کارهای کنکوری و روزهای گرم تابستان

کارهای کنکوری و روزهای گرم تابستان

 

 

سلام! یک سلام به گرمی روزهای داغ تابستان به همه شما داوطلبان عزیز کنکوری که چند روز قبل، آزمون سراسری سال 1394 را پشت سر گذاشته‌اید و به شما عزیزانی که قصد دارید در کنکور سال 1395 شرکت کنید. حتماً شما عزیزانی که تازه کنکور داده‌اید، الآن با شنیدن نام کنکور، عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان می‌دهید: بعضی از شما غرق رؤیاهای زیبا شده و خود را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان تصور می‌کنید و بی‌صبرانه تا اعلام نتایج لحظه شماری می‌کنید. برخی از شما هم احساس خستگی کرده و حتی دوست ندارید تا مدت‌ها نام کنکور را هم به زبان آورده و بشنوید. گروهی هم با خود می‌گویند: «ای بابا! هنوز کنکور تموم نشده دوباره حرف کنکور شد؛ بذارین یکم راحت باشیم». البته در این میان، عده‌ای هم هستند که می‌خواهند در سال 1395 کنکور را تجربه کنند و معمولاً تصور خاصی نسبت به کنکور ندارند یا نگاهشان به کنکور، آمیخته با ابهام و پر از اما و اگرهاست.
   جزو هر دسته‌ای که هستید، ما برنامه‌ای خاص برای تابستان شما پیشنهاد می‌کنیم. شما با بهره گیری از این برنامه تا حدود بسیار زیادی می‌توانید از تابستان خود بهتر استفاده کنید. قبل از هر چیز روی سخنم با شما عزیزانی است که تازه آزمون سراسری را پشت سر گذاشته‌اید. به آن دسته عزیزانی که کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند تبریک می‌گوییم. می‌توانید از همین الان برای برنامه هایی که در نظر داشتید بعد از کنکور انجام دهید، وقت گذاشته و از آنها لذت ببرید. منتظر چه هستید، فقط همین ایام تابستان را وقت دارید و بعد از آن دوباره می‌بایست به مطالعه درس‌های جدید در دانشگاه مشغول شوید. البته در کنار تفریح و خوشگذرانی به انتخاب رشته هم فکر کنید تا بتوانید با یک انتخاب دقیق و اصولی، مزد زحمت خود را به طور کامل دریافت کنید.
    شما داوطلبان عزیزی که نمی‌دانید در کنکور چه نتیجه ای خواهید گرفت هم با امید به آینده و لحظه های خوبی که تکرار نمی‌شود، خودتان را مهمان یک استراحت درست و حسابی در روزهای داغ تابستان نمایید. بدون دغدغه و نگرانی از اعلام نتایج و «چه خواهد شد»هایی که انرژی و توان شما را به تحلیل می‌برد، فقط استراحت کرده و از زندگی لذت ببرید. هر وقت، نگرانی نتیجه کنکور به سراغتان آمد با خود بگویید که «هر چه پیش آید در مسیر خوشبختی و سعادت من خواهد بود و نه چیز دیگری؛ پس با توکل به خدای مهربان، تا اعلام نتایج از همه لحظه های زندگی که تکرار نخواهد شد، لذت خواهم برد».
شما عزیزان پس از اعلام نتایج می‌توانید، بسته به رتبه‌ای که می‌آورید و هدفی که دارید، یا انتخاب رشته کرده و در صورت قبول شدن، در مهرماه سال جاری دانشجو شوید، و یا اینکه خود را برای یک کنکور بهتر و موفقیت بیشتر در آینده آماده کنید. برای گذراندن روزهای تابستان پس از اعلام نتایج اولیه هم می‌توانید برنامه های مختلفی را در نظر بگیرید. اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که اطمینان دارید قبول می‌شوید، تابستان را با انجام برنامه‌های دلخواه خود بگذرانید، اما اگر تصمیم گرفته‌اید که دوباره کنکور دهید، دو راهکار، پیشِ روی شما عزیزان وجود دارد: اینکه کل تابستان یا بخش زیادی از آن را استراحت کرده و سپس مطالعه را شروع کنید، یا اینکه بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه، دوباره شروع به مطالعه کنید. زمان شروع مطالعه مجدد به میزان توانایی و اطلاعات شما بستگی دارد و اینکه تصمیم دارید در چه رشته‌ای قبول شوید؛ اما در مجموع، پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه شما چند ماه را به طور مستمر در حال مطالعه بوده‌اید؛ شروع مطالعه بلافاصله بعد از اعلام نتایج اولیه، باعث خستگی‌تان خواهد شد و به این ترتیب در ماه‌های بعد و زمانی که شما می بایست به طور مستمر و در ساعات طولانی‌تری مطالعه کنید دچار خستگی و فشار روحی خواهید شد؛ پس یک استراحت اصولی برای آمادگی بهتر و توان بیشتر شما لازم است. حتماً دقت داشته باشید که زمان مناسبی را برای استراحت خود، فارغ از درس و کنکور اختصاص دهید، و حتی اگر اصرار به مطالعه دارید، از ساعات بسیار کم شروع کرده و رفته رفته و به آرامی، ساعات مطالعه خود را بیشتر کنید.
     حالا روی صحبتمان با شما عزیزان است که اصلاً از نتیجه کنکور خود راضی نبوده و به اصطلاح خودمان «خراب کرده‌اید». ممکن است که عکس‌العمل شما داوطلبان عزیز به این کنکور بد، متفاوت باشد. برخی عصبانی، گروهی غمگین، عده‌ای ناامید، دسته‌ای بی‌تفاوت و ... هستند، اما حتماً همه شما عزیزان می‌دانید که گذشته‌ها، گذشته است و دیگر، کاری نمی‌شود برای جبران آن انجام داد. حتماً به این نکته توجه کنید که کنکور تمام شد، اما زندگی ادامه دارد؛ بله زندگی ادامه دارد و منتظر کسی نمی‌ماند؛ پس برای آینده تحصیلی و شغلی خود، یک تصمیم درست بگیرید؛ تصمیمی که حتماً به دانشگاه ختم نمی‌شود و می‌تواند راه دیگری باشد که حتی در آن موفق‌تر و بهتر باشید. این تصمیم نیاز به مشورت و تفکر طولانی دارد؛ اما اگر تصمیم گرفتید که دوباره در کنکور شرکت کنید، حتماً زمانی را هم برای استراحت و رفع خستگی فکری و جسمی خود کنار بگذارید. ممکن است که برخی از شما عزیزان به خاطر عذاب وجدان کم کاری در سال قبل و ... تصمیم بگیرید تا بلافاصله مطالعه را شروع کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که یک شروع توام با خستگی نمی‌تواند ثمره خوبی داشته باشد؛ زیرا در ادامه راه طولانی که تا کنکور در پیش دارید و زمانی که لازم است بیشتر درس بخوانید و در شرایطی که دیگر داوطلبان، مشغول مطالعه هستند و رقابت بالا گرفته است، ممکن است به دلیل خستگی یا دلزدگی از ادامه راه باز بمانید. نگران نباشید، می‌توانید با جدیت و پشتکار عالی در کنکور سال آینده به آنچه می‌خواهید برسید؛ به شرطی که یک برنامه ریزی خوب و یک همت مثال زدنی داشته باشید.
نوبتی هم که باشد، نوبت شما دانش‌آموزان عزیزی است که امسال می‌خواهید برای اولین بار در کنکور شرکت کنید. ضمن عرض «خسته نباشید» به شما عزیزان به خاطر اینکه فصل امتحانات را پشت سرگذاشته‌اید، باید اشاره کنیم که وضعیت شما با داوطلبانی که یک یا چند بار تا الان کنکور را گذرانده‌اند، فرق می‌کند. اول اینکه داوطلبان پشت کنکوری، درباره نوع سؤالات، میزان سختی و آسانی آنان، چگونه برای کنکور درس خواندن، نحوه تست زنی و ... تجربه هایی دارند که ممکن است بیشتر شما عزیزان این تجربیات را نداشته باشید. دوم آنکه این گروه، در مقایسه با شما، بعضی از درس ها را به میزان بیشتری برای کنکور مطالعه کرده‌اند و می‌توانند دروس را در مدت زمان کمتری نسبت به شما مطالعه کرده و موفق شوند؛ پس لازم است که شما دانش‌آموزان عزیز در مقایسه با بیشتر داوطلبان پشت کنکوری، مطالعه بیشتر و بهتری داشته باشید.
     برای انجام این کار لازم است که مدتی را استراحت کنید. روزهای این استراحت بستگی به میزان خستگی شما و نیازتان به تمدید نیرو دارد. ممکن است که دانش‌آموزی به مدت بیشتر و دانش آموز دیگری به مدت کمتری برای انجام این کار نیاز داشته باشد؛ پس این شما هستید که بهتر از هر کسی و با شناخت روحیه خودتان باید برای شروع مطالعه در تابستان تصمیم بگیرید. اگر نیاز به استراحت بیشتری دارید، به دلیل استرس یا ... زودتر شروع نکنید؛ زیرا در ادامه راه آمادگی برای کنکور و زمانی که نیاز است بیشتر درس بخوانید حتماً خسته خواهید شد و این خستگی نابهنگام بیشتر به ضرر شماست.  به همین خاطر، لازم است که کارهای چندی انجام دهید که ما در اینجا آنها را به شما توضیح خواهیم داد:
1-    هدف گذاری کنید
یکی از کارهای مهمی که شما عزیزان باید در تابستان انجام دهید این است که هدف خود از کنکور را به روشنی مشخص کنید. اینکه فقط بگویید: «می‌خواهم کنکور بدهم» درست نیست. باید بدانید که: به چه رشته یا رشته‌هایی علاقه‌مندید؟ چه دانشگاه‌هایی را دوست دارید و برای رسیدن به این رشته‌ها و دانشگاه‌ها چه کارهایی باید انجام دهید، و برای پذیرفته شدن در رشته مورد نظر شما، چه درس‌هایی مهم تر است؟
2-   برنامه ریزی کنید
برای هر کاری، حتی یک خرید ساده هم داشتن برنامه‌ریزی، بسیار مهم و راهگشاست. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا مطالعه شما نظم پیدا کرده و در وقت کمتری به مطالعه درس هایتان بپردازید. گرچه در مقالات بعدی درباره اصول برنامه‌ریزی صحبت خواهیم کرد، اما شما برای یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی باید ببینید که در شبانه روز چند ساعت می‌توانید مطالعه کنید. آیا عادت به مطالعه صبح دارید یا شب؟ چه درس‌هایی را می‌بایست بیشتر و چه درس‌هایی را کمتر باید مطالعه کنید؟ چه کارهای دیگری در کنار مطالعه می‌خواهید انجام دهید؟ مثلاً زمان ورزش و ... را مشخص کنید.
3-    مقدمات را آماده کنید
 برای مطالعه کنکور لازم است که شما جزوه‌ها و کتاب‌هایی داشته باشید و بر اساس آنها جلو بروید. تابستان، بهترین فرصت برای این منظور است که شما جزوه‌ها یا کتاب هایی را که ندارید یا به صورت ناقص است، آماده و کامل کنید. در این زمینه به نکات دیگری هم دقت کنید؛ مثلاً در کدام مکان می‌توانید مطالعه بهتری داشته باشید؟
4-   به جبران ضعف های درسی بپردازید
تقویت و جبران نقاط ضعف درسی، یکی از کارهایی است که شما می‌توانید در روزهای تابستان انجام دهید. وقتی مجبور می‌شویم که برای آزمونی مانند کنکور به طور پیوسته مطالعه کنیم، ممکن است که برخی از عوامل، روند مطالعه ما را کند ساخته یا متوقف کند. برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید حتماً سعی کنید که قبل از شروع به مطالعه اصلی، وقتی را در تابستان، برای رفع اشکال در دروس مختلف اختصاص دهید. جبران نقاط ضعف و یادگیری چنین درس‌هایی در فضای تابستان، به خاطر داشتن فرصت یادگیری بیشتر و عمیق‌تر در کنار استرس کمتر، بسیار مفید‌تر خواهد بود.
5-   توجه به عادات مطالعاتی
تابستان فصل مناسبی است تا در قالب یک برنامه زمانی افزایشی مناسب، عادات مطالعاتی خوب خود را بتدریج افزایش و عادات نادرست مطالعاتی خود را بتدریج کاهش دهید. داشتن عادات مطالعاتی خوب برای آمادگی در کنکور، یک نقطه قوت محسوب می‌شود؛ پس سعی کنید که از همین تابستان برای این مهم اقدام کنید تا از پاییز به بعد با بهترین شیوه، مطالعه را ادامه دهید. در کنار این موضوع به مسایل دیگری، مانند نحوه مرور درست، خلاصه نویسی خوب و اصولی و ... نیز توجه کرده و برای تقویت آنها هم تمرین کنید.
6-   تابستان، فصل انتخاب ها
تابستان برای دانش آموزان کنکوری، فصل مهمی است. می‌توان گفت که تابستان، فصل انتخاب‌های مهم و سرنوشت ساز است: فصل انتخاب برنامه یکساله، انتخاب منابع مطالعاتی، انتخاب یک مشاور و همراه در زمینه کنکور و ... ؛ پس لازم است که در این زمینه، بسیار هوشمندانه عمل کنید. کاری که همگان انجام می‌دهند الزاماً کار درستی نیست؛ پس منحصر به فرد باشید.
7-   تنظیم ساعات خواب و بیداری

 

بعد از امتحانات، بیشتر دانش‌آموزان تمایل دارند که بیشتر بخوابند و استراحت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شما می بایست از مهر ماه به طور پیوسته و مرتب درس بخوانید؛ پس از همین الان باید به آرامی، ساعات خواب و بیداری خود را با توجه به عادات مطالعه تان مرتب کرده و تنظیم نمایید. بعضی از داوطلبان عقیده دارند که تنظیم ساعات خواب و بیداری، خیلی سخت و مشکل است و همیشه، یکی از دغدغه های مربوط به مطالعه، همین است. باید اشاره کنیم که این کار، یعنی تنظیم عادات مطالعه، اصلاً کار دشواری نیست. از نظر بیولوژیکی، بدن تقریباً پس از مدتی می تواند به ساعات جدید خواب و بیداری عادت کند؛ پس برای اینکه به ساعات مورد نظر خود برای خواب و بیداری در دوره آمادگی برای کنکور برسید، حتماً به آرامی و کم کم اقدام کنید؛ مثلاً سعی کنید که روز اول، نیم ساعت زودتر از خواب بیدار شوید یا نیم ساعت زودتر بخوابید، و این کار را در دو تا سه روز بعدی تکرار کنید و سپس طول این ساعات را افزایش دهید.

منبع : هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...