کنکور عاملی برای شیوع اعتیاد نیست

کنکور عاملی برای شیوع اعتیاد نیست


 اخبار کنکور

خبرگزاری آریا-عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر ضرورت افزایش دانش و مهارت آموزی خانواده ها و دانش آموزان جهت پیشگیری از اعتیاد گفت: کنکور عاملی برای شیوع اعتیاد نیست.
به گزارش خبرگزاری آریا ،اسفندیار اختیاری  اظهار داشت: یکی از مهمترین معضلات اجتماعی کشور که دغدغه بسیاری ...

از مسئولان و مردم است موضوع مواد مخدر بوده و بنده 100 درصد با اجتماعی شدن مبارزه با این بلیه شوم که مستقیم و غیر مستقیم افراد زیادی را گرفتار کرده است، موافق هستم.
وی آموزش را مهمترین رکن مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد عنوان داشت وافزود: اطلاعات و دانش مردم امروزه نسبت به موضوع مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی و روان گردان ها به اندازه کافی نبوده و لازم است این مساله مورد توجه قرار گیرد و قطعا همه مسئولان باید بر مساله آموزش افراد به صورت فراگیر اهتمام ورزند.
نماینده زرتشتیان در مجلس ادامه داد: پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید در رسانه ها به ویژه صدا و سیما بیشتر مورد توجه قرار گیرد. صرفا لازم نیست این آموزش ها به صورت مستقیم باشد بلکه با ساخت فیلم و سریال بهتر می توان به صورت غیر مستقیم تاثیر گذار بود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجل با بیان اینکه مهمترین رکن جامعه خانواده است، گفت:یکی از انتقال اطلاعات و آموزش ها از طریق تلویزیون و رسانه ها است ولی به نظرم باید این مساله را توجه داشت که والدین بیشتر در کدام برنامه ها مشارکت عمومی دارند و سپس از این طریق اقدام کرد. شرکت در مراسم مذهبی، جلسات اولیاء و مربیان در مدارس و ... از جمله موضوعاتی است که در ارائه دانش به والدین باید مورد توجه قرار گیرد.
اختیاری با اشاره به اینکه امروز کمتر معتاد با منتقل و بافور در ارتباط است و اکثرا به سمت مخدرهای صنعتی رفته که عوارض بسیار خطرناک و جبران ناپذیری فردی و اجتماعی را به همراه دارد، تاکید کرد: متاسفانه زنان و دانش آموزان و دانشجویان زیادی از عدم آگاهی و با القاب فریبنده همچون افزایش تمرکز و زیبایی و لاغری به این مواد روی آورده اند که همه این اتفاقات در خلاء ارتقاء دانش و آگاهی مردم صورت پذیرفته است.
وی تصریح کرد: باید مساله آموزش با جدیت مورد توجه قرار گیرد و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با پلی به نام آموزش به سر مقصد پیروزی دست می یابد. آموزش مادران در این میان نقش مهمی را به همراه دارد. با آموزش مادران سیستماتیک می توانیم به سمت پیشگیری از اعتیاد پیش می رویم.
نماینده زرتشتیان در مجلس با اشاره به زحمات سپاه، نیروی انتظامی در جهت مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و بیان داشت: البته باید توجه داشت که تنها با مبارزه سلبی و افزایش پاسگاه و گشت به تنهایی نمی توان در مبارزه با این معضل بزرگ مقابله و مبارزه کرد. جاذبه اقتصادی قاچاق مواد مخدر به ویژه در مرزها بسیار زیاد است. باید این مساله آسیب شناسی شود و پلیس نمی تواند با این جاذبه مبارزه کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه گفت: اینکه گفته می شود به دلیل کمبود شادی در کشور آمار اعتیاد افزایش یافته است را تائید نمی کنیم البته این مساله باید بیشتر از طریق جامعشناسان مورد تحلیل قرار گیرد ولی آنچه حائز اهمیت است این بوده که آیا آمریکا و سایر کشورهای غربی که ادعا دارند شادی به صورت 100 درصدی در جوامعشان محسوس است، عاری از اعتیاد اند؟!
اختیاری در مورد جامعه پذیرشدن معتادان بهبودیافته اظهارداشت: به دلیلی مسائل مختلف اداری و اجتماعی متاسفانه خانواده معتادان و معتادان بهبودیافته از جانب جامعه چندان مورد پذیرش قرار نگرفته و این سبب بازگشت آنها به چرخه اعتیاد می شود. در صورتی که لازم باشد همکاران بنده در مجلس آمادگی دارند که اگر خلاء قانونی در این زمینه احساس می شود، همکاری های لازم را انجام دهند.
وی به بحث اشتغال و ارتباط آن با اعتیاد اشاره کرد و گفت: البته بسیاری از معتادان دارای شغل بوده ولی به مواد مخدر روی آورده اند. لذا اعتیاد یک معضل چند بعدی است که باید به همه ریشه های آن جهت پیشگیری و مبارزه با آن توجه کرد.
نماینده زرتشتیان در مجلس با تاکید بر لزوم افزایش مهارت آموزی دانشجویان و دانش آموزان جهت پیشگیری از اعتیاد گفت: در حال حاضر دوره های مهارت آموزی در مدارس داریم و جزوه هایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد نیز آماده شده ولی باید در این حوزه دقت و توجه بیشتری داشت.
اختیاری فرهنگ سازی را بهترین راهکار پیشگیری از مصرف ریتالین بین دانش آموزان و دانشجویان برشمرد و تصریح کرد: مهمترین رکن پیشگیری از اعتیاد آموزش است و افزایش آگاهی افراد در این راستا ضرروت دارد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با اینکه برخی معتقدند نمره محوری سبب اعتیاد به مخدرهای صنعتی بین دانشجویان و دانش آموزان مقطع متوسطه می شوند، خاطر نشان کرد: با برداشتن کنکور این مشکل حل نمی شود و نمی توان کنکور را عامل اعتیاد دانست. در حال حاضر کنکور سد بزرگ در مقابل ادامه تحصیل دانش آموزان نیست چراکه تعداد صندلی های دانشگاه ها بیش از تعداد شرکت کنندگان در کنکور است.

منبع : خبرخون

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...