دروغ یعنی؛ به خودم احترام نمی‌گذارم

دروغ یعنی؛ به خودم احترام نمی‌گذارم

 

 

رتبه­اش 17 هزار شده بود، اما با فتوشاپ رتبه­ اش را تغییر داده بود و تبدیل به  4500 کرده بود  و این کارنامه دست کاری شده را به همه کس حتی والدینش هم نشان داده بود.  گفتم: انتخاب رشته­ ات را براساس کدام رتبه انجام دادی؟ فکر نمی کنی والدینت انتظار دارند که در دانشگاه و رشته ای متناسب با رتبه 4500 قبول شوی؟
شانه هایش را بالا انداخت و گفت­: خیلی­ ها معتقدند که کامپیوتر­های سازمان سنجش قدیمی اند و احتمال اشتباه زیاد است! تازه امکان دارد با پارتی بازی هم اسم ها را جا بجا کنند؛ به آنها می­ گویم من هم یکی از همین قربانی­ ها هستم!
متاسفانه هر سال با چنین داوطلبانی برخورد می­ کنم؛ جوانانی که به دلیل خود کم­بینی، ترس از افشای واقعیت، نگرش غیرواقع بینانه به موقعیت­ها و برخورد نادرست دوستان و آشنایان، متوسل به دروغ می­ شوند و برای حفظ موقعیت خودساخته و دروغین و ترس از افشای واقعیت و در نهایت منفور شدن در میان جمع دوستان یا خانواده، به دروغ­ های بعدی روی می­آورند؛ رفتاری نامناسب که اجازه نمی­دهد تا ارتباط سالم و درستی با دیگران داشته باشند.
 از سوی دیگر، دروغ، سلامت جسمی و روحی انسان را به مخاطره می اندازد؛ زیرا اتفاقات و اعمال زندگی روزمره و آن چه که از راه گوش و چشم به مغز انسان وارد می­شود، سبب ایجاد تغییرات الکترومغناطیسی مخصوص در سلول­ های مغزی می­گردد و بتدریج با درک حقیقی مطالب، اثرات آن به صورت نقش مخصوص در سلول­های "هیپوتالاموس" و سایر نقاط مغزی حک می­ شود؛ به صورتی که حافظۀ انسان، اثرات نقش بسته از اعمال، شنیده­ ها و دیده­های قبلی اوست که با تبدیل شدن به امواج الکترومغناطیسی در سلول­ های مغزی به ثبت رسیده است.
حال اگر انسان بخواهد دربارۀ مطلبی که قبلاً از راه چشم و گوش اثراتش در نقاط مخصوص نقش بسته است، اظهارنظر کند، باید عین آنچه را که در آنجا حک شده است، به صورت اثرات و اعمال سلولی پس بدهد؛ در غیر این صورت، سلول­ های مغزی گرفتار فشار اضافی می­ شوند و زندگی عادی­شان مختل می­گردد؛ درست مثل اینکه یک پیل الکتریکی یا دینام فقط هزار ولت قدرت داشته باشد، اما ما از آن دینام انتظار قدرتی بیش از هزار ولت را داشته باشیم؛ بدون شک، چنین چیزی باعث نابودی و خرابی آن می­ شود؛ به عبارت دیگر، هرگونه سخن دروغ به سبب تحریک سلول های مغزی، آنها را معلول ساخته و متابولیسم عادی­شان را به هم می­ ریزد. گفتنی است که ماشین­ های دروغ سنج، براساس همین ویژگی مغز ساخته می ­شود و مورد استفاده  قرار می­ گیرد.
بنابراین، دروغ خدعه و تزویر، سبب ایجاد تغییرات مخصوص الکترومغناطیسی و در نتیجه متابولیکی شدن سلول­­های مغزی و بخصوص مرکز احساسات و عواطف انسان، یعنی هیپوتالاموس، می­شود و آن را بیمار می­ سازد و سپس سبب اختلالات در سایر نقاط بدن می­گردد و تعادل جسمی و مزاجی آدمی را به هم ریخته و انسان را بتدریج بیمار می­ سازد. به همین دلیل، سکته های قلبی یا ابتلای به کولیت مزمن، زخم معده، زخم اثنی عشر و ازدیاد فشارخون، در این دسته از اشخاص بیشتر است.
از طرف دیگر، مطالعات نشان می­دهد انسان­ هایی که  ارتباطات سالم و درستی با دیگران دارند، استرس کمتری را تجربه می­کنند و شادتر هستند؛ در حالی که دروغ گفتن در طول مدت، سبب ایجاد عقده های روانی می­ شود و تجمع این عقده­ ها در وجود انسان، سبب به هم خوردن شخصیت آدمی می­ شود و انسان را از لحاظ روانی بیمار می­ کند.
 یکی از کارشناسان ادیان و عرفان، در مورد پیامدهای دروغ در جامعه، می­گوید: «انسان دارای چهار نوع رابطه است: دروغ، رابطه انسان با خدا را متزلزل می­کند؛ چون خداوند می داند که ما دروغ می گوییم. همچنین دروغ رابطه ما با خودمان را هم عوض می­کند. در روزهای اول که دروغ می گوییم یا دروغی را باور می­ کنیم، شاید انجام دادن این کار برای ما سخت باشد­؛ اما بتدریج که این امر استمرار پیدا می کند، براساس دروغ، یک شخصیت دیگر دروغین از ما نزد خودمان  شکل می­گیرد و آن وقت است که ما براساس همین شخصیت دروغین می خواهیم با مردم تعامل پیدا کنیم. طبیعی است وقتی که دروغ می­گوییم و شخصیت دروغینی از خود داریم، باعث می­شویم که هم رابطه­ مان با دیگران غیرمنطقی باشد و هم رابطه دیگران با ما به هم می­خورد؛ زیرا  وقتی خبر دروغی را پخش می­کنیم این خبر دروغ اثر خواهد گذاشت؛ به دلیل آنکه انسان­ ها موجوداتی مؤثر و متاثر هستند. دروغ گفتن در رابطه انسان با طبیعت هم اگرچه ممکن است به اندازۀ سه رابطۀ یادشده  مؤثر نباشد، اما تاثیرگذار است. جالب است بگوییم که حتی برخی از پژوهشگران، آزمایش­ هایی را انجام داده و به این نتیجه رسیده­اند که برخی از گیاهان به سخنان دروغ ما حساسند؛ یعنی دروغ انسان­ها بر گیاهان هم تاثیرگذار است!»
چه باید کرد؟
هیچ انسانی کامل و خالی از اشتباه و خطا نیست. دروغ گویی نیز یکی از ضعف های اخلاقی است که برخی از انسان­ها طی سال­ های رشد خود، بنا بر تجربه­ ها و گاه یادگیری­ های زیان بارشان، دچار آن می­ شوند. اگر شما نیز دچار این رفتار نامطلوب هستید، قبل از هرچیز باید به این مساله ایمان داشته ­باشید که کنارگذاشتن رفتارهای نامطلوب در هر زمانی جایز و امکان پذیر است؛ فقط باید برای رسیدن به هدف و خواستۀ خود مصمم باشید و بدانید که مسلماً تغییر یک رفتار نامطلوب و رسیدن به یک رفتار مطلوب، گام های خاصی را در پی دارد که برای هریک از این مراحل، زمان خاصی را باید در نظر گرفت و هر مرحله را دقیقاً در زمان مقرر خود به پایان رساند.
به نظر می­رسد که توجه به اهداف روزانه، بهتر از تمرکز و تاکید بر یک هدف طولانی مدت است؛ برای مثال، می­توانید یک دفتر یادداشت روزانه تهیه کنید و دروغ­ هایی را که در طی یک روز گفته­اید، ثبت نمایید و سعی کنید تا هر روز دروغ کمتری بگویید. در صورت موفقیت به پیشرفتتان اهمیت دهید و برای تلاش خود، پاداشی هر چند کوچک در نظر بگیرید؛ مثلاً می توانید در صورت موفقیت، زمانی را برای انجام کار مطلوب و دلخواهتان اختصاص دهید و در صورت عدم موفقیت نیزخود را تنبیه کنید؛ در ضمن در دفترچه یادداشت خود، تاثیرات منفی هر دروغی را که در روز گذشته یا هفتۀ گذشته گفته­ اید، بنویسید و به صورت واقع بینانه بررسی کنید که: آیا گفتن هر دروغ، یک ضرورت اجتناب ناپذیر بود و آیا نمی­ شد که به جای پنهان شدن در پشت نقاب دروغ، صادقانه سخن می­ گفتید؟
توجه داشته باشید که شما به عنوان یک انسان بالغ، همواره باید با واقعیت­ها زندگی کنید و پذیرای هر واقعیت خوب یا بد باشید و پستی­ و بلندی­ های زندگی را بپذیرید و بین آنها تفاوت قایل شوید و بدانید که اگر در برخوردهایتان صادق باشید و نقش بازی نکنید، بسیار دلچسب­تر و جذاب­تر خواهید بود؛ اما اگر خود را در زیر نقاب دروغ پنهان کنید، دیر یا زود واقعیت آشکار خواهدشد و به روابط شما لطمه خواهدزد؛ زیرا یک رابطۀ سالم با انسان­های واقعی ساخته می­شود نه با تصورات و اوهام !
 
 
 
یک دفتر یادداشت روزانه تهیه کنید و دروغ­ هایی را که در طی یک روز گفته­ اید، ثبت نمایید. در دفترچه یادداشت خود، تاثیرات منفی هر دروغی را که در روز گذشته گفته­ اید، بنویسید و به صورت واقع­بینانه بررسی کنید که: آیا گفتن هر دروغ، یک ضرورت اجتناب ناپذیربود؟
 
 
سکته­ های قلبی، ابتلای به کولیت مزمن، زخم معده، زخم اثنی عشر و ازدیاد فشار خون، در افرادی که دروغ می­ گویند، بیشتر است
* منبع : هفته نامه پیک سنجش

http://www.uplooder.net/img/image/88/3dd2361f41865a7733e76615f29fb5d8/output_tCJAr1.gif

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...