نکاتی چند در مورد ماه مبارک رمضان

نکاتی چند در مورد ماه مبارک رمضان

http://www.uplooder.net/img/image/63/a2334bf3799852da60e188b6458a6353/tftr.jpg

ماه مبارک رمضان فرصتی ارزشمند برای نزدیک تر شدن به الله حق تعالی می باشد، و روزه داری، دارای آداب و رسومی است؛ در میان روزه داران، آدابی به  اشتباه رواج یافته است که در ذیل به ۲۲ مورد از آن اشاره می شود:  ۱- متأسفانه در ماه مبارک رمضان، اکثر افراد به مواد غذایی بیشتر از ارزش های معنوی روزه توجه می کنند؛ این مسئله منجر به صرف هزینه ی بالایی بوده با وجود آن که فرد روزه دار نیاز به خوردن این چنین حجم غذا را نداشته باشد.

۲- فاصله ی زیاد خوردن سحری با نماز فجر؛ برخی روزه داران تنها چند ساعت پس از خواندن نماز تراویح یا نماز عشاء، به خوردن سحری مشغول می شوند که این اشتباه است. سحری باید نزدیک به نماز فجر صرف شود.

۳- نیازی نیست برای روزه گرفتن حتماً نیت کنیم؛ نیت چیزی است که به قلب انسان مربوط می شود و نیازی به ابراز کلامی ندارد. هم چنین انجام آن تنها یک بار، آن هم اول رمضان، کافی است نه اینکه روزانه ابراز شود. ۴

- اگر دیر متوجه شدید که آن روز، روز اول رمضان است، از خوردن و آشامیدن دست کشیده و تا موقع افطار روزه بگیرید.

۵- بسیاری از مردم در جریان نیستند که نماز تراویح در شب اول ماه رمضان برگزار می شود؛ آنان فراموش می کنند که تقویم اسلامی با ماه شروع می شود و در واقع آغاز روز با غروب خورشید آغاز می گردد.

۶- بسیاری بر این باورند اگر به طور تصادفی چیزی خورده یا بیاشامند، روزه ی آنان باطل می شود. این نیز باوری غلط است. اگر این عمل را انجام دادید به روزه ی خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که نیازی به گرفتن قضای آن در این مواقع نیست. ۷- برخی عقیده دارند اگر دیدند شخصی روزه دار در حال خوردن یا آشامیدن است نیازی به یادآوری این که روزه دار است، نیست. در صورتی که به گفته ی مرحوم شیخ بن باز، این عمل اشتباه بوده و خدا ما را به امر به معروف و نهی از منکر امر کرده است.

۸- بسیاری از خواهران بر این باورند که حنا روزه را باطل می کند. این مسئله نیز باوری غلط است.

۹- برخی افراد عقیده دارند هنگامی که در حال پخت و پز هستید نمی توانید طعم غذا را بچشید. این تصوری اشتباه است. اسلام مشخص کرده تا زمانی که فرد غذا را نخورده، روزه ی وی صحیح می باشد.

۱۰- برخی نیز بر این باورند که مسواک زدن، روزه را باطل می کند. این نادرست است؛ چرا که پیامبر(ص) نیز به هنگام روزه، مسواک می زدند. البته این مسئله به شرطی است که خمیر دندان را نخورید.

۱۱- برخی افراد بسیارزودتر از اذان صبح از خوردن دست می کشند؛ آنان این کار را از ترس باطل شدن روزه شان انجام می دهند.

۱۲- از آن طرف نیز برخی دیگر بلافاصله بعد از اذان مغرب به صرف افطار نمی پردازند؛ این باور نیز غلط است.

۱۳- بسیاری از مردم بر این باورند که تمام طول ماه رمضان را نباید با همسر خود مقاربت داشته باشند. شما تنها تا زمانی که روزه دار هستید نمی توانید به این عمل بپردازید. بین اذان مغرب تا فجر، انجام آن مجاز می باشد.

۱۴- برخی نیز عقیده دارند نباید تا پایان اذان مغرب، افطار را شروع نمایند؛ این باور نیز غلط است. شما به محض شروع اذان می توانید روزه ی خود را باز کنید.

۱۵- بسیاری از مردم از دعای قبل از افطار بهره نمی برند. توجه داشته باشید این لحظه یکی از سه لحظاتی است که خدا دعا را برآورده می سازد.

۱۶- بسیاری از روزه داران به اشتباه و از روی غفلت، روزهای پایانی رمضان را وقف آماده شدن برای عید می کنند؛ این نیز نادرست است. این گونه افراد به ماهیت درونی رمضان پی نبرده اند.

۱۷- بسیاری از والدین اجازه نمی دهند فرزندانشان روزه بگیرند. این نیز اشتباه است؛ پیامبر(ص) والدین را تشویق به روزه داری فرزندانشان و ثواب بالای آن کرده اند.

۱۸- برخی از مردم به دلیل رمضان به مسافرت نمی روند. آنان گمان می برند که واجب است در طول مسافرت، روزه ی خود را بشکنند؛ اما این مسئله، اختیاری است. شما می توانید در طول سفر،  به روزه ی خود ادامه دهید.

۱۹- برخی از افراد نیز عقیده دارند در طول رمضان نمی توانند آب دهان خود را قورت دهیم. این نیز اشتباه است.

۲۰- برخی نیز بر این باورند نمی توان در طول ماه مبارک رمضان، از روغن های معطر یا ادکلن استفاده کرد؛ این تصور، غلط و باطل می باشد.

۲۱- برخی نیز عقیده دارند خونریزی روزه را باطل می کند؛ این باور، اشتباه است.

۲۲- بعضی از مردم تصور می کنند در ماه مبارک رمضان نمی توان به هنگام وضو، آب را وارد بینی و دهان کرد؛ این نیز غلط است.

نویسنده : استاد مهدی سبزی

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...