رابطه مدرک تحصیلی و انتخاب شغل

رابطه مدرک تحصیلی و انتخاب شغل

دنیای امروز جوانان ایران، رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک تحصیلی است؛ بطوری که جوانان و خانواده ةا منزلت اجتماعی را در گرو مدرک می‌دانند.

به گزارش خبرنگار حوزه جوانان و خانواده  گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، امروزه در ایران تحصیلات و مدرک گرایی برای خانواده ها و جوانان اهمیت زیادی پیدا کرده؛ بطوری که کنکور یکی از مهم ترین آزمونهای زندگی هر فرد به شمار می‌آید و جوانان در سالها قبل تلاش می‌کنند تا بتوانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.
طبق آمار سازمان سنجش کشور در سال 93، یک میلون و 31 هزار  و 322 نفر در کنکور شرکت کردند و این در حالی است که ظرفیت دانشگاه ها 695 هزار و 697 نفر اعلام شد.
 
این آمار نشان دهنده این است که اکثر شرکت‌کنندگان می توانند به دانشگاه‌های کشور راه پیدا کنند.
 
به گفته یک جامعه شناس مدرک تحصیلی یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها است.
 
  قرائی مقدم پیشرفت یک کشور را در گرو داشتن زنان و مردان تحصیلکرده و با تخصصی که در حوزه تحصیل خود کار کرده باشند، دانست.
 
نمونه این امر را می توان در کشورهای توسعه یافته‌ای مثل ژاپن ؛ که مسئولین سرمایه اصلی خود را برای تربیت نیروهای متخصصی خرج می‌کنند، مشاهده کرد.
 
*رابطه مدرک تحصیلی و درآمد جوانان
 
با توجه به میزان حقوقی که وزارت کار  برای اشخاص در نظر گرفته می توان گفت هر چه میزان تحصیلات افراد بیشتر باشد درآمدشان نیز بیشتر می‌شود.
 
قرائی مقدم با بیان این مطلب که افراد تحصیل کرده، درآمد بیشتری دارند تصریح کرد: البته این قاعده در کشورهای توسعه یافته است.
 
وی از اقتصاد ایران به عنوان اقتصادی بیمار یاد کرد که در آن فرد با عدم داشتن مدرک دانشگاهی می تواند به اندازه و یا شاید بیشتر از یک فرد با مدرک دکترا درآمد داشته باشد.
 
وی همچنین با اشاره به واژه پشت میز نشین ها، تصریح کرد: افراد تحصیل می‌کنند تا در پست‌های بالا کار شوند به همین جهت راه خود را گم کرده و به دنبال نیاز جامعه و تخصصی خود نمی‌روند.
 
براساس گفته‌های قرائی مقدم بهتر است بین دانشگاه و شغل رابطه مستقیم و هماهنگ بوجود بیاید؛ ابتدا باید نیاز جامعه را بشناسیم سپس در آن زمینه نیرو جذب کنیم.
 
در ایران مدرک‌گرایی و داشتن مدرک نشان دهده شخصیت و شان اجتماعی فرد محسوب می‌شود، به همین دلیل جوانان بدون توجه به شرایط کشور و نیاز جامعه فقط رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک را مورد توجه قرار می‌دهند.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...