مؤسسات کنکور و دغدغه کنکوری ها

مؤسسات کنکور و دغدغه کنکوری ها

 

 

وقتی حرف کنکور به میان می‌آید، داوطلبان، کارهای مختلفی برای موفقیت در این آزمون در نظر می گیرند. در حال حاضر و با وجود افزایش دانشگاه‌ها، قبولی در رشته‌های بسیار خوب و دانشگاه‌های عالی به یکی از دل مشغولی‌های اصلی بیشتر داوطلبان تبدیل شده است. گروهی به برنامه خوب، عده‌ای به گردآوری جزوه های عالی و کامل،  و گروهی به نحوه مطالعه و ... فکر می‌کنند تا بتوانند از وقت و توان خود، بهترین استفاده را ببرند. عده‌ای هم در این میان، برای هر چه بهتر شدن وضعیت خود، تصمیم می‌گیرند تا از کلاس‌های تقویتی کنکور استفاده کنند. بیشتر داوطلبان عزیز فکر می‌کنند که یکی از راه‌های ورود به دانشگاه، شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی یا کلاس‌های جمعی در مؤسسه‌ها یا مراکز آموزشی مختلف است، و اگر از این مؤسسات و خدمات آنها استفاده نکنند، نمی‌توانند در آزمون سراسری رتبه خوبی کسب کنند.
پس ‌از انتخاب و تصمیم خانواده‌ها به اینکه هزینه‌هایی را برای این موضوع در نظر بگیرند، نوبت به انتخاب آموزشگاه معتبر و استادان حرفه‌ای می‌رسد. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که اصلاً این کلاس ها ضرورت دارد یا نه و تا چه اندازه می‌تواند برای داوطلبان، مفید و کمک کننده باشد. با توجه به اینکه فصل تابستان، دوران اوج و تکاپوی داوطلبان برای شرکت در کلاس‌های تقویتی کنکور است و تبلیغات و هیاهوی گسترده‌ای هم در میان مؤسسات مختلف برای برگزاری این کلاس‌ها برپاست، در این مقاله می‌خواهیم درباره کلاس‌های کنکور و فواید و مشکلات آنها با شما عزیزان صحبت کنیم.
قبل از اینکه در کلاس های تقویتی کنکور شرکت کنید، حتماً به نکات زیر توجه داشته باشید:
1-    کنکور، آزمونی غیر عادی نیست
وقتی صحبت کنکور به میان می‌آید، برخی از داوطلبان دچار استرس و اضطراب زیادی می‌شوند و همین استرس باعث می‌شود که آنها برای موفقیت در کنکور، هر راهی را که به ذهنشان می‌رسد امتحان کنند. البته کوشا بودن و تلاش کردن و به کار بستن راه‌های مختلف برای آمادگی در کنکور، اصلاً بد نیست؛ به شرط اینکه این راه‌ها کمک کننده و مفید باشد. یکی از کارهایی که این داوطلبان با تقلید از برخی دیگر از داوطلبان انجام می دهند همین شرکت در کلاس های کنکور است. به یاد داشته باشید که کنکور، یک آزمون عادی، مانند هر آزمون دیگر است و مهم‌ترین کاری که باید برای موفقیت در آن انجام دهید این است که تلاش کنید و پشتکار به خرج دهید. اگر پشتکار و تلاش و برنامه نداشته باشید، هیچ کلاس کنکوری نمی تواند شما را به هدفتان برساند؛ پس مهره اصلی در این میانه، خود شما هستید و باور اینکه می توانید موفق شوید؛ بنابراین، باورتان را تقویت کنید و به همه راه‌هایی که شما را برای رسیدن به هدفتان کمک می‌کند، فکر کنید.
2-   به زمانی که این کلاس ها از شما می گیرد، توجه کنید
سالی که هر یک از شما داوطلبان عزیز در آن کنکور می‌دهید، سالی بسیار مهم برای مطالعه و آمادگی برای آزمون سراسری است؛ به گونه‌ای که باید بهترین استفاده را از این زمان برای شرکت در یک آزمون عالی و مثال زدنی ببرید. یکی از کارهایی که بخشی از زمان شما را خواهد گرفت رفتن به کلاس‌های کنکور است. علاوه بر اینکه زمان در نظر گرفته شده برای کلاس، مهم است، وقتی را که شما صرف رفت و آمد و استراحت بعد از کلاس می‌کنید نیز اهمیت دارد. یکی از موضوعاتی که قبل از رفتن به کلاس‌های کنکور باید بخوبی به آن فکر کنید این است که آیا با توجه به وقت و زمانی که می‌گذارید، می‌توانید از این کلاس‌ها بهره کافی ببرید. در واقع باید بررسی کنید و ببینید که آیا نمی‌توانید با صرف همین زمان در منزل، درس مورد نظر را مطالعه کنید. به طور خلاصه، وقت خود را درنظر بگیرید و بسنجید که رفتن به این کلاس ها با توجه به وقتی که می‌گذارید درست است یا نه.
هزینه صرف شده برای این کلاس‌ها را در نظر بگیرید
یکی از کارهایی که شما عزیزان، قبل از ثبت‌نام در کلاس‌های کنکور باید در نظر بگیرید این است که چه میزان هزینه را برای این کلاس‌ها باید صرف کنید. آیا صرف این هزینه لازم است یا نه و اصلاً اگر شما به این کلاس‌ها نروید، نمی‌توانید با مطالعه در خانه یا کمک گرفتن از دوستان یا کتاب‌های کمک آموزشی به هدف مورد نظرتان برسید؟
حقیقت این است که، بسته به مؤسسه و درس مورد نظر، هزینه های مربوط به کلاس های تقویتی کنکور برای بسیاری از خانواده سرسام آور و زیاد است. صرف نظر از خانواده‌های مرفه، تعداد بسیار زیادی از خانواده هایی که فرزند کنکوری دارند، به سختی می‌توانند از عهده چنین هزینه‌های برآیند؛ با این همه، خانواده‌ها وقتی احساس می‌کنند که تنها راه موفقیت فرزندانشان استفاده از این کلاس‌هاست، با هر سختی و با صرفه‌جویی از همه هزینه‌‌‌های ضرور و غیرضرور، شهریه مورد نظر این مؤسسات را فراهم می‌کنند؛ به این خاطر که همه پدر و مادرها آرزو دارند که فرزندانشان در بهترین رشته و دانشگاه قبول شوند و برای این هدف از انجام هر کاری از جمله پرداخت هزینه سرسام‌آور این گونه کلاس‌ها نیز ابایی ندارند؛ اما این شما داوطلب عزیز هستید که باید با سنجیدن شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید؛ اینکه این کلاس‌ها با توجه به هزینه‌ای که صرف می‌کنید چقدر لازم به نظر می‌رسد و آیا به صورت دیگر نمی‌توانید مطالعه کاملی داشته باشید؟
خوب تحقیق کنید
دلایل بسیاری وجود دارد که یک داوطلب، مؤسسه خاصی را برای شرکت در کلاس‌های کنکور انتخاب کند.
1-    برخی‌از داوطلبان به توصیه دوستان و فامیل خود یا کسانی که سال‌های پیش در کنکور پذیرفته شده‌اند به یکی از این آموزشگاه‌ها برای ثبت نام مراجعه‌ می‌کنند و برخی دیگر نیز به آگهی‌هایی که گاه و بی‌گاه در حیاط منزل خود و در خیابان و معابر عمومی به دست آنان می‌رسد، اعتماد کرده و متقاضی نام‌نویسی در این کلاس‌ها می‌شوند. آگهی‌های این آموزشکده‌ها و مؤسسه‌ها که مانند قارچ هر روز تعداد زیادی از آنها قد علم می‌کنند، به شکل‌های مختلف و گاهی کاملا بازاری که هیچ جنبه علمی در آنها لحاظ نشده است به چشم می‌خورد و بسیاری از داوطلبان را فریب می‌دهد. بیشتر این مؤسسات به فکر منافع و جیب خود هستند و به کنکور به عنوان یک صنعت پر سود نگاه می کنند. همچنین مؤسسه‌هایی هستند که فاقد مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند و فعالیت آنها نیز غیرقانونی اعلام شده است، اما آگهی‌هایشان همه روزه منتشر می‌شود و آنها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در این آشفته بازار، هر کس از راه می‌رسد به خود اجازه می‌دهد تا تنها با پرداخت مبلغی ناچیز به چاپخانه‌ها، به انتشار آگهی‌های بازاری و اساساً دروغ بپردازد.
اگر واقعاً فکر می‌کنید که نیاز دارید در کلاس‌های کنکور این مؤسسات شرکت کنید، به خاطر وقت و هزینه‌هایی که از این بابت صرف می‌کنید، خوب تحقیق کنید. تحقیق کافی به شما کمک خواهد کرد تا بهترین مؤسسه را از نظر هزینه‌ها و مهم‌تر از همه به لحاظ آموزشی انتخاب کنید.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید از آن به عنوان تحقیق استفاده کنید این است که از داوطلبان سال‌های قبل که در این مؤسسات ثبت نام کرده‌اند، تحقیق کنید. نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که در خصوص تبلیغات خود مؤسسه درباره تعداد قبولی‌ها و نیز رتبه‌های برتر، بسیار با احتیاط برخورد کنید. راه دیگر برای دریافتن خوب یا ضعیف بودن یک مؤسسه این است که برای یک جلسه یا بیشتر، در کلاس‌های آن شرکت کنید. مطمین باشید که در همان یک یا دو جلسه، به کیفیت کلاس و سطح آموزشی آن مؤسسه پی خواهید برد.
راه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید
شرکت در کلاس‌های تقویتی کنکور، یکی از راه‌هایی است که شما داوطلب عزیز می‌توانید برای نیل به اهدافتان از آنها استفاده کنید؛ اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که این راه، تنها راه یا کامل‌ترین راه ممکن نیست و سالانه افراد زیادی در کنکور با رتبه‌های بسیار خوب قبول می‌شوند که بیشتر آنها در هیچ کلاسی شرکت نکرده‌ و فقط با استفاده از جزوه و کتاب‌های درسی توانسته‌اند به هدف خود نایل آیند.

 

عجولانه تصمیم نگیرید. شما نیز تفاوتی با سایر داوطلبان ندارید و اگر بخواهید و تلاش کنید، مطمین باشید که موفق خواهید شد؛ پس حتماً و قبل از صرف هزینه و وقت، به این نکته فکر کنید که آیا راه دیگری به جز شرکت در کنکور وجود دارد که راهگشا و کمک شما در کنکور باشد یا نه. در بیشتر موارد، موضوع با تهیه یک جزوه، چند جلسه مطالعه یا رفع اشکال با دوستان و ... حل می‌شود و نیازی به شرکت در کلاس‌های کنکور نیست. اگر هم واقعاً احساس می‌کنید که برای قوت بیشتر کارتان، نیاز به این کلاس‌ها دارید، برای کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در وقت و ... تنها به عنوان رفع اشکال از این کلاس‌ها استفاده کنید.

منبع : پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...