آشنایی با رشته‌های دانشگاهی

آشنایی با رشته‌های دانشگاهی

 

 

کاردانی علمی -  کاربردی انیمیشن
 تصویر متحرک که معادل انیمیشنگرفته شده است، اعم از نقاشی متحرک، فیلم عروسکی یا صورت­های ترکیبی و سه بعدی است. این رشته، از هنر سینما، ارتباط تصویری،  نقاشی و مجسمه سازی بهره می­برد.
  هدف از پذیرش دانشجو در رشته تصویر متحرک یاانیمیشن،تربیت افرادی است که بتوانند با کمک تخصص­های دیگر، فیلم­های تصویر متحرک تهیه نمایند.
   فارغ التحصیلان این رشته،مهارت­های اصلی در زمینۀ متحرک سازی کلیدی و میانی در سه حوزۀ 2D، 3D، Stop motion، طراحی در بخش‌های تولید انیمیشن در سه حوزۀ Stop motion، 2D، 3D، طراحی شخصیت و فضا سازی، طراحی فیلمنامۀ مصور story board ، طراحی لی اوت، بهره برداری از نرم افزارهای رایانه­ای مرتبط با انیمیشن در سه حوزۀ 2D، 3D، Stop motion، شناخت کارگردانی انیمیشن، نگارش فیلمنامۀ انیمیشن،  فیلمبرداری و تصویر برداری انیمیشن در سه حوزۀ 2D، 3D، Stop motion ، تدوین انیمیشن، شناخت مراحل تولید در سه حوزۀ2D، 3D، Stop motion، زمینه­سازی یا فضاسازی در انیمیشن، حجم سازی و به­کارگیری آن در انیمیشن،  بهره‌گیری از صدا و موسیقی در انیمیشن ،  شناخت تکنیک­های انیمیشن و توانایی اجرای جلوه­های ویژه را به­دست می­آورند.
درس های این رشته در طول تحصیل
 دروس پایه:
    داستان نویسی، طراحی پایه، فیزیک صدا، تدوین، بازیگری (پانتومیم)، تاریخچۀ انیمیشن ایران و جهان.
دروس اصلی:
   فیلمنامه نویسی کلاسیک، طراحی انسان، طراحی حیوانات، طراحی شخصیت، فیلمبرداری و تصویر برداری انیمیشن، کارگاه انیمیشن دوبعدی، کارگاه انیمیشن عروسکی،  موسیقی فیلم انیمیشن، تدوین دیجیتال.
 دروس تخصصی:
   فیلمنامه نویسی انیمیشن، فیلمنامۀ مصور( story board) ، صحنه پردازی، فضاسازی، تولید انیمیشن، کارگردانی انیمیشن، کارگاه انیمیشن رایانه ای سه بعدی، تکنیک­های انیمیشن، زبان تخصصی، پروژه. 
 توانایی های لازم
   انیمیشن رشتۀ گسترده­ای است و داوطلب این رشته بهتر است که قبل از پذیرش در این رشته، در طراحی توانمند و  با مراحل تولید و تکنیک­های تهیۀ انیمیشن آشنا باشد و در کل کلیاتی دراین باره بداند؛ وگرنه نمی تواند از دروس دانشگاهی بهرۀ لازم را ببرد.
 موقعیت شغلی در ایران
بیش از یک دهه است که در ایران شاهد گسترش شبکه­های تلویزیونی هستیم. توسعۀ شبکه های تلویزیونی باعث افزایش تولید برنامه های انیمیشن نیز شده است.
   فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در صداو سیما، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورشمشاغلی چون انیماتور، فیلمنامه نویسی، طراح شخصیت فضا، طراح تصاویر میانی­، طراح استوری برد، زمینه ساز یا نقاش زمینه ، قلم گیری سنتی و دیجیتال ، تست کنندۀحرکات­، متصدی اسکن و رنگ آمیزی سنتی و دیجیتال را برعهده بگیرند.
 
اسامی دانشگاه ها و مراکز دارای رشتۀ کاردانی علمی - کاربردی انیمیشن در سال 93
 
دانشگاه‌های پذیرنده:
غیرانتفاعیروزبهزنجان، غیرانتفاعیهنر - شیراز
مقاطع تحصیلی:
کاردانی
دوره‌ها:
روزانه
دانشگاه:
غیرانتفاعی
*رشته علمی - کاربردی انیمیشن، مخصوص داوطلبان گروه آزمایشی هنر است.
 

 

 
شیمــــی
 خسته کننده است؛ یک عالم فرمول باید حفظ کرد،  نتیجه صدها ترکیب را باید به خاطرسپرد و تازه آن قدر استثنا دارد که آدم را گیج و درمانده می‌کند؛ اصلاً برای چه باید شیمی خواند؟!
بارها این جملات را از زبان دانش‌آموزان شنیده‌ایم؛ بچه‌هایی که از این درس گله‌مند هستند و می‌پرسند که چرا باید شیمی بخوانند؛ حال آن­که اگر بدانیم به عنوان مثال، آتش بازی‌های جشن‌ها، شکل‌های ابتکاری و ترکیب رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه انفجارهای تماشایی، فقط با وجود علم شیمی‌ امکان‌پذیر است، این علم به طور قطع دیگر برایمان خسته‌کننده نخواهد بود. مهم‌ترین خصوصیت علم شیمی‌ این است که قادر به توضیح اتفاقات جهان پیرامون ماست؛ زیرا بیشتر تغییراتی که اطرافمان می بینیم حاصل فعل و انفعالات شیمیایی است. بدن همه ما از مواد شیمیایی ساخته شده و حتی هنگام نفس کشیدن و خوردن، فعل و انفعالات شیمیایی رخ می‌دهد.
شیمی‌ از جنبه‌های مختلف در زندگی‌ روزمره ما تاثیر­گذار است. در زمینۀ تغذیه، علم شیمی است که بیان می‌کند چه تغییراتی در مواد غذایی ایجاد گردیده که باعث پخته شدن یا فاسد شدن آنها می‌شود. همچنین روش حفظ و نگهداری مواد غذایی، چگونگی ترکیب مواد اولیه برای تولید مواد خوراکی مختلف و اینکه چگونه بدنمان موادی را که می‌خوریم مورد استفاده قرار می‌دهد، همه و همه، از طریق علم شیمی‌ قابل توضیح است.  اهمیت شیمی‌ در تولید مواد شوینده و تامینِ بهداشت بهتر در زندگی روزمره ما نیز کاملاً به چشم می‌خورد. با علم شیمی است که می‌توانیم بفهمیم مناسب‌ترین ماده‌ شیمیایی برای تمیز کردن ظروف، خانه و البسه چیست؛ حتی صابون معمولی و خمیر دندانی هم که روزانه مصرف می‌کنیم، با کمک علم شیمی‌ ساخته شده است.
در واقع، کاربردهای گستردۀ شیمی‌ در پزشکی‌ و داروسازی، صنایع غذایی‌، صنایع آرایشی و بهداشتی و صنایع کشاورزی، نشان دهنده اهمیت زیاد این علم در جوامع بشری است؛ به­طوری که اگر لحظه‌ای فعالیت‌های شیمیایی از کاینات حذف شود، همه چیز متوقف خواهد شد. 
شیمی‌  را می­توان علم مواد و بخصوص مطالعۀ خواص، ساختار، ترکیب، رفتار، واکنش‌ها، فعل و انفعالات و تغییرات مواد دانست. مهم‌ترین کار یک شیمی‌دان این است که با سازمان‌دهی مجدّد اتم‌های مواد شناخته شده، به تولید محصولات جدید بپردازد.
در ایران  این علم در مقطع کارشناسی در شش گرایش: شیمی‌ محض، شیمی‌ کاربردی، شیمی‌ فناوری اطلاعات، شیمی دارویی ، شیمی محیط زیست و شیمی آفت­کش­ها  ارایه می‌گردد.
 
گرایش شیمی محض
شیمی محض‌، مبنای‌ کار علم‌ شیمی‌ است‌ و دانشجو در آن دربارۀ چهار گرایش‌ اصلی‌ علم‌ شیمی‌ که‌ عبارتند از: شیمی‌آلی‌، معدنی‌، تجزیه‌ و شیمی‌ فیزیک‌ دروسی‌ را مطالعه‌ می‌کند. می‌توان گفت که فارغ‌التحصیل شیمی محض در شروع یک فعالیت صنعتی نقش دارد؛ چرا که راهکارهای تیوریک ساخت یک ماده را ارایه می‌دهد.
 درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌
دروس‌ مشترک‌ در گرایش‌های‌ شیمی‌:
ریاضی‌ عمومی‌، فیزیک‌ پایه‌، شیمی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، شیمی‌ آلی‌، شیمی‌ تجزیه‌ ، شیمی‌ تجزیه‌ دستگاهی‌، شیمی‌ فیزیک‌، شیمی‌ معدنی‌، زبان‌ تخصصی‌ شیمی‌، کاربرد طیف‌سنجی‌ در شیمی‌ آلی‌، جداسازی‌ و شناسایی‌ ترکیبات‌ آلی‌، مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌نویسی‌، روش‌ استفاده‌ از متون‌ علمی‌ شیمی‌، کارگاه یا شیشه‌گری.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ محض‌:
اصول‌ صنایع‌ شیمیایی‌، شیمی‌ آلی‌ فلزی‌، مبانی‌ شیمی‌ کوانتومی‌، گرافیک‌ و نقشه‌خوانی‌، شیمی‌ فیزیک‌ آلی‌، طیف‌سنج‌ مولکولی‌.
  گرایش شیمی کاربردی
 شیمی کاربردی، حد فاصل بین شیمی محض و رشته­های مهندسی شیمی است. دانشجویان این گرایش از نگاه صنعتی و کاربردی به شیمی نگاه می­کنند و وظیفۀ انتقال یافته­های جدید در عرضه شیمی به صنعت و تکنولوژی را به عهده داشته و در طراحی واحدهای مختلف و پی ریزی منابع بسیار عظیم معدنی، گاز و نفت نقش دارند.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ کاربردی‌:
کارگاه‌ یا شیشه‌گری‌، گرافیک‌ و نقشه‌خوانی‌، اصول‌ محاسبات‌ شیمی‌ صنعتی‌، شیمی‌ صنعتی‌، کارآموزی‌ تابستانی‌، گزارش‌نویسی‌ و سمینار، اصول‌ تصفیه‌ آب‌ و پساب‌های‌ صنعتی‌، خوردگی‌ فلزات‌.
 گرایش شیمی‌ فناوری اطلاعات
 در عصر حاضر، با توجه به گسترش استفاده از تکنولوژی کامپیوتر، نیاز به بروز رسانی  اطلاعات از طریق شبکه اینترنت و همچنین جایگزینی روش‌های قدیمی با روش‌های شبیه سازی کامپیوتری در همۀ شاخه‌های علوم از جمله علم شیمی بخوبی حس می‌شود .گرایش شیمی و فناوری اطلاعات که تلفیقی از آموزش در دو شاخه شیمی و فناوری اطلاعات است، نیز به همین منظور ایجاد شده است.
گرایش فناوری اطلاعات  به دانشجویان  این امکان را می‌دهد که علاوه بر افزایش دانش خود در رشته شیمی، اطلاعات خود را در زمینه علوم کامپیوتر نیز افزایش دهند. ترکیب این دو رشته، دانشجویان را برای آن دسته از فعالیت‌های شغلی که نیاز به کامپیوتر و مهارت‌های تکنولوژی شیمیایی دارد، آماده می‌کند.
هدف از پذیرش دانشجو در این گرایش، آموزش افرادی است که هم در زمینۀ شیمی تخصص دارند و هم با توجه به کسب آگاهی در زمینۀ برنامه نویسی، سیستم عامل­های مختلف، کامپیوتر و معماری شبکه، توانایی حل مسایل شیمیایی را با استفاده از کامپیوتردارند. همچنین دانشجویان این گرایش، مهارت بیشتری برای استفاده از کامپیوتر در تجزیه و تحلیل داده‌ها و تبادل اطلاعات علمی کسب می‌کنند.
دانشجویان این گرایش با روش کار نرم افزارهای خاص شیمی و بانک اطلاعاتی مخصوص شیمی آشنا می شوند و توانایی خود را در زمینه ایجاد نرم افزارهای گرافیک مولکولی و مدل سازی دارویی و شبیه سازی کامپیوتری پدیده‌های شیمیایی بالا می‌برند.
گفتنی است که در برخی از دانشگاه­های دنیا ، دروس این گرایش به عنوان بخشی از درس‌های رشته شیمی در نظر گرفته­شده و در برخی دیگر از دانشگاه‌ها این گرایش در مقطع کارشناسی‌ارشد تدریس می‌شود.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ فناوری اطاعات:
مبانی فناوری اطلاعات،آشنایی با نرم افزارهای شیمی،مفاهیم شبکه های کامپیوتری، اصول طراحی پایگاه داده‏ها، محیط های چند رسانه‏ای،تجارت الکترونیک.
 گرایش شیمی محیط زیست
هدف از پذیرش دانشجو در این گرایش، افزایش آگاهی دانشجویان، با تکیه بر علم  شیمی در زمینۀ مسایل محیط زیست است. آشنایی با آلودگی­های محیط زیست، روش­های رفع آن و اثرات آلودگی­ها بر محیط زیست در این گرایش بررسی می­شود.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ محیط زیست:
نقش گیاهان در تغییر محیط زیست،زیست شناسی،انسان و محیط زیست، بیوشیمی، میکروبیولوژی محیط زیست،تغییرات اقلیمی(آب و هوایی)کرۀ زمین، اکولوژی محیط زیست، فرآیندهای هیدرولوژیکی، آلاینده‌های شیمیایی و بیولوژیکی محیط زیست،تجزیه نمونه های حقیقی آلی و معدنی،اصول تصفیه آب و فاضلاب،اصول صنایع شیمیایی، زمین شناسی.
گرایش شیمی دارویی
شیمی دارویی، علمی است که اصول شیمی ‌و زیست شناسی را برای ایجاد واکنشی که می‌تواند به مواد دارویی جدید منجر شود، به­کار می‌برد و در نتیجه دربارۀ کشف، تکوین، شناسایی و تغییر روش اثر ترکیبات فعال زیستی در سطح مولکولی بحث می‌کند.
توجه یک شیمی‌دان دارویی تنها منحصر به دارو نمی شود و دیگر ترکیباتی که فعالیت زیستی دارند، مورد توجه او نیز هست. شیمی ‌دارویی ، علاوه بر این ، شامل جداسازی،  تشخیص و سنتز ترکیباتی است که می‌توانند در علوم پزشکی برای پیشگیری ، بهبود و درمان بیماری­ها به­کارروند. در کل، شیمی دارویی به بررسی فواید و مضرات انواع ویتامین‌ها، داروها  و مکمل‌ها می­پردازد.

 


 

 
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ دارویی:
بیولوژی­ سلولی ­مولکولی، بیوشیمی، فیزیولوژی، روش­های ­آماری، فارماکولوژی ­و سم­شناسی ­و مواد شیمیایی، جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی و مواد شیمیایی از منابع طبیعی،آشنایی با اصول ساخت و کنترل مواد شیمیایی دارویی، شیمیایی دارویی، شیمی دارویی.
گرایش شیمی آفت کش ها
آفت به کلیۀ  موجوداتی گفته می­شود که به گونه ای سبب کاهش کیفیت یا ارزش برخی از منابع و اندوخته­های انسان می­شوند  یا به تندرستی انسان آسیب می­رسانند.
در مبارزه با آفات، محور اصلی، کاربرد سموم شیمیایی است؛ زیرا سموم اثر مؤثر و سریع کشندگی روی آفات دارند. برای دستیابی به سموم جدید و مؤثرتر، آگاهی از شیوه ساخت سموم ، فرمول شیمیایی و شناخت از آفات و بیماری­ها و فیزیولوژی آنها ضروری است.
گرایش شیمی آفت­کش­ها به شناخت آفات و عوامل بیماری­های گیاهی و اصول و روش­های مبارزه با آنها از طریق شیمیایی می پردازد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ شیمی‌ آفت کشها:
شیمی ­هتروسیکل­ها، اصول­ سنتز­ موادآلی ­و آفت­کش‏ها، بیماری شناسی­گیاهی، شیمی تجزیۀ دستگاهی، کاربرد طیف سنجی، آفت­شناسی­گیاهی، قارچ­شناسی، سم­شناسی، سم­شناسی آفت کش‏ها، تکنولوژی مبارزه شیمیایی، حشره شناسی، پروژه.   
 توانایی‌های‌ لازم‌
متاسفانه حجم مطالب کتاب شیمی دبیرستانی زیاد و فرصت تدریس محدود است و بناچار دبیران و محصلان به جای تحلیل و استدلال مفاهیم به سوی مسایل ذهنی و حفظی کشیده می‌شوند؛ در حالی که شیمی، تلفیقی‌ از مهارت‌های‌ ذهنی‌ و استدلالی‌ است‌ و اگر کسی‌ بخواهد در این‌ رشته‌ موفق‌ گردد، باید در هر دو زمینه‌ توانمند باشد، و حتی‌ می‌توان‌ گفت‌ که‌ قدرت‌ استدلال‌ بیش‌ از قدرت‌ حافظه‌ در این‌ رشته‌ اهمیت‌ دارد. دانشجوی‌ شیمی‌ لازم‌ است‌ که در دروس‌ ریاضی‌، شیمی‌ و فیزیک‌ قوی‌ بوده و رشتۀ شیمی‌ را دوست‌ داشته باشد؛ یعنی‌ از مطالعۀ‌ درس‌ شیمی‌ لذت‌ ببرد و خسته‌ نشود. دانشجوی گرایش شیمی و فناوری اطلاعات نیزلازم است که علاوه بر علاقه به دروس علوم پایه، به علوم کامپیوتر وIT نیز علاقه‌مند باشد.
    گفتنی است که رشتۀ شیمی از بین داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی دانشجو می‌پذیرد. البته برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فقط از گروه آزمایشی علوم‌تجربی دانشجو می‌پذیرند.
 
موقعیت شغلی در ایران
 تعدادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ شیمی‌ جذب‌ صنایع‌ شیمیایی‌ مختلف‌ مثل‌ صنایع‌ رنگ‌ سازی‌، چرم‌ سازی‌، پتروشیمی‌، مواد غذایی‌، لوازم‌ بهداشتی‌ و آرایشی‌ می‌شوند و در بخش‌ آزمایشگاه‌های‌ کنترل‌ کیفیت‌ محصولات‌ شیمیایی یا واحد تولید آنها کار می‌کنند. هر کارخانه‌ای‌ که‌ دایر شود، در بخش‌ کنترل‌ کیفیت‌ کالاهای‌ ساخته‌ شده‌ نیاز به‌ یک‌ شیمی‌دان‌ دارد. همچنین‌ در تمام‌ صنایع‌ احتیاج‌ به‌ فارغ‌التحصیلان‌ شیمی‌ داریم‌ تا مواد اولیه‌ را با توجه‌ به‌ استانداردهای‌ جهانی‌ بررسی‌ کرده‌ و ردّ یا قبول‌ بکنند.
گفتنی‌ است‌ که‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌، توانایی‌ تغییر و تبدیل‌ روی‌ مواد خام‌ را دارند و به‌ یاری‌ همین‌ توانایی‌، تعداد زیادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته،‌ کارگاه‌ها‌ یا کارخانه‌های‌ شیمیایی‌ کوچک‌ یا بزرگ‌ دایر کرده‌ و در کار خود نیز موفق‌ بوده‌اند.
فارغ التحصیلان گرایش شیمی و فناوری اطلاعات نیز  صلاحیت لازم برای استخدام در شرکت‌های کامپیوتری و شیمیایی را خواهند داشت. همچنین این افراد، توانایی عضویت در گروه‌های پژوهشی شیمی‌، کارشناس آزمایشگاه ، مدیر فروش صنایع شیمیایی و پل ارتباطی شیمیایی با تجارت جهانی الکترونیکی را دارند. 
 
اسامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای رشتۀ شیمی در سال 93
دانشگاه‌های پذیرنده:
آیت‌ا... بروجردی-بروجرد، اراک،‌ ارومیه، اصفهان، اراک، ارومیه، الزهرا(س)ـ تهران، ایلام، بوعلیسینا ـ همدان، بین­المللی امام خمینی-قزوین، بیرجند، تبریز، تهران، جیرفت، حکیم سبزواری- سبزوار، خوارزمی – تهران، دامغان، رازی ـ کرمانشاه، زابل، زنجان، سمنان، سید جمال الدین اسد آبادی- اسد آباد همدان، سیستان و بلوچستان ـ زاهدان، شاهرود، شهید باهنر کرمان، شهید بهشتی- تهران، شهید چمران ـ اهواز، شهید مدنی آذربایجان-تبریز، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی جندی شاپور- دزفول، صنعتی خاتم الانبیا(ص)-بهبهان، صنعتی خواجه­نصیرالدین طوسی ـ تهران، صنعتی­شریف ـتهران، فردوسی مشهد، فرهنگیان، قم، کاشان، کردستان، گلستان- گرگان، گیلان- رشت، لرستان- خرم آباد، مازندران- بابلسر، محقق اردبیلی ـ اردبیل،  مراغه، ملایر، ولی عصر(عج)- رفسنجان، هرمزگان-بندرعباس، یاسوج، یزد، دانشکدۀ کشاورزی و دامپروری تربت جام، مجتمع آموزش عالی گناباد، مرکز آموزش عالی استهبان، غیرانتفاعی خرد- بوشهر،  پارس- مهرفارس، غیرانتفاعی نژند- ارومیه، پیام نور.
مقاطع تحصیلی:
کارشناسی
دوره‌ها:
روزانه، شبانه
دانشگاه:
دولتی، پیام‌نور
گرایش‌ها:
شیمی محض، شیمی کاربردی، شیمی‌ فناوری اطلاعات، شیمی دارویی ، شیمی محیط زیست، شیمی آفت­کش­ها، دبیری.  
 
 *برخی از دانشگاه‌ها در این رشته به صورت نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرند.

*در بعضی از واحدهای دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، پذیرش در این رشته صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی انجام می­شود

منبع : پیک سنجش

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...