طلسم اجرای «محمدرضا شجریان» شکسته می‌شود؟

طلسم اجرای «محمدرضا شجریان» شکسته می‌شود؟

 

به گزارش یک رسانه خبری زمزمه هایی از حضور «محمدرضا شجریان» در ارکستر سمفونیک ملی ایران شنیده می شود. این در حالی است که به گفته وزارت ارشاد به علت ممنوعیت قانونی در سال های گذشته این خواننده اجازه اجرای کنسرتی در ایران ندارد. محدودیت هایی که به گفته معاون وزیر فرهنگ و ارشاد توسط نهادهای دیگر ..

هنگامی که در مناظره های انتخاباتی سال ۹۲ اسم «شجریان» به میان آمد و حسن روحانی گفت: «آیا ما بهتر از صدای شجریان داریم؟ او سفیر فرهنگی ایران و برای صدور به کشورهای دیگر بهترین است.» و یا وقتی محمدرضا عارف به تحریم صدای شجریان اشاره کرد و گفت: «تمام خانواده ها آرزو می کنند روزه هایشان را با «ربنا» ی شجریان افطار کنند.»، بسیاری بر این عقیده بودند که با پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات و شعار تدبیر و امیدش شاهد تغییراتی در روند گذشته خواهیم بود. بسیاری بر این باور بودند که حال خواننده محبوب کشور بعد از چندین سال ممنوع الکاری می تواند بار دیگر در کشورش اجرا داشته باشد اما نه تنها اینچنین نشد که پس از مواضع چندگانه، آخر وزارت ارشاد آب پاکی را بر دستان منتظران تغییر ریخت. 
 
فرهنگ مغلوب سیاست
پس از پرسش های مداوم درباره وضعیت شجریان در نهایت معاون پارلمانی وزارت ارشاد اعلام کرد که «برخی افراد برای اجرای کنسرت دارای محدودیت قانونی هستند و آقای شجریان هم محدودیت هایی دارند که توسط نهادهای دیگر قرار داده شده و دست ما نیست.» 
 
این در حالی است که حسین نوش آبادی پیش از این اعلام کرده بود که شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد. او گفته بود: «ایشان در دهه اول انقلاب حضور و برنامه های خوبی داشت، اما نوع رفتار هایش در دهه دوم انقلاب باعث شد کمی از مردم و نظام فاصله بگیرد و خودش مسئول این کار است. با این حال راه بازگشت برای ایشان باز است، به شرطی که به چارچوب های نظام متعهد باشد. نمی شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد و ضوابط و معیارهای حاکم بر نظام را نپذیرد و هم بخواهد کار کند.» 
 
اما هنگامی که این سخنان با اعتراض شدید دوست داران او مواجه شد نوش آبادی هم ناگزیر شد تا بیش از این درباره این هنرمند پرآوازه توضیح دهد. از استفاده از نام او در تبلیغات انتخاباتی روحانی گرفته تا تاکید بر اینکه ممنوعیت او حال از دستان وزارت ارشاد خارج شده است. 
 
وی گفت: «آقای شجریان جزو هنرمندان محبوب هنر کشور هستند. ایشان از جمله چهره هایی هستند که در عرصه هنر کشور ما ماندگار شده اند و البته پرطرفدار؛ اما به هر شکل پرطرفدار بودن ایشان هم وظیفه ای بر دوش دولت می گذارد. شاید خیلی ها الان بگویند آقای «روحانی» از نام «شجریان» استفاده انتخاباتی کرد و بعد تر انتظار افکار عمومی برآورده نشد. من فکر می کنم نظام با ایشان مشکلی ندارند. اگر اتفاقی افتاده، این مسایل قابل حل است و اگر فاصله ای هم به وجود آمده، این فاصله ترمیم خواهد شد. به هرحال خود ایشان هم فاصله گرفته اند. آقای شجریان برای برگزاری کنسرت و مسایلی از این نظیر مشکل خاصی نداشته و ندارد و برای برگشت به صحنه موسیقی اصیل کشور می تواند یک مقدار خودش را نزدیک کند. همان شخصیتی که از ایشان در تبلیغات استفاده می کند، معلوم است که آقای شجریان را قبول دارد. دولت هم ایشان را قبول دارد. ما با ایشان مشکلی نداریم. مانند بسیاری از هنرمندان ما که قبل و بعد از انقلاب فعالیت می کردند. اما خود ایشان باید ملاحظاتی داشته باشند و بتوانند خودشان را به آرمان ها و برنامه های نظام نزدیک تر کنند و بتوانند از این امکان و تسهیل استفاده بیشتری ببرند.» 
 
در این میان علی جنتی هم دیگر چاره ای جز اشاره مستقیم به سیاسی بودن این اتفاق نداشت و اعلام کرد: «در مورد آقای شجریان، بحث از وزارت ارشاد خارج است. ایشان به عنوان یکی از برجسته ترین اساتید موسیقی کشور احترام زیادی دارند و ما تلاشمان این است که بتوانند از بسترهایی که برایشان فراهم است، استفاده کنند و همچنین علاقه مندانشان از ایشان استفاده کنند. اما مسأله سیاسی شده و امیدواریم که این شرایط تغییر کند.» 
 
صدای خس و خاشاک
تمام این جنجال ها از شلوغی های سال ۸۸ آغاز شد. زمانی که رئیس جمهور سابق پس از انتخابات عده ای از مردم را مورد انتقاد قرار داد و آنان را خس و خاشاک نامید. در آن زمان شجریان به این گفته اعتراض کرد و در گفتگو با خبرنگار شبکه بی بی سی که در حال ساخت مستندی از وی بود گفت: «در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود.» 
 
او پس از این اتفاقات از عزت الله ضرغامی رییس وقت سازمان صدا و سیما خواست از پخش آثار او در صدا و سیما (به جز دعای ربنا به عنوان استثنا) خودداری کند. وی اعلام کرد سازمان صدا و سیما هیچ نقشی در تهیه این آثار نداشته و به حکم قانون و شرع از این سازمان خواسته صدا و آثار او را در هیچ یک از واحدهای رادیو و تلویزیون پخش نکند. 
 
به گزارش فرارو، اما پس از این اتفاقان پخش دعای ربنا وی نیز از صدا و سیما ممنوع شد. مسئولان در توضیح این اتفاق هم اعلام کردند که این خواسته خود صاحب اثر بوده که آثارش از صدا و سیما پخش نشوند. به عبارتی او صدا و سیما را تحریم کرده و نه برعکس. 
 
در طول سال های گذشته هر سال در آستانه ماه مبارک رمضان درخواست های زیادی برای پخش «ربنا» ی شجریان از شبکه های تلویزیونی از سوی مردم و بعضی از شخصیت های فرهنگی و مذهبی شده که با مخالفت مسئولان صداوسیما همراه شده است. 
 
این تحریم ها با ممنوعیت قانونی برای برگزاری کنسرت ادامه پیدا کرد. از آخرین کنسرت شجریان در ایران بیش از ۶ سال می گذرد. محمدرضا شجریان در مصاحبه های خود گفت که در چند سال اخیر بار ها به درخواست های او برای برگزاری کنسرت در ایران پاسخ منفی داده شده است. هرچند که او در این مدت بی کار نبوده و کنسرت های متعددی را در کشورهای مختلف دنیا برگزار کرده است.
 
او در سال های گذشته همراه با گروه «شهناز» به سرپرستی «مجید درخشانی» در چندین کشور اروپایی و همچنین امریکا، کنسرت های متعددی را برگزار کرد که اتفاقاً با استقبال بسیار خوبی هم روبه رو شد. تا جایی که دلیلی استقبال زیاد طرفداران به کشور همسایه ترکیه هم رسید و گمانه زنی هایی برای برگزاری کنسرت در این کشور هم مطرح شد. 
 
زمزمه های حضور در ارکستر سمفونیک
حال بنا به گفته خبرگزاری فارس زمزمه هایی از حضور مجدد او بر روی صحنه شنیده می شود. این زمزمه ها هنگامی شدت گرفت که ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران با هم ادغام شدند و علی رهبری هم در نشست خبری از حضور در یک ضیافت شام با یک خواننده و دعوت از او برای حضور در ارکستر خبر داده بود. 
 
با حضور محمدرضا شجریان در کنسرت چهارشنبه گذشته و دیدار او با مدیران و اعضای ارکستر این شائبه بیش از بیش تقویت شد. آیا قرار است طلسم حضور شجریان بر صحنه شکسته شود و منع قانونی اجرای او از میان برداشته شود؟ آیا دولت تدبیر و امید بعد از دو سال فعالیت  توانسته تغییری در روند ممنوعیت و محدودیت ها ایجاد کند؟
 
شجریان از سال ۸۷ تا به امروز کنسرتی برگزار نکرده اما آلبوم او با نام «مرغ خوشخوان» در شهریور ماه سال ۹۰ منتشر شد. شجریان به دلیل نوع صدا و سبک مخصوص به خود و اجرای تصنیف های ملی میهنی و انتشار آلبوم های مردمی شناخته می شود. شهرت او شهرتی جهانی است. وب گاه آسیاسوسایتی او را پرآوازه ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی، روزنامهٔ ونکوورسان او را یکی از مهم ترین هنرمندان موسیقی جهان و همچنین رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال ۲۰۱۰ وی را یکی از ۵۰ صدای بر تر جهان معرفی کرده است. 
 
 او همچنین بنیان گذار گروه «شهناز» و مبدع چند ساز موسیقی همچون «صراحی» و «شهر آشوب» است. از معروف ترین شاگردان او هم می شود به پسرش « همایون شجریان »، «شهرام ناظری»، « حسام الدین سراج »، « ایرج بسطامی » و «سینا سرلک» اشاره کرد.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...