هدف علم واقعی، رفع نیازهای جامعه است

هدف علم واقعی، رفع نیازهای جامعه است

 

 

دکتر محمد فرهادی، در مراسم تجلیل از نفرات بر‌تر نوزدهمین دوره المپیاد علمی ـ دانشجویی کشور که سه‌شنبه 7 بهمن ماه در سالن آمفی تیا‌تر دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: برگزیدگان المپیادهای علمی، نخبگان جامعه و چکیده و عصاره فضایل علمی این مرز و بوم هستند و امیدوارم که این  نخبگان، اسوه‌های اخلاق و تقوا نیز باشند، و حتماً همین گونه است؛ زیرا علم و دانش، بصیرتی به آدمی می‌دهد که طریقه ارشاد را تشخیص دهد.
وی افزود: به طور حتم، برگزیدگان علمی صرفاً به خود تعلق ندارند؛ بلکه جزو سرمایه‌های کشور محسوب می‌شوند؛ لذا باید بکوشند تا در مسیر تولید دانایی قرار بگیرند؛ چرا که در دنیای مدرن، دانشمند کسی هست که صاحب مهارت و تخصص باشد و بتواند بر علوم بشری چیزی اضافه کند.
وزیر علوم تاکید کرد: کوشش نخبگان علمی جامعه باید در این جهت باشد که به سوی اهدافی گام بردارند که در نهایت به توسعه پایدار و همه جانبه در سطح جامعه منجر شود. دانشمندی که تنها و تنها انبانی از معلومات باشد، اما نتواند راهکاری اجرایی برای خروج کشور از مشکلات ارایه کند، دانشمند امروزی نیست.
وی از تاسیس مراکز رشد علوم انسانی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در آینده، تاسیس مراکز رشد علوم انسانی در برنامه‌های ما قرار دارد  تا بتوانیم از این علوم  به صورت کاربردی استفاده کنیم. ما باید به سمت و سویی برویم که رشته‌های  جدید و میان رشته‌ای را در دانشگاه‌ها  ایجاد کنیم؛ چرا که بسیاری از رشته‌ها عمرشان سر آمده است.
 دکتر فرهادی، کیفیت سیستم آموزشی و توجه به دانشگاه کارآفرین را از برنامه‌های وزارت علوم اعلام کرد و افزود: ما باید به ماموریت‌ گرا شدن  دانشگاه‌ها و کارآفرین بودن آنها  توجه داشته باشیم و اینکه تلاش کنیم دانشگاه‌ها به سمت تولید و  ثروت جهت گیری کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید دانشی که تولید می‌کنیم یا می‌اندوزیم، در نهایت به نتیجه‌ای علمی، ملموس و عینی منجر شود؛ به تعبیر دیگر، در جهان انسانی، تغییری قابل لمس و قابل نقد و بررسی ایجاد کند.

 

وی، همچنین در پاسخ به درخواست یکی از والدین نفرات برتر که خواستار رفع دغدغه‌های شغلی و گذران زندگی نخبگان و طرح این موضوع در هیات دولت شد، گفت: این نکته، دغدغه بنده و دولت نیز هست و باید مورد توجه قرار بگیرد و من این موضوع را در هیات دولت مطرح می‌کنم.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...