آزمون سراسری از منظر سازمان سنجش آموزش کشور

آزمون سراسری از منظر سازمان سنجش آموزش کشور

 
 

 http://www.uplooder.net/img/image/60/1191f7c2c7bd574115218d6622f73ab9/116.jpg

دکتر ابراهیم خدایی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، در برنامه تلویزیونی «مناظره» که به مساله حذف کنکور می‌پرداخت، طی سخنانی با اشاره به وضعیت موجود کشورمان در این زمینه، گفت: آخرین قانونی که در زمینه سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری تصویب شده، مربوط به شهریور سال 1392 است که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می‌گیرد و این مساله به سازمان سنجش تکلیف شده است.
وی، با اشاره به اینکه براساس این قانون طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی باید بدون کنکور پذیرش شود، گفت: در حال حاضر در مرز 80 درصدی قرار داریم و در سال 93 تاثیر 25 درصد سوابق تحصیلی اعمال شد و ممکن است که در سال‌های آینده این درصد افزایش یابد.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور، درباره وضعیت 15 درصدی مابقی ظرفیت که متعلق به دوره‌های روزانه دانشگاه‌های دولتی است و قرار است از طریق آزمون سراسری پذیرش شود نیز گفت: به هر حال برخی از رشته‌های وجود دارند که تعداد متقاضی آن بیش از ظرفیت‌هاست؛ بنابراین، در هر نقطه با هر آزمون و ملاکی بخواهیم برشی را انجام دهیم و افرادی را برای سهمیه محدود پذیرش کنیم، نام آن «کنکور» است.
دکتر خدایی ادامه داد: پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که اگر امروز هر کسی اراده کند، بدون آزمون می‌تواند در رشته مورد علاقه خود شرکت کند؛ به عنوان مثال، براحتی بتواند رشته‌ای مثل پزشکی را انتخاب کند؛ بنابراین، تعیین 100نفر اول یا رتبه‌های اول، باید با سازوکارهای تشخیص صورت گیرد که این انتخاب، سخت است.
وی در ادامه سخنان خود، با اشاره به اینکه مشکل مهمی در زمینه حذف کنکور وجود دارد، و آن مشکل، نگاه سیاسی و اجتماعی عجیبی است که در بین جامعه و خانواده‌ها نسبت به کنکور شکل گرفته است، ادامه داد: این مساله، حساسیت سیاسی و اجتماعی دارد؛ لذا در مسایل سیاسی نیز بعضاً حذف کنکور مورد توجه قرار می‌گیرد.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: بحث عدالت آموزشی، مهم‌ترین مؤلفه آزمون سراسری است و اینکه این آزمون باید از نظر امنیت، سرعت، دقت و جامعیت در شرایط مناسبی قرار داشته باشد تا یک سنجش و اندازه‌گیری مناسب و علمی در آن صورت گیرد.
دکتر خدایی، با اشاره به اینکه سیاست ما در مساله کنکور، نگاه علمی است، گفت: معتقدیم که در برخی از سطوح می‌توانیم آزمون‌هایی را به شکل‌های متعددی برگزار کنیم و فرصت‌های مختلفی را به دانشجو و داوطلب بدهیم تا در یک روند کلی مورد ارزیابی قرار گیرد و ما در سازمان سنجش دنبال این مساله هستیم.
وی، با اشاره به نقش مجری‌گری سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه کنکور، گفت: ما سیاست‌گذار نیستیم؛ بلکه قانونی را که به ما ابلاغ می‌شود اجرا کنیم؛ لذا بحث پذیرش بدون آزمون (یا پذیرش با سوابق تحصیلی) نیز به دلیل اینکه ابلاغ قانون بود، در این سازمان مورد توجه قرار گرفت.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: در حالی که هنوز یک سال از تصویب آخرین قانون مجلس درباره کنکور نگذشته است، باز هم بحث‌هایی را در این زمینه مطرح می‌کنیم و خواستار به کارگیری روش‌های دیگری در این آزمون هستیم.
دکتر خدایی، در ادامه، با بیان اینکه پس از گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته‌ایم که آموزش عالی را از حالت جزیره‌ای خارج کنیم، گفت: نهادها و جایگاه‌های مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند و نگاه جزیره‌ای همچنان در آموزش عالی وجود دارد؛ لذا اگر سیاست‌های جزیره‌ای در آموزش عالی همین‌گونه که هست وجود داشته باشد، نمی‌توان در این زمینه به نتیجه مناسبی دست یافت
وی، با اشاره به اینکه هیچ وقت نگفته‌ایم که کنکور، ایده‌آل است و بهترین روش موجود برای پذیرش دانشجو به حساب می‌آید، ادامه داد: این گونه نیست که به فکر اصلاح این روش نباشیم؛ اما با شرایط موجود و وضعیتی که در کشور به شکل فعلی وجود دارد، کنکور می‌تواند تا حدی نفرات برتر و نخبه را تعیین کند؛ اما به دنبال این هستیم که آزمون‌هایی را به شکل‌های متعددی برگزار کنیم.
دکتر خدایی، در خصوص اینکه تعدد برگزاری آزمون‌ها توسط سازمان سنجش از چه مقطعی و چه زمانی صورت خواهد گرفت، گفت: آزمون‌های مختلفی مانند تافل وجود دارد که در سال چندین بار برگزار می‌شوند و اعتبار یک یا دو ساله دارند؛ لذا ما نیز بحث تعدد برگزاری آزمون‌ها را پیگیری می‌کنیم و آن را از مقطع دکتری شروع خواهیم کرد؛ چرا که اصل گره کار در این مقطع است.
وی گفت: امسال این کار به صورت نیمه آزمایشی در زمینه پذیرش پردیس‌ها انجام گرفت که نتایجی را به همراه داشت. البته کنکور دکتری امسال در 15 اسفندماه انجام می‌شود؛ لذا تعدد برگزاری آزمون برای سال جاری قابل اجرا نیست؛ اما در سال آینده در صورت تصویب، بیش از دو بار این آزمون را برگزار می‌کنیم و کارنامه هم خواهیم داد و جزییات این امر را (در صورت تصویب) به اطلاع داوطلبان خواهیم رساند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: طرح یک فوریتی مجلس در راستای تعدد و تکرار آزمون‌ها مطرح خواهد شد.

 

دکتر خدایی در پاسخ به سؤالی درباره نتیجه و تاثیر معدل دانش‌آموزان غیردولتی در کنکور، نیز گفت: امتحانی در سوابق تحصیلی ملاک است که به شکل نهایی و در سطح نهایی از طریق آموزش و پرورش انجام شده باشد.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...