موسیقی سنتی سیاهپوش شد / منصور نریمان درگذشت

موسیقی سنتی سیاهپوش شد / منصور نریمان درگذشت

http://www.honaronline.ir/Image/News/2015/7/59303_635725584366996655_l.jpg

سرویس موسیقی هنرآنلاین: منصور نریمان نوازنده بربط و آهنگ‌ساز، ردیف‌دان و پژوهشگر موسیقی سنتی ایران در پی ابتلا به عارضه ریوی شب گذشته در بیمارستان بهمن تهران درگذشت.

اسکندر ابراهیمی زنجانی (منصور نریمان) در سال ۱۳۱۴ در مشهد دیده به جهان گشود. پدرش که خود سه تار و تار و نی را به خوبی می‌نواخت از همان دوران کودکی او را تحت آموزش خود گرفت و وی را با ردیف‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی آشنا کرد و نواختن سه تار را به او آموخت. 

نریمان حدود 14 سالگی همکاری خود را با رادیو مشهد به عنوان تک‌نواز موسیقی آغاز کرد و پس از تسلط کافی بر شیوه نوازندگی عود، در بعضی برنامه‌ها به اجرای موسیقی با این ساز پرداخت و سپس به شیراز نقل مکان کرد و به مدت 4 سال فعالیت و همکاری خود را در زمینه موسیقی و اجرا با رادیو شیراز ادامه داد. وی در ادامه به رادیو تهران دعوت شد و سپس به عنوان تک‌نواز رسمی رادیو در کنار اساتید دیگر نظیر جلیل شهناز، فرهنگ شریف، پرویز یاحقی و دیگر تک نوازان آن دوره به فعالیت خود در رادیو تهران ادامه داد.


از آثار این هنرمند می‌توان به کتاب‌های "شیوه بربت نوازی"، "۴۲ قطعه برای عود" و "ردیف موسیقی ایران برای عود" اشاره کرد. سال 1391 کتاب "ردیف موسیقی ایران برای عود" به عنوان رتبه دوم دوسالانه کتاب موسیقی در مراسم خانه موسیقی معرفی و از منصور نریمان تقدیر به عمل آمد.

نریمان چندی پیش بر اثر یک عارضه‌ ریوی راهی بیمارستان و ممنوع‌الملاقات شده بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...