برنامه غذایی پیشنهادی در ماه مبارک رمضان

برنامه غذایی پیشنهادی در ماه مبارک رمضان

http://www.uplooder.net/img/image/83/9b8e2f5bdc5f05a8be7adf340129f507/jjfgv.jpg

برنامه غذایی پیشنهادی جهت ماه مبارک رمضان براساس نظرات کارشناسان و متخصصان تغذیه: الف : افطار رطب یا خرما + آب : افطار کردن با خرما سنت است و بهتر است تا شام چیز دیگری میل نشود. اما اگر خواستید چیز دیگری مصرف کنید بهتر است از شیرینی جات طبیعی مصرف نمایید، مثل عسل به صورت شربت یا انگور و کشمش یا میوه های شیرین دیگر.

۱- آبی که هنگام افطار می نوشید بهتر است نه زیاد گرم باشد و نه زیاد سرد باشد (معتدل) .

۲- سعی شود افطار و شام با هم مصرف نشود حداقل نیم ساعت بعد از افطار شام مصرف شود. ۳

- کسانیکه به سبب دیابت (مرض قند ) نمی توانند خرما مصرف کنند به جای آن شربت عسل + لیموترش تازه میل نمایند زیرا برای جذب قند عسل بدن نیاز به انسولین ندارد.

۴- در افطار لبنیات مثل (دوغ و ماست ) مصرف نشود زیرا بسیار سرد میباشد و برای مغز مضر می باشد و چه بسا احساس کسالت به انسان دست دهد. ب: شام   ۱- حریره بادام با آرد برنج قهوه ای ، که با عسل یا شیره ی انگور یا شیره ی خرما شیرین شده باشد.   ۲- نان + پنیر گوسفند (لیقوان ) +سبزی + مغز گردو + چند عدد خرما یا مقداری انگور رسیده .   ۳- اکتفا به یک نوع غذای ساده که بخار پز یا آب پز شده باشد مانند : انواع پلوها و خورشها.   ۴- می توان از غذاهای گوشتی یا غذاهای دریایی نیز در وعده شام استفاده نمود اما به مقدار کم (حداکثر ۲ بار در هفته ).

  ۵- می توان از آش جو با کشک مرغوب استفاده نمود و از انواع سوپها نیز می توان استفاده نمود، برنج به مقدار کم – خوراک عدسی – گوشت و سبزی. ج: سحری ۱- بهتر است در سحری از غذاهای گیاهی پخته یا خام استفاده نمود مثلا: سالاد فصل + ۲ قاشق غذا خوری جوانه گندم + لیمو ترش تازه و روغن زیتون و آن را خوب بجوید . سپس می توان مقدار کمی از غذاهای پخته گیاهی مانند پلو و خورشت گیاهی استفاده نمود. به جای گوشت درسحری می توان از قارچ استفاده نمود. ۲- مقداری میوه و مغز بادام خام یا مغز گردو و پسته و فندق و تعدادی انجیر خشک خوب جویده شود (بعد) ۲ لیوان آب خنک نیز میل شود .می توان در سحری چند دانه خرما یا انجیر یا میوه های دیگر نیز تناول نمود. ۳- غذاهای حبوبات – خرما – پنیر- نان گندم سبوسدار مصرف شود .شیر ، ماست محلی – میوه و سبزیجات . توصیه های کلی در مورد شام وسحری: ۱- در هنگام شام و سحری فقط از یک نوع غذا استفاده شود و در مصرف چند نوع غذا باهم خودداری شود. ۲- سعی شود حتماسحری میل شود ، زیرا به فرموده پیامبر (ص) درآن برکت است و نیاز تغذیه ای بدن را در طول روز تآمین می کند و از کاهش قند خون و از بی حوصلگی و خستگی و کاهش یادگیری جلوگیری می کند . ۳- در سحری غذاهای کم حجم مصرف شود. سعی شود غذاهای فیبردار مصرف شود. ۴- مصرف سبزیجات و میوه جات هنگام سحری و افطاری بسیار مناسب است و کمک به دفع سموم می کند. ۵- در شام و سحر سعی شود از آرد سبوسدار استفاده شود.(نانی که با آرد سبوسدار پخت شده باشد)

۶- در سحری از مصرف غذاهایی مثل : کوکو سبزی ،کوکو سیب زمینی ، کتلت ، گوشت سرخ کرده ، جوجه کباب ، ماهی کباب ، همچنین غذاهایی که ادویه زیاد دارند خودداری شود ، زیرا این غذاها موجب تشنگی می شوند .

۷- از مصرف غذاهای شیرین و چرب مثل زولبیا و بامیه در هنگام افطاری خودداری شود .

۸- مصرف غذاهای ساندویچی و سس مایونز نیز ضرر دارد و مناسب نیست .

۹- جهت احساس تشنگی کمتر می توان در پایان سحری لیموترش استفاده نمود.

۱۰- در شام و سحری از مصرف غذاهای سنگین و سرخ کرده پرهیز شود.   نکته ۱: بعد از مصرف سحری بلافاصله نخوابید. نکته ۲: در هنگام سحری از نوشیدن چای خودداری شود زیرا مضر بوده و دفع آب بدن را زیاد می کند و موجب تشنگی می شود. توصیه مهم: درهنگام شام و سحری از پرخوری و اسراف بشدت پرهیز شود ، چون علاوه بر اینکه مضرات زیادی درپی دارد از برکت و فواید روزه کاسته می شود.

نوشته ی  :

استاد مهدی سبزی

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...