تابستان فرصتی برای گرم شدن

تابستان فرصتی برای گرم شدن

چطور از تابستان به عنوان فرصت آمادگی برای درس خواندن استفاده کنیم ؟

یک دونده مسابقه ماراتن را تصور کنید که پیش از شروع مسابقه، در حالی که دیگران در حال گرم کردن خودشان برای مسابقه هستند، با حداکثر سرعت شروع به دویدن می‌کند. او نهایت سرعت و توانش را به کار می‌گیرد و چون پیش از سایر دونده‌ها شروع به دویدن کرده، در مدت کوتاهی مسافت زیادی را طی می‌کند. حالا او را در میانه مسیر تصور کنید . آیا هنوز هم با همان سرعت و توانایی در حال دویدن است؟ آیا از دیگران جلوتر است؟ یا اینکه خسته شده،‌ ایستاده،‌ دست‌هایش را به زانوهایش زده و نفس نفس می‌زند؟ به نظر شما شانس برنده شدن او در این مسابقه چقدر است؟

فرزند شما به عنوان یک نوجوان، توانایی‌های بالقوه و بالفعل زیادی دارد و می‌توان با اطمینان گفت که اگر این توانایی‌ها را به صورت هوشمندانه ای مدیریت کند،‌ می‌تواند نتیجه خوبی از این توانایی‌ها بگیرد. اما چطور می‌شود این توانایی‌ها را مدیریت کرد؟ آیا بهتر نیست او را تشویق و وادار کنیم که هر چه زودتر کوله‌بارش را بردارد، کفش‌های آهنی‌اش را به پا کند و پیش از آنکه دیگران به خودشان بیایند، مسیر درس خواندن و پیشرفت را آغاز کند؟ هرچه زودتر به خودش بجنبد، بهتر نیست؟

این فکر به ظاهر منطقی است که اگر فرزند شما هر چه زودتر مطالعه را آغاز کند ، زمان بیشتری برای درس خواندن خواهد داشت و در نتیجه، رتبه بهتری در کنکور کسب می‌کند، اما آیا این موضوع همیشه صدق می‌کند؟ آیا هر کسی که زودتر درس خواندن را شروع کند، بیشتر درس می‌خواند و موفق تر است؟

 

متاسفانه این طور نیست . اگر فرزند شما ، تابستان را که دیگران به خوشی و تفریح می‌گذرانند ، فقط برای درس خواندن صرف کند، این احتمال وجود دارد که در ماه‌های نزدیک به کنکور بیش از همسالانش خسته بشود و در نتیجه دقیقا وقتی که دقایق پایانی و سرنوشت ساز فرا می‌رسد، دست از تلاش بکشد. البته توصیه ما این نیست که تابستان که مقدمه چند ماه درس خواندن برای کنکور است بدون هیچ برنامه ریزی مرتبط با درس خواندن سپری شود ، با وجود این پیشنهاد می‌کنیم که در تابستان در مقایسه با ماه‌های آتی که در آن درس خواندن نسبت به هر کار دیگری در اولویت اول است، اندکی سبک‌تر و شادتر باشد تا در عین حال که او برای چند ماه تلاش آماده می‌شود ، از درس و مدرسه خسته نشود. 

 

توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا برای باقیمانده تابستان ، برنامه‌ای منطقی تدوین کنید :

 

تابستان را نوعی دوران گذار در نظر بگیرید

 

به این تابستان به عنوان دوره ای از گذار بین روزهای معمولی مدرسه و روزهای درس خواندن در برنامه اش برای تابستان باشد اما به یاد داشته باشید که حتی ورزشکاران بسیار حرفه ای هم پیش از انجام مسابقات جهانی ، زمانی را به تمرینات سبک تر و گرم کردن خودشان اختصاص می‌دهند و بیشتر انرژی خود را برای مسابقه ذخیره می‌کنند.

 

اهمیت لذت بردن را در عملکرد مطلوب مغز نادیده نگیرید

 

پژوهش های دانش علوم شناختی نشان داده دانش آموزی که شاد نباشد نمی‌تواند از نهایت توانایی مغزش برای یادگیری حجم زیادی از مطالب جدید استفاده کند. برای تامین این شادی ، می‌توانید برای ساعات فراغت او برنامه های تفریحی مناسبی را در نظر بگیرید. البته ممکن است ساعات فراغت او به دلیل برنامه ریزی برای درس خواندن، کمی‌از تابستان های سال های پیش کمتر باشد اما باید به خاطر داشته باشید که این تفریحات، حداقل در دوران تابستان باید ادامه داشته باشند.

 

خواب خوب، عامل ثبات یادگیری

 

تابستان زمان خوبی است که عادت به خوابیدن(حداقل ۷ ساعت) و بیدار شدن در ساعت های مشخص برای فرزندتان تمرین و تثبیت شود. در جریان یک خواب خوب، مغز آنچه را که یاد گرفته مرور می‌کند و به حافظه بلند مدت می‌سپارد. از دوران طلایی تابستان می‌شود برای ایجاد عادت های خوبی مانند خوابیدن به اندازه و در ساعت مشخص استفاده کرد.

 

تابستان زمانی برای کشف بهترین شرایط درس خواندن

فرزند شما حتما برای رسیدن به دوران کنکور و طی سال های تحصیل ، این را کشف کرده است که در چه شرایطی بهترین عملکرد را دارد. بعضی ها ممکن است برای درس خواندن، نیاز به فضایی بسیار ساکت و آرام داشته باشند و بعضی بدون صدای یکنواختی مثل موسیقی کلاسیک یا رادیو، حواسشان پرت شود.بعضی ها درس خواندن پشت میز را ترجیح می‌دهند و بعضی ها باید هر از گاهی روی تخت یا زمین دراز بکشند و درس بخوانند. تابستان زمان خوبی است که در ساعت های درس خواندن، درباره بهترین شرایط مطالعه با او صحبت کنید و پیش از شروع درس خواندن به صورت جدی، بهترین حالت را انتخاب کنید.

منبع : گاج

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...