"تاثیر مثبت" سوابق تحصیلی را به کنکور برگردانید

"تاثیر مثبت" سوابق تحصیلی را به کنکور برگردانید

درخواست کنکوری ها از سازمان سنجش / "تاثیر مثبت" سوابق تحصیلی را به کنکور برگردانید

جامعه > مشکلات مردم - کنکور سراسری سال 94 در حالی برگزار شد که سازمان سنجش اعلام کرده بود امسال نیز سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور به طور مستقیم اعمال می شود.

به گزارش خبرآنلاین، کنکور هم هفته گذشته با همه اما و اگرهایش برگزار شد و با این که کنکوری ها به تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی اعتراض داشتند، همچنان قرار است این اتفاق بیفتد و معدل هر چه باشد و تاثیرش هر طور که باشد، به طور مستقیم اعمال خواهد شد.


پیش از کنکور، مشاور عالی سازمان سنجش در پاسخ به خبرآنلاین گفته بود که این برنامه ریزی در کمیته ی مخصوصی که برای حذف کنکور تشکیل شده انجام شده است و یکی از پیش زمینه های حذف کنکور است. او خاطر نشان کرده بود که این تاثیر مستقیم از پارسال وجود دارد و از قبل به بچه ها اطلاع رسانی شده است.
اما این تصمیم، مشکلاتی را برای کنکوری ها ایجاد کرد. اولین و بزرگترین مشکل برای کسانی ایجاد شد که سالهای قبل امتحان نهایی داده بودند بدون این که درجریان تاثیر معدل باشند.

 


آن ها بسیار به این مسئله اعتراض دارند و می گویند اگر می دانستند که تاثیر مستقیم دارد، حتما طور دیگری درس می خواندند. یکی از این افراد می نویسد: خبر آنلاین فقط یک حرف دارم: من 89 کنکور دادم که زمان کنکور من تاثیر معدل مستقیم بوده، اون زمان که نمی دونستم اینقدر امتحانات نهایی ارزش داره که قراره بعدها تاثیرش مشبت بشه. تازه سوالات امتحان نهایی ها همه ساله با هم فرق دارن و معدل ها براساس امتحان نهایی های همون ساله. در صورتی که در کنکور هر فردی با هر سنی همه و همه یکجا رقابت میکنند و هیچ مشکلی پیش نمیاد. اگه تاثیر مثبت بشه، هم اونایی که معدل خوب گرفتن به حقشون میرسن و هم اونایی که معدلشون مطلوب نیست امیدشون رو از دست نمیدن.. یکی نیست اینا رو به گوش مسئولین برسونه ... خدا دیگه خسته شدم......
در کامنت دیگری آمده است: من سال 87 امتحان نهابی. دادم بخاطر یه سری اتفاقات نتونستم به هدفم برسم . الان که مریضیم خوب شده میخوام. برای آیندم تلاش کنم باید معدل 15 من که از سال 87 درگیرش شدم لحاظ بشه. کار هرشب من گریست نذارید حق منی که دوباره به دنیا برگشتم منی. همیشه شاگرد اول بودم. ضایع شه. بذارید همهه عادلانه کنکور بدن این عدالت نیست.
فرد دیگری که همین مشکل را دارد می گوید: منی که ساله 90 دیپلم گرفتم روحمم از این تاثیر معدل خبر نداشت واسه همین درسارو فقط میخواستم پاس کنم , الان سرم به سنگ خورده و میخوام کنکور بدم و بهترین رتبه رو بیارم چه گناهی کردم؟؟ الان شرایط من و امثاله من با اوایی که میدونستن سوابق تحصیلی تو کنکورشون تاثیر مستقیم داره و برا خوندن خودشونو میکشن یکی شده, هرچند اونا هم از تاثیره معدل ناراضین, پس نباید تاثیره معدل مستقیم شه, ولی متاسفانه هر روز یه قانونه جدید میاد, الان ینی این تاثیر دادن سوابق تحصیلی عادلانس؟؟ اونایی که میخوان کنکور بدن همشون ناراضی هستن این وسط کی راضیه و سود میکنه خدا داند حالا ما با قضیه ی سهمیه جانبازی و اینا کنار اومده بودیم ولی دیگه این تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی بدجور ناعدالتی هست.

 


متقاضی کنکور سراسری دیگری می گوید که من سال88 دیپللم گرفتم زمان ما گفتن تاثیر معدل رو کنکور15درصد مثبت داره. من سال دیگه میخوام کنکور بدم یعنی تا معدل 20تا 19ها هستن ما ها باید با بهترین دانشگاها خدافاظی کنیم ؟ این قانون زمان ما نبوده خواهش میکنم به مشکلات ما رسیدگی کنید.

 


بعضی ها هم هستند که سر امتحانات برایشان اتفاقی افتاده بوده و نتوانستند درست درس بخوانند. یکی از آن ها می گوید: یعنییییی چی اخهههههه...این چه وضعشه...من واقعا مشکل داشتم امسال اصلا نتونستم خرداد درس بخونم...با این که درسم همیشه خوب بوده و معذلم بالا 19 بود...ولی این ترم معدلم حدودا 15 میشه... اونوقت راه جبران چیه؟؟؟من چجوری باید جبران کنم واقعا بی انصافیه... بعدم واقعا این همه تقلب تو امتحانات نهایی میشه واقعا حق داره ضایع میشه... تو رو خدااااااا یه کاری کنین به خدا اینقدر که من این چند وقت استرس گرفتم و اعصابم خورد شده دیگه نزدیکه دیوونه بشم...تو رو خدا یکی به دادمون برسه
نکته جالب دیگری که در کامنت ها وجود داشت، گرفته شدن آسایش از پدر و مادرهاست. والدین اعتراض کرده اند که بعد از اینکه تاثیر مستقیم کنکور ایجاد شده، ایام امتحانات به روزهایی جهنمی و پراسترس تبدیل شده اند و دیگر حالت عادی زمان امتحانات را ندارند. یکی از والدین می نویسد:

 


خدا از سر این سازمان سنجش و شورای تصمیمات و هر چی که باعث شده پسرم تو خونه بخاطر شرط معدل و ... اسایش مارو بگیره نگذره چرا فکر ما بیچاره ها و کسایی که بچه هاشون تو شرایط سخت درس میخونن تا یه نمره قبولی بگیرن و با سختی برا کنکور و ایندشون بخونن نیست. اونجا ضرر واسه کنکور و ایندشون هم ضرر. خبرانلاین اگه میتونی واقعا صدای ما رو برسون یجایی. ماکه صدامون خفه شده دیگه.

 

اما عمده مخالفت کنکوری ها با تاثیر مستقیم سوابق مربوط می شود به بحث تقلب. کسانی که امتحان نهایی می دهند معتقدند تقلب زیادی در امتحانات می شود و همه ی مناطق نظارت درستی بر روی محل برگزاری آزمون ندارند.
نظراتی که این قضیه را تاید می کند به شرح زیر است:

 


بخدا خیلی تقلب میشه تو امتحانات نهایی...واقعا حق همه داره ضایع میشه...اخه این چه وضعشه...تو رو خدا رسیدگی کنین...دارن ایندمونو نابود میکنن

 

بخدا من تو زبان انگلیسی ورقم دست به دست میچرخید همه کسایی که اطرافم بودن با جرئت میگم راحت هر کدام 3.4 نمره ای نوشتن ازش این الان واقعا میتونه معیاری برای آینده دیگران بشه؟؟

 

واقعن تاثیر مستقیم معدل بی انصافیه این همه تقلب میشه این همه سوالا لو میره من که تلاش میکنم بااونی که مراقب میاد از روبرگه من نگا میکنه جوابو بهش میده باید نمرمون یکی شه؟

 

خبر انلاین چرا پیگیری نمیکنی؟ لااقل راه جلو پای ما بذارید بگید چکار کنیم جلو این قانون رو بگیریم. هیچکی صدای ما رو هیچ جا نمیتونه برسونه؟ شرط معدل رو بردارید یا مثبتش کنید یا اختیاریش کنید,این همه تقلب بزرگ و راحت صورت میگیره,ایا این حقه.

 

واقعا مسولان اموزش و پرورش نمیدونن که تقلب تو حوزه های امتحانی بیداد میکنه و نظر مصحح به طور مستقیم در نمره افراد تاثیر داره و به نظرم توی امتحانات نهایی شانس حرف اولو میزنه .........واقعا با تاثیر معدل حق پایمال میشه

 

امتحانات نهایى پر تقلبه به خدا اینو هیچ کدوم از مسئولین نمیتونن ببینن و فقط ما دانش آموزا که بین بقیه هستیم میبینیم

 

آقا ما دستمون از همه جا کوتاست... خبرآنلاین تو رو خدا پیگیری کن اینا با چه معیار و هدفی همچین قانونی رو ساختن. مختصر بگم، حرف ما کنکوری ها اینه: اگه مثل قدیم تاثیر معدل مثبت بود، هیچکی پلای پشت سرش رو خراب نمیدید و امیدوار بود در کنکور جبران کنه... ولی حالا که تاثیر معدل مستقیم شده ... داوطلب با هزار ترس و واهمه سر کنکوری میره که خودش یه عالمه استرس داره، چون نتیجه بد قبلش رو نمیتونه جبران کنه .. به خدا پیرمون کردین آی مسئولان بی خرد سنجش ... تازه تصحیح امتحانات نهایی که تشریحی هم هست واقعا پر خطاست سلیقه مصحح، خط بد دانش آموز بدشانس، دادن سوالات توسط معلمان طراح،تقلب دانش آموزان و مراقبان و ..
خیلی بده ک تاصیر بدن اخه تو امتحانات نهایی خیلی بی انصافی میشه مثلا یکی از دوستام خاله اش رییس حوزه ماست مراقبای بی انصاف میرن جواب سوالات رو از برگه بقیه میبینن به این طرف نیگن حالا حقه که همین نمره پنجاه درصد کنکور این طرف زده بشه و ما ک خودمون میخونیم ولی نمراتمون کمه تاثیر نداشته باشه؟

علاوه بر همه ی این ها، سختگیر و راحتگیر بودن مصحح ها و امکان اشتباهات انسانی را هم اگر به این بحث اضافه کنیم، می بینیم باید در این طرح، یعنی تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی تجدید نظر صورت بگیرد.
البته خود کنکوری ها هم معترفند که تاثیر مثبت، اقدامی خوب و بجا بود اما تاثیر مستقیم، بنا به دلایلی که گفته شد ناعادلانه به نظر می رسد.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...