آشنایی با رشتۀ بیولوژی و کنترل ناقلان بیماری‌ها

آشنایی با رشتۀ بیولوژی و کنترل ناقلان بیماری‌ها

 

 آیا می‌دانید که در سال 2015 میلادی، 214 میلیون مورد مالاریا و 438 هزار مرگ ناشی از مالاریا گزارش شده است و برخی از کشورهای همسایه ایران نیز دارای شیوع بالایی از این بیماری هستند؟

آیا می‌دانید که بروز سالانه جهانی سالک (لیشمانیوز) یک تا یک و نیم میلیون نفر است و این بیماری در ۸۸ کشور جهان که اکثراً کشورهای در حال توسعه هستند دیده می‌شود؟ در بعضی از مناطق  ایران نیز متاسفانه جوشگاه یا زخم فعال این بیماری انگلی که توسط نیش گونه‌هایی از پشه خاکی منتقل می‌شود،  در ۹۰ درصد کودکان تا سن ۱۵ سالگی دیده می‌شود.
در واقع بندپایان و جوندگان، عامل بسیاری از بیماری‌ها، آزار و اذیت و مشکلات بهداشتی و اقتصادی برای انسان‌ها هستند و علی‌رغم تلاش­ها و فعالیت­های گوناگون برای کنترل این موجودات و بیماری­هایی که به وسیلۀ آنها منتقل می­شود، به دلیل مسایل مختلف مانند مقاومت به سموم، مقاومت دارویی، تغییرات رفتاری جانوران، مشکلات ناشی از حضور آنها در محیط زندگی بشر همچنان باقی است.
در این میان، کارشناسان رشته بیولوژی و کنترل ناقلان بیماری­ها با شناخت و تعیین هر چه بیشتر و دقیق‌تر عوامل مؤثر بر حضور، انتشار و وفور این موجودات و همچنین شرایطی که موجب تسهیل انتقال بیماری­ ها از آنها به انسان می­شود، تلاش می‌کنند تا سلامتی جسمی و روانی انسان­ ها را حفظ کنند و در عین حال  کمترین آسیب و خسارت را  به انسان، حیوانات غیر موذی و محیط زیست وارد کنند.
در واقع، رشتۀ بیولوژی و کنترل ناقلان بیماری­ها، شاخه‌ای از علوم پزشکی است که دانشجو طی دورۀ چهارسالۀ آموزشی با انواع بندپایان و جوندگان مهم از نظر پزشکی، بهداشت و بیماری‌هایی که از سوی آنها منتقل می‌شود، آشنا می­شود و با تکیه بر این آگاهی ­ها، مهارت ­های علمی و عملی لازم را برای مبارزه با جمعیت ناقلان و کاهش بیماری­ها به دست می­آورد.
دانشجوی این رشته، دانش و توانایی لازم برای عملیات صحرایی(جمع آوری و تشخیص حشرات ناقل، بندپایان مختلف، جوندگان و کنترل آنها و ارزشیابی روش­های مبارزه) در اماکن شهری و روستایی به دست می­آورد و مهارت کافی را  برای انجام عملیات آزمایشگاهی(تعیین گونه‌های مختلف، جست و جوی انگل در ناقلان، تعیین سطح حساسیت بندپایان نسبت به سموم مختلف) پیدا می­کند.
توانمندی‌های لازم برای دانشجوی این رشته
صبر و حوصله و عشق و علاقه، دو نکته اساسی برای موفقیت در رشته بیولوژی و کنترل ناقلان بیماری­هاست؛ چرا که تحقیق در آزمایشگاه­ها نیازمند صبر و حوصله است، و تحقیق در مورد بیماری­های انگلی و مبارزه با آنها عشق و علاقه‌ای وافر می‌طلبد. این علاقه باید از دو جهت باشد: یکی علاقه به مسایل زیستی و دیگری علاقه به کارهای آزمایشگاهی.
همچنین دانشجوی این رشته باید از قدرت تجزیه و تحلیل خوب و مهارت حل مساله  برخوردار باشد؛ چرا که اگر دانشجویی نتواند از اطلاعاتی که در حافظه‌اش جمع کرده است، بهره‌برداری مناسب کرده و تحلیل مناسبی داشته باشد، مثل یک کامپیوترِ خاموش می‌ماند که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.
این رشته از بین داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی دانشجو می‌پذیرد و دانشجویان لازم است که در دروس شیمی و زیست‌شناسی توانمند باشند.
موقعیت شغلی در ایران
با توجه به اینکه کارشناسان این رشته، توانایی شناسایی زیستگاه‌های ناقلان بیماری‌ها، صید و جمع آوری آنها، شناسایی و تعیین هویت و بررسی آزمایشگاهی ناقلان، تعیین استراتژی مناسب مبارزه بر حسب نوع ناقلان، آفات شهری و مخازن، نگهداری و پرورش حشرات در آزمایشگاه­ها، به کارگیری صحیح تجهیزات و سموم مورد استفاده در کنترل ناقلان و آموزش روش­ های مبارزه با ناقلان و مخازن بیماری به ذی‌نفعان و آموزش روش­های ایمنی و حفاظت در برابر سموم حشره‌کش را دارند، می‌توانند در نقش های اجرایی، آموزشی و پژوهشی در ادارۀ کل سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز مدیریت بیماری­های واگیر وزارت بهداشت، شهرداری‌ها ، ده‌داری‌ها و بخش داری‌ها، مراکز بهداشتی ـ درمانی روستایی و شهری، سازمان محیط زیست، بیمارستان­های دولتی و خصوصی، سازمان میراث فرهنگی، موزه‌ها شرکت‌های خدماتی  خصوصی کنترل ناقلان فعالیت نمایند.   
درس های این رشته در طول تحصیل
دروس پایه
شیمی عمومی، شیمی آلی، بیوشیمی، شیمی تجزیه، زیست‌شناسی عمومی، ژنتیک پایه، جانورشناسی بی‌مهرگان، جانورشناسی مهره‌داران، روش­های آماری، کامپیوتر، آشنایی با دستگاه­ها و لوازم آزمایشگاهی، اکولوژی عمومی، اصول اپیدمیولوژی، پاتوبیولوژی، اصول مدیریت در خدمات بهداشتی، روش تحقیق مقدماتی، نوپدیدی و بازپدیدی بیماری­ها، پاتوبیولوژی جغرافیایی ایران، کاربرد سیستم­ های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت، سیستم‌های اطلاع رسانی پزشکی، کمک­های اولیه، آموزش بهداشت و ارتباطات.
دروس تخصصی
زبان تخصصی، مرفولوژی و فیزیولوژی حشرات، آزمایشگاه مرفولوژی و فیزیولوژی حشرات، طبقه‌بندی حشرات و نقش آنها، آزمایشگاه طبقه‌بندی حشرات و نقش آنها، کلیات حشره‌شناسی پزشکی، آزمایشگاه کلیات حشره‌شناسی پزشکی، مالاریا شناسی، آزمایشگاه مالاریا شناسی، کلیات لیشمانیوز، آزمایشگاه کلیات لیشمانیوز، جوندگان مهم از نظر پزشکی و مبارزه با آنها، کنه‌شناسی، رفتارشناسی بندپایان، اصول جمع آوری و نگهداری حشرات، شناسایی و مبارزه با جانوران مهره‌دار سمی و زهرآگین، آفات شهری، حشرات مفید، اصول برنامه‌ریزی عملیاتی مبارزه با بیماری­های منتقل شونده از سوی ناقلان در شرایط اضطراری، حلزون­ های ناقل بیماری­ و روش­های مبارزه با آنها، آفت کش­ها و کاربرد آنها، اصول مبارزه با بندپایان، سم‌شناسی عمومی، اصول بهداشت محیط، قوانین و مقرارت محیط زیست، ایمنی کاربرد مواد شیمیایی و سموم، مدیریت محیط در مبارزه با بندپایان، پروژه، سمینار.
کارآموزی

کارآموزی در عرصه 1 و 2.

* هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...