این کار 200هزار تومان است.»

 

فردی که خود را مشاور انتخاب رشته معرفی می‌کند و در یکی از روزنامه‌ها آگهی داده نیز برای انتخاب رشته 2روش حضوری و غیرحضوری پیشنهاد می‌کند. او مدعی است انتخاب رشته را به 2شیوه اینترنتی و دستی می‌تواند انجام بدهد، هزینه روش اینترنتی 60هزار تومان و دستی که در 2مرحله انجام می‌شود 150هزار تومان است. در مؤسسه دیگری نیز مشاوری که پاسخگوی تلفن است با طرح پرسش‌هایی سعی در جلب مشتری دارد و می‌گوید جلسه اول رایگان است اما هزینه انتخاب رشته و مشاوره حدود 500هزار تومان خواهد بود.

 

  • هشدار به داوطلبان

 

در همین حال، سازمان سنجش با هشدار به داوطلبان و خانواده‌های آنان درباره سودجویی برخی مؤسسات و مراکز انتخاب رشته اعلام کرد که با هیچ فرد یا مؤسسه‌ای در زمینه انتخاب رشته یا مشاوره همکاری نداشته و نماینده‌ای هم در هیچ‌یک از مؤسسات یادشده ندارد. در اطلاعیه سازمان سنجش آمده‌است: «برخی سودجویان و شیادان عرصه علم و فرهنگ، در قالب عبارات فریبنده‌ای چون همکاری با سازمان سنجش آموزش کشور، اقدام به تبلیغات واهی برای جلب نظر داوطلبان عزیز آزمون سراسری و خانواده‌های آنان می‌کنند. به همه داوطلبان و خانواده‌ها توصیه می‌شود مراقب اینگونه تبلیغات و افراد شیاد باشند تا مورد سوءاستفاده آنان واقع نشوند.» سازمان سنجش از داوطلبان خواسته درصورت مشاهده موارد یادشده، مراتب را از طریق پست الکترونیکhefazatazmon@sanjesh.org به حفاظت آزمون‌های این سازمان منعکس کنند.

 

  • فعالیت ۲۵۰۰ پایگاه انتخاب رشته

 

همزمان آموزش و پرورش با هدف تسهیل در فرایند انتخاب رشته کنکور اقدام به ایجاد پایگاه‌های انتخاب رشته در برخی مدارس یا مراکز مشاوره تحت پوشش خود می‌کند، امسال نیز آموزش و پرورش 2هزار و 500پایگاه انتخاب رشته در کشور راه‌اندازی کرده که با هزینه 55هزار تومان فرایند انتخاب رشته را انجام می‌دهند. به گفته مدیرکل امور تربیتی و مشاور وزارت آموزش و پرورش افرادی که با حوزه‌های مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته آشنا هستند، آموزش‌های لازم را دیده‌اند در پایگاه‌های انتخاب رشته آموزش و پرورش کار انتخاب رشته دانش‌آموزان را انجام می‌دهند.

 

  • مشورت با مشاوران مدارس

 

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران نیز معتقد است که مشاوران مدارس، بهترین افرادی هستند که می‌توانند انتخاب رشته را انجام دهند، ‌زیرا آنها با دانش‌آموزان ارتباط دارند و با شرایط خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی آنها آشنایی دارند.

 

ابوالفضل رحمانی می‌گوید: «انتخاب رشته بسیار مهم است، چون ممکن است لطمات جبران‌ناپذیری به دانش‌آموزان وارد کند. در پایگاه‌های انتخاب رشته بعد از مشاوره فردی، داوطلب افزون بر مشاوره با خانواده، با مشاوره انتخاب‌ها را مرور کرده و در نهایت خود داوطلب کد رشته‌ها را در سامانه سازمان سنجش ثبت می‌کند.» به‌نظر می‌رسد که سودجویان از خلأهای موجود در امر برگزاری کلاس‌های کنکور، کتاب‌های کنکور و کمک‌آموزشی و انتخاب رشته نهایت استفاده را می‌برند وبرای بازار چند صد میلیارد تومانی کنکور برنامه‌ریزی دقیق دارند.

 

  • آغاز انتخاب رشته کنکور از امروز

 

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش فرایند انتخاب رشته‌ آزمون سراسری 94 از امروز تا 10 مرداد از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی‌ www.sanjesh.org انجام می‌شود. حسین توکلی گفت: داوطلبان باید با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته، نسبت به انتخاب حداکثر 150کدرشته محل از میان کد رشته محل‌های تحصیلی گروه آزمایشی یا گروه‌های آزمایشی مجاز اقدام و رشته‌ها را به‌ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...