یک لحظه هم هدفم را فراموش نکردم

یک لحظه هم هدفم را فراموش نکردم

 

کنکور مرحله‌ای گذراست

در قسمت سوم مصاحبه با آقای فرزین واحدی -رتبه ۷ کنکور تجربی می‌خواهیم به نحوه مطالعه و پاسخگویی به سوالات دروس اختصاصی وی بپردازیم.

آقای واحدی! ترتیب پاسخگویی‌تان به سوالات دفترچه اختصاصی به چه صورت بود؟

از زمین‌شناسی شروع کردم، سپس سوالات دروس ریاضی، زیست‌شناسی، فیزیک و در نهایت شیمی را پاسخ دادم. البته در این دفترچه نیز از همان روش جواب دادن در ۲ مرحله استفاده کردم.

آیا مانند دفترچه عمومی ۵ دقیقه از زمان هر درس را برای مرحله دوم پاسخگویی‌تان نگه می‌داشتید؟

این میزان زمان برای هر درس اختصاصی متفاوت بود؛ مثلا برای درس شیمی حدود ۷/۵ دقیقه، برای ریاضی و زیست ۱۰ دقیقه و ... که الان دقیقا خاطرم نیست، اما یادم می‌آید که در دفترچه اختصاصی ۳۰ دقیقه وقت اضافه آوردم که آن را به سوالات نزده و زمان‌بر اختصاص دادم.

همانطور که می‌دانید هر سال سطح سوالات یکی، دو درس کنکور بالاتر از دروس دیگر است، آیا این دروس را قبلا شناسایی کرده بودید؟

بله. پیش‌بینی می‌کردم شیمی سخت باشد که حدسم درست از آب در آمد، ولی در کل زیست کنکور ۹۱ نسبت به سال قبل سخت‌تر، ریاضی‌اش تقریبا در همان حد و فیزیک آن آسان‌تر بود.

در قسمت اول مصاحبه‌تان اشاره داشتید به اینکه زمین‌شناسی را تا اواسط اردیبهشت‌ماه نخوانده بودید! آیا توانستید این درس را به طور کامل برای کنکور بخوانید؟

نه. موفق نشدم ۲ فصل آخر علوم زمین را بخوانم، بنابراین به سوالاتش در کنکور پاسخ ندادم، اما از اواسط اردیبهشت‌ماه هر روز یکی از درس‌های زمین‌شناسی سال سوم و پیش‌دانشگاهی را می‌خواندم، تست‌های کنکورهای سال‌های قبل را نیز می‌زدم و اشکالاتم را می‌پرسیدم. حتی برای رفع اشکال ۲جلسه پیش یکی از همکاران پدرم که سرگروه زمین‌شناسی بود، رفتم. این شد که درصد زمین‌شناسی‌ام را از صفر به ۸۲ درصد رساندم.

به نظر شما دانش‌آموزان باید زمین‌شناسی را چگونه بخوانند؟

جوری زمین‌شناسی را بخوانند که انگار دارند زیست‌شناسی می‌خوانند. بعضی از فصل‌ها مانند کانی‌ها در زمین سال سوم باید خط به خط خوانده شده و از آن خلاصه‌نویسی‌هایی تهیه شود یا حتی می‌توان از رنگ، ترکیب شیمیایی، محلی که هر سنگ یافت می‌شود و ... یک جدول تهیه کرد. به نظر من زمین درسی نیست که خیلی نیاز به تست‌زنی داشته باشد و بیشتر باید متن کتاب خوانده شود و متاسفانه کتاب کمک‌آموزشی خوبی هم برایش در بازار وجود ندارد.

کدام دروس را بیشتر دوست داشتید؟

ریاضی و فیزیک. شاید همین علاقه دلیل تردیدم برای ورود به رشته تجربی بود، یعنی شک داشتم که از طریق تجربی وارد رشته پزشکی شوم یا ریاضی. البته بعد از تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم تغییر رشته به این صورت کار اشتباهی است و برای قبولی در رشته پزشکی بهتر است از همان ابتدا در رشته تجربی تحصیل کنم.

چه میزان به مطالعه ریاضی و فیزیک پرداختید؟

به نظر من این دروس، خواندنی نیستند، بلکه نیاز مبرمی به تست‌زنی‌ دارند. بنابراین این دروس را سر کلاس خوب گوش می‌دادم طوری که بیش از ۵۰ درصد از مطالب را همان جا یاد می‌گرفتم. در خانه به تمرین فرمول‌ها و حل مثال‌های جزوه می‌پرداختم و پس از یادگیری درس، شروع به تست‌زنی کرده، تست‌های نکته‌دار را مشخص می‌کردم تا در زمان‌های مرور نگاهی به آنها بیندازم.

از زدن تست‌های ریاضی و فیزیک لذت می‌بردم، طوری که پس از زدن تمام تست‌های یک کتاب، کتاب دیگری می‌خریدم و از آن تست می‌زدم. بعضی اوقات می‌نشستم و یکباره ۳۰۰ تست ریاضی می‌زدم، بدون اینکه خسته شوم. سال دوم دبیرستان تست‌های میکرو هندسه ۱ گاج را زدم. در پیش‌دانشگاهی از کتاب میکروطبقه‌بندی ریاضی عمومی گاج استفاده می‌کردم و فکر می‌کنم با احتساب تست‌هایی که اساتید داده بودند، در مجموع ۲۰ هزارتایی تست ریاضی زدم. تست‌زنی‌ام برای فیزیک زیاد بود، اما نه به اندازه ریاضی. برای این درس نیز از کتاب‌های سفید فیزیک پایه و پیش‌دانشگاهی گاج استفاده کردم.

برای کسب درصد بالا در فیزیک و ریاضی چه توصیه‌ای دارید؟

توصیه می‌کنم داوطلبان اول جزوه‌شان را بخوانند بعد تست بزنند، مخصوصا برای فیزیک، زیرا قالب سوالاتش ثابت است، جوری که اگر تست‌های سال‌های قبل را بزنند می‌توانند به ۸۰ تا ۸۵ درصد سوالات پاسخ بدهند، اما در ریاضی سوالات جدید و متنوع بیشتر است که در اینجا هم می‌توانند میزان تست‌زنی‌شان را افزایش دهند تا قلق سوالات دستشان آید. بعضی از فصل‌ها مانند مقاطع مخروطی تست‌های نکته‌دار، سخت و فرمول‌های زیادی دارند، داوطلبان بهتر است تنها فرمول‌های اساسی را یاد بگیرند و مطمئن باشند همین برایشان کافی است.

بعضی از دانش‌آموزان به دلیل اینکه نمی‌توانند به خوبی تست بزنند، نگرانند. چه پیشنهادی برای آنها دارید؟

مسلما علت این موضوع خوب نخواندن و عدم کسب تسلط بر مطالب است. دانش‌آموزان باید بازگردند و جزوه را بخوانند. معمولا این طور هم نیست که کل فصل را یاد نگرفته باشند، بلکه فقط بخشی را بلد نیستند که می‌توانند از کتاب‌های کمک‌آموزشی و درس‌نامه‌دار مانند کتاب‌های گاج کمک بگیرند تا ببینند این کتاب از چه منظری مبحث را توضیح داده است و با تست‌زنی اشکالات خود را رفع ‌کنند.

بنابراین از همان اول نباید نگران درصدهایشان باشند؟

نه. در دروس اختصاصی مانند ریاضی و فیزیک، دو نوع تست‌زنی وجود دارد. تست‌زنی نوع اول بلافاصله بعد از مطالعه انجام می‌شود تا ما با نحوه طرح سوالات و شیوه پاسخگویی به آنها آشنا شویم و اگر نتوانستیم سوالی را حل کنیم از روش مولف که در پاسخ‌نامه آمده است، کمک بگیریم. در اینجا درصد اصلا اهمیت ندارد، بلکه یادگیری مهم است، حتی به درصدهایی که پس از گذشت یک هفته از مطالعه کسب می‌کنیم و حاصل تست‌هایی است که برای تثبیت مطالب زده‌ایم، نباید زیاد توجه کنیم چون مطالب را هنوز به یاد داریم. تست‌زنی نوع دوم تقریبا یک‌ماه و نیم بعد از مطالعه انجام می‌شود، یعنی زمانی که فرآیند یادگیری کامل صورت گرفته است و اگر این کار را به نحو احسن انجام داده باشیم می‌توانیم درصد خوبی به دست آوریم. آن موقع است که باید درصد را در نظر بگیریم.

زیست را چطور می‌خواندید؟

هر فصل کتاب زیست را به دقت می‌خواندم طوری که مطالعه هر فصل ۶، ۷ ساعت طول می‌کشید. باید همه‌ جای کتاب‌های زیست را خواند، یعنی همه مطالب کتاب مهم است و نمی‌توان گفت قسمتی از قسمت دیگر مهم‌تر است. بنابراین خط کشیدن زیر عبارت‌ها فایده‌ای جز اتلاف وقت و ایجاد واهمه در زمان‌های مرور ندارد. با اینکه خودم از این درس خلاصه‌نویسی نداشتم اما پیشنهاد می‌کنم که دانش‌آموزان حتما این کار را انجام دهند.

از چه منبعی برای تست‌زنی این درس استفاده می‌کردید؟

روال به این صورت بود که استادم هر هفته ۲۰۰ سوال ریز که در هیچ یک از کتاب‌های تست نبود، طرح می‌کرد و از ما امتحان می‌گرفت بنابراین مجبور بودم برای آمادگی در امتحانات، هر هفته زیست را بخوانم. علاوه بر تست‌هایی که دبیرمان می‌داد، اکثر تست‌های کتاب ۸۰۰۰ تست گاج را هم می‌زدم و تاکیدم روی سوالات کنکوری آن بود.

به نظر شما کدام‌یک از بخش‌های شیمی مهم‌تر است؟

در کل روش مطالعه شیمی تلفیقی از روش مطالعه دروس ریاضی، فیزیک و زیست‌شناسی است، پس کتاب‌های شیمی باید مانند زیست‌شناسی با تمام جزئیات خوانده و مانند ریاضی و فیزیک به تست‌زنی آن اهمیت داده شود. معمولا از بخش اول شیمی۳ (استوکیومتری) و ۲ بخش اول شیمی پیش‌دانشگاهی که تقریبا همه سوالات‌شان حل کردنی و مشابه یکدیگر است، ۹ سوال می‌دهند، یعنی این بخش‌ها سوالات زیادی در کنکور دارند. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند با افزایش میزان تست‌زنی، تسلطشان را بر این مباحث بالا ببرند. همچنین ۲ بخش‌ آخر شیمی پیش‌دانشگاهی (الکتروشیمی و اسید و باز) نسبت به بخش‌های قبلی مهم‌تر است که متاسفانه به دلیل محدودیت زمان به آنها آن طور که شاید و باید پرداخته نمی‌شود.

چه درصدهایی از دروس اختصاصی در کنکور کسب کردید؟

درصدهایم در زمین‌شناسی ۸۲ درصد، ریاضی ۹۴ درصد، فیزیک ۱۰۰ درصد، شیمی ۹۰ درصد و زیست‌شناسی ۹۱ درصد شد.

به نظر شما برنامه‌ریزی چه میزان می‌تواند در کسب موفقیت موثر باشد؟

برنامه‌ریزی‌ ضعیف و نامنظم از عواملی بود که باعث شد نتوانم رتبه بهتری به دست آورم. به نظر من برنامه‌ای خوب است که واقعی، منطقی و منطبق بر توانایی‌های فرد باشد، یعنی کسی که تا به حال بیشتر از ۵ ساعت در روز درس نخوانده است، نباید از خود انتظار داشته باشد در روز جمعه ۱۰ ساعت درس بخواند.ویژگی دیگر برنامه‌، انعطاف‌پذیری و قابلیت جابه‌جایی آن است، یعنی اگر فرد به دلایلی مانند آمدن مهمان یا بی‌حوصلگی نتوانست به برنامه عمل کند، بتواند آن را به زمان دیگری منتقل کند.

من بیشتر به صورت هفتگی برنامه‌ریزی می‌کردم، یعنی در ذهنم برنامه‌ آن هفته را داشتم و می‌دانستم این هفته قرار است چه کارهایی انجام دهم، اما برنامه‌ریزی‌ام مکتوب نبود، در صورتی که ثبت برنامه گامی موثر در عملی شدن آن است.

آیا وقتی را هم به تفریحات خود اختصاص می‌دادید؟

بله. هر هفته با پدرم به استخر می‌رفتیم. در مهمانی‌ها شرکت می‌کردم و با دوستانم بیرون می‌رفتم، اما وقتی امتحان داشتم، امتحان را فدای تفریح نمی‌کردم. بهتر بگویم هیچ‌ یک را فدای دیگری نمی‌کردم و با برنامه‌ای اصولی هم به تفریحم می‌رسیدم و هم به درسم چون اعتقاد دارم بدون تفریح نمی‌شود نشست و بکوب درس خواند!

چه کسی خبر قبولی در کنکور را به شما داد؟

ماجرا از این قرار بود. من در حیاط منزل پدربزرگم مشغول کاری بودم که پدربزرگم گفت مادرم تماس گرفته و پشت خط است. گفتم به ایشان بگویید خودم بعدا تماس می‌گیرم، ولی وقتی شنیدم خبری در مورد رتبه‌ها دارند سریع گوشی را گرفتم. مادرم گفت: «فرزین تبریک می‌گویم. از سازمان سنجش تماس گرفتند اما رتبه‌ات را اعلام نکرده‌اند. گفتند باید به خودش بگوییم و شماره تلفن دادند.»

براساس آنچه از تجربیات رتبه‌های برتر سال قبل شنیده بودم، می‌دانستم سازمان سنجش قبل از اعلام نتایج با رتبه‌های زیر ۱۰ تماس می‌گیرد. با کمی دردسر توانستم با آقای جمالی صحبت کنم و ایشان به من گفت رتبه‌ام ۷ شده است. زمانی که با آقای جمالی صحبت می‌کردم، گوشی تلفن در یک دستم و گوشی موبایل در دست دیگرم بود تا پدرم همزمان از رتبه‌ای که اعلام می‌کنند، اطلاع یابد.

خاطره‌ای هم از سال کنکورتان دارید؟

سال کنکور به ویژه لحظات به یاد ماندنی حمایت‌های خانواده پر از خاطرات خوب است. دلداری‌های مادر در لحظات ناراحتی و کمک‌های پدر که نمونه‌اش زدن جرقه مطالعه ادبیات و زمین‌شناسی در ذهن من، آن هم یک ماه مانده به کنکور بود، در واقع نشان‌دهنده این است که تمامی زحمت‌ها بر دوش پدر و مادرم بوده است. از آنها ممنونم و دستشان را می‌بوسم و جا دارد از خواهرم ثمین نیز تشکر کنم.

یک لحظه هم هدفم را فراموش نکردم

آیا در مدت آمادگی برای کنکور زمان‌هایی هم بود که انگیزه‌تان را از دست بدهید؟

نه. چون یک لحظه هم هدفم را فراموش نکردم. الان هم همین طور است. در حال حاضر در رشته علوم پزشکی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل هستم و دوست دارم در رشته مغز و اعصاب یا جراحی قلب تخصص بگیرم.

و دیدگاه رتبه ۷ تجربی۹۱ درباره کنکور...

باید به داوطلبان عزیز بگویم کنکور مرحله‌ای گذراست. زیاد خودتان را اسیر کنکور نکنید. من بچه‌هایی را دیده‌ام که به خاطر کنکور مشکل روحی پیدا کرده‌اند و داروهای قوی و آرامبخش مصرف می‌کنند. کنکور مهم هست و هیچ کس نمی‌تواند اهمیت آن را انکار کند، ولی واقعا این قدر مهم نیست که سلامتی و زندگی‌‌تان را به خاطرش تباه کنید. تلاشتان را بکنید و مطمئن باشید هر کس تلاش کند نتیجه می‌گیرد. به قول معروف « از شما حرکت، از خدا برکت». نتیجه را به خدا واگذار کنید. هر چه قسمت باشد نصیب‌تان می‌شود. برای همه کنکوری‌ها آرزوی موفقیت دارم.

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...