هزینه و وقتتان را دریابید

هزینه و وقتتان را دریابید

 

 

در سال‌های اخیر، ظرفیت پذیرش دانشجو به مقدار قابل توجهی افزایش یافته و امروز کمتر کسی وجود دارد که نتواند وارد دانشگاه شود؛ اما این موضوع باعث از بین رفتن رقابت میان داوطلبان نشده است؛ زیرا در حال حاضر، هدف، تنها قبولی در دانشگاه نیست؛ بلکه داوطلبان تلاش می‌کنند که در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود تحصیل کنند. به خاطر همین موضوع، باز هم رقابت برای کسب رتبه خوب در میان بیشتر داوطلبان وجود دارد؛ در این میان، برخی از داوطلبان سعی می‌کنند تا علاوه بر مطالعه، از راه‌های مختلفی مانند رفتن به کلاس‌های کنکور، گرفتن معلم خصوصی و ... از دیگر داوطلبان پیشی بگیرند. در چند سال اخیر، بخصوص در شهرهای بزرگ، تب استفاده از کلاس‌های کنکور تقریباً همگانی و در برخی از موارد به نوعی چشم و همچشمی تبدیل شده است.
    سؤالی که وجود دارد این است که: آیا واقعاً این کلاس‌ها و مؤسسات برای داوطلبان مفید و موثر است و واقعاً می‌تواند توقع داوطلبان را در رابطه با موفقیت در کنکور برآورده کند؟ با توجه به اینکه امروزه کلاس‌های کنکور، دغدغه بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری شده است، در این مقاله تلاش می‌کنیم تا این کلاس‌ها و شرکت در آنها را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که شما داوطلبان عزیز، این مقاله را بخوبی مطالعه کرده و سپس در خصوص شرکت در این کلاس‌ها تصمیم درستی بگیرید.
1-    افراط کلاس‌های کنکور، تلف کنندگان وقت و انرژی شما
1-    افراط کلاس‌های کنکور، تلف کنندگان وقت و انرژی شما
یکی از مهم‌ترین معایب و ایرادهایی که کلاس های کنکور دارند این است که وقت و انرژی داوطلبان را هدر می دهند. به عنوان یک دانش‌آموز یا داوطلب پشت کنکوری که علاقه به شرکت در این کلاس‌ها دارید، باید بخشی از وقت و انرژی خود را در طی روز صرف این کلاس‌ها نمایید. اگر دانش آموز باشید و بخواهید در ساعاتی غیر از ساعات مدرسه در این کلاس‌ها شرکت کنید، معمولاً خستگی باعث می‌شود تا پس از بازگشتن به خانه تا مدتی نتوانید به تکالیف درسی یا مطالعه طبق برنامه خود بپردازید. ممکن است که حتی خستگی ناشی از شرکت در کلاس ها برای داوطلبانی که به مدرسه نمی‌روند نیز زیاد باشد. این موضوع بخصوص در شهرهای بزرگ که رفت و آمد، وقت بسیاری از داوطلبان را می‌گیرد، بیشتر مشهود است.
اگر بعد از خواندن تمام مقاله، هنوز به شرکت در کلاس‌های کنکور اصرار داشتید و آن را برای موفقیت در کنکور لازم دانستید، حتماً در کلاس‌هایی شرکت کنید که علاوه بر استفاده از اساتید و معلمان کارآزموده و با تجربه، از نظر زمانی در ساعاتی برگزار شود که با ساعات درس و استراحت شما تداخل پیدا نکند و شما حتماً ساعات خاصی را برای این کلاس‌ها در برنامه روزانه خود در نظر گرفته باشید. مخصوصاً در شهرهای بزرگ به دوری و نزدیکی این کلاس‌ها به محل زندگی‌تان دقت کنید تا بخشی از وقتتان در راه تلف نشود. یک پیشنهاد که ممکن است برخی از شما داوطلبان از آن استقبال کنید این است که اگر مجبور به حضور در کلاس‌هایی شدید که مسافت قابل توجهی با منزل شما داشتند، در بین راه می‌توانید لغات عربی، انگلیسی یا برخی از مباحث دروس آزمون را که از قبل ضبط کرده‌اید، گوش کنید. چون شما خسته هستید این کار باعث می‌شود تا بدن شما تقریباً در حال استراحت باشد و فقط گوشتان بشنود و از طریق حافظه شنیداری مطالبی را حفظ کنید. در این شرایط، شنیدن مباحث تاریخ ادبیات به شکل داستان‌گونه، از آنجایی که نسبت به درس عربی و زبان آسان‌تر است، مفیدتر و بهتر است.
2-   پول خود را دریابید
شرکت در کلاس‌های کنکور، معمولاً هزینه‌های گزافی به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. رقم های بالای هر جلسه، ضمن اینکه از معیار مشخصی پیروی نمی‌کند، تضمینی هم برای کیفیت آموزشی معلم به شمار نمی‌آید؛ در حالی که کسب شهرت و نام در عرصه تدریس خصوصی و تهیه و تدوین جزوه‌هایی که ملاک روشنی برای سنجش اعتبار آنها وجود ندارد، نمی‌تواند معیار خوبی برای انتخاب یک معلم خوب باشد؛ از طرف دیگر، با وجود اینکه در تبلیغات این مؤسسات، علاوه بر تضمینی بودن، از نگرفتن شهریه تا زمان کسب نتیجه سخن گفته می‌شود، اما کافی است تا شما به یکی از این مؤسسات مراجعه کنید تا ببینید که چگونه با ترفندهای مختلف مانند جزوه، کتاب و ... مبالغ بسیار زیادی را از داوطلبان می‌گیرند. به این ترتیب مشاهده می‌شود که آنها به مقاصد خود در کسب سودهای کلان از داوطلبان براحتی دست می‌یابند.
با توجه به اینکه وضع اقتصادی بیشتر خانواده‌های ایرانی در حد متوسط و حتی در برخی از موارد، پایین‌تر از متوسط است، هر یک از داوطلبان عزیزی که در چنین شرایطی قرار دارند باید بسنجند که با توجه به هزینه‌هایی که پرداخت خواهند کرد، آیا می‌توانند نتیجه‌ای را که دوست دارند به دست آورند و اصلاً دستیابی به این نتیجه چقدر می‌تواند از نظر خود داوطلب و نه بنا قول این مؤسسات، تضمینی باشد.
مواقعی وجود دارد که داوطلب، مباحث و فصولی از یک درس اصلی را که تاثیر بسزایی در قبولی و رتبه او دارد بلد نیست و مواردی هم وجود دارد که برخی از مباحث و فصول یک درس با ضریب نه چندان مهم را نمی‌داند. اگر یک داوطلب در چنین شرایطی باشد، باید با مشورت و رایزنی با والدین و افراد با تجربه و با مقایسه آن هزینه و وقت و انرژی که صرف می‌کند و چیزی که به دست می‌آورد، تصمیم نهایی را بگیرد؛ به عنوان نمونه، شما داوطلب رشته تجربی، مبحث ژنتیک درس زیست‌شناسی را که مهم‌ترین درس در گروه آزمایشی علوم تجربی محسوب می‌شود بلد نیستید. با توجه به اینکه این مبحث، بخش بسیار مهمی از درس زیست‌شناسی را تشکیل می‌دهد، اینکه یک داوطلب در این مبحث ضعیف باشد، ممکن است به طور مستقیم بر رتبه او تاثیر گذارد؛ با این همه، این موضوع باعث نمی‌شود که شما به عنوان اولین و آخرین راه حل به سراغ کلاس‌های کنکور بروید؛ زیرا راه‌های مختلفی برای جبران این ضعف وجود دارد.
قبل از هر چیز سعی کنید که با مطالعه چند باره کتاب و جزوه‌های معلمتان و حتی معلمان سایر دبیرستان‌ها که به تدریس خوب مشهور هستند این مشکل را بر طرف کنید. در این میان می‌توانید از همکلاسی‌ها و سایر دانش‌آموزان و داوطلبانی که در این مبحث یا درس قوی هستند نیز کمک بگیرید. این کارها به شما امکان می‌دهد تا بخشی از مشکل یا همه آن را حل کنید. حالا وقت آن رسیده است که با چند پرسش و تست زنی، بار دیگر خود را محک بزنید تا ببینید که چقدر توانسته‌اید ضعف‌ها و مشکلات خود را در این زمینه جبران کنید. اگر هنوز ضعف شما در این درس زیاد بود، راه حل دیگری قبل از شرکت در کلاس‌های کنکور وجود دارد و آن هم استفاده از کلاس‌های رفع اشکال هست. شما در این کلاس می‌توانید تمرکز خود را روی آنچه که نمی‌دانید، متمرکز و از وقت و هزینه خود نیز به صورت قابل ملاحظه‌ای کم کنید. در چنین شرایطی با خود صادق باشید و ببینید که آیا پاسخ ندادن به چند تست احتمالی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر رتبه و شرایط شما داشته باشد. اگر پاسختان مثبت است، پس حتماً ابتدا کلاس‌های رفع اشکال و سپس استفاده از معلم خصوصی را در چند جلسه انتخاب کنید که باز هم از کلاس‌های کنکور بهتر است.
3- سردرگمی داوطلبان در مواجه شدن با مطالب
یکی از اشکالاتی که بیشترکلاس‌های کنکور دارند این است که بی توجه به میزان اطلاعات و وضعیت تحصیلی دانش آموزان مبادرت به ارایه اطلاعات و نکات متفاوت درسی و کنکوری می‌کنند؛ در حالی که ممکن است برخی از دانش‌آموزانی که در آن کلاس‌ها حضور دارند هنوز مطالب اصلی و کلیدی درس را فرانگرفته باشند. همین موضوع باعث می‌شود تا دانش‌آموزان با شرکت در کلاس‌های کنکور، با انبوهی از مطالب و نکته‌ها مواجه ‌شوند که با دروسی که معلمان در کلاس‌های درسی تدریس می‌کنند دوگانگی ایجاد می‌کند. برخی از کلاس‌های کنکور و اساتید این کلاس‌ها، به عمد چنین مطالبی را به کنکوری‌ها ارایه می‌دهند تا نشان دهند که سطح مؤسسات آنها در مقایسه با سایر مؤسسات بالاتر است و همین موضوع ممکن است اعتماد به نفس کاذبی به برخی از داوطلبان بدهد و آنها گمان کنند که تمام مطالب ریز درسی را هم فرا گرفته‌اند و می‌توانند درصد خوبی در آزمون سراسری به دست آورند؛ در حالی که اگر داوطلبی، مطالب اصلی و مهم را نداند؛ چگونه می‌تواند مطالب ریز درسی را به خاطر سپرده و در کنکور از آن استفاده کند؟
4-   هیچ تضمینی وجود ندارد
رقابت برای کشاندن داوطلبان به این کلاس‌ها تا جایی است که هر روز ترفندی جدید پیاده می‌کنند تا افراد بیشتری را برای تجارت پر سود خود هدف قرار دهند. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تبلیغات بسیار گول زننده مؤسسات کنکور، تضمینی بودن قبولی داوطلبان در آزمون و تاکید بر تضمینی بودن صد در صدی قبولی داوطلبان و مجانی بودن خدمات این مؤسسات تا زمان کنکور است. هر ساله شمار زیادی از داوطلبان با این ترفندها جذب این مؤسسات می‌شوند؛ اما شمار کسانی که هر سال در کنکور، رتبه خوبی کسب می‌کنند یا حتی در رشته و دانشگاه خوبی قبول می‌شوند، نسبت به تعداد شرکت‌کنندگان در آن بسیار کم است. این موضوع خود بخوبی نشان می‌دهد که تبلیغات این مؤسسات، دروغی بیش نیست؛ از طرف دیگر، بسیاری از رتبه‌های برتری که همه ساله به عنوان شرکت‌کنندگان این مؤسسات معرفی می‌شوند، یا نامشان بدون اطلاع آنها درج می‌شود یا اینکه مؤسسات یاد شده با پرداخت مبلغی به این داوطلبان، اجازه معرفی آنها را به عنوان رتبه‌های برتر شرکت کننده در این مؤسسات از این گروه از داوطلبان می‌گیرند.
    یکی دیگر از شیوه‌های تبلیغی این مؤسسات، آن است که با وصل کردن خود به سازمان سنجش یا سایر سازمان‌های دولتی مرتبط با آموزش و پرورش سعی می‌کنند تا جایگاه مؤسسه خود را به عنوان مؤسسه‌ای قانونی و مهم به همگان نشان دهند و داوطلب را قانع کنند که قبولی آنها فقط منوط به ثبت نام آنان در آن مؤسسه است؛ در حالی که کافی است که یک داوطلب به چند مؤسسه مختلف سری بزند تا ببیند و بشنود که هر یک شمشیری را علیه یکدیگر تیز کرده و معایب یکدیگر را می‌گویند و همه آنها نیز خود را وابسته به سازمان سنجش و آموزش و پرورش می‌دانند. برای اینکه از صحت این تبلیغ مؤسسات مطمین شوید، بهتر است که از آموزش و پرورش یا سازمان سنجش درباره انتساب آنها  به این نهادها مطمین شوید.
5-   سطح پایین علمی اساتید
با وجود تبلیغات بسیار زیاد این مؤسسات که خود را مؤسسات برتر علمی و شرکت کنندگانشان را رتبه‌های برتر کنکور می‌دانند، ضعفی که بیشتر این مؤسسات دارند آن است که اساتید آنها در بسیاری از دروس، اساتیدی هستند که کمتر در زمینه کنکور و نحوه تست‌زنی و مواردی از این قبیل موفق عمل کرده‌اند. برخی از این مؤسسات بخصوص در شهرهای بزرگ سعی می‌کنند که دو یا سه استاد معروف را برای تدریس دروس دعوت و در بقیه درس‌ها از اساتید کم سابقه و کم تجربه استفاده کنند؛ در واقع، آنها با استفاده از نام همان دو یا چند استاد، داوطلبان زیادی را جذب می‌کنند. برخی از مؤسسات نیز ادعا می‌کنند که جزوات اساتید و معلمان باتجربه و مطرح را ارایه می‌دهند؛ در حالی که هیچ تضمینی در این خصوص وجود ندارد و واقعاً یک داوطلب چگونه می‌تواند به این نکته پی ببرد که این جزوه مربوط به آن استاد خاص است؟
    در شهرهای کوچکتر که رقابت برای جذب داوطلبان کمتر است، مؤسسات کنکور، معمولاً اساتید و معلمان بسیار تازه کار و کم تجربه را استخدام می‌کنند. آنها از این طریق قصد دارند تا هم دستمزد کمی به این اساتید پرداخته و هم سود بیشتری را عاید مؤسسه نمایند؛ از طرف دیگر، مؤسسات علاوه بر تبلیغ اساتیدشان از راه‌های دیگری هم به جذب داوطلب مبادرت می‌کنند. آنها سعی می‌کنند تا با مشاوره رایگان و آموزش مهارت‌های تست زنی، مسایل مربوط به تقویت حافظه، کاهش استرس، غلبه بر اضطراب و ... وارد عرصه شده و وقت و هزینه شما را از بین ببرند؛ در حالی که تمام این موارد اخیر را می‌توان از طریق خواندن چند مقاله و تمرین به دست آورد.
 علاوه بر این، یکی از مهم‌ترین نقص‌هایی که این مؤسسات دارند آن است که به همه داوطلبانی که مربوط به یک گروه آموزشی هستند برنامه‌ای تقریباً یکسان می‌دهند؛ بدون اینکه بخوبی با آنها مشورت کرده و درباره ویژگی‌های هر یک از داوطلبان، بیشتر بدانند؛ این در حالیست که حافظه، توان یادگیری و نقاط ضعف و قوت هر داوطلب در مقایسه با سایرین در دروس مختلف، متفاوت است؛ به علاوه، هر داوطلب، ویژگی‌های جسمی و روحی و اهداف خاص خود را دارد که با داوطلب دیگر متفاوت است.
در پایان اگر می‌خواهید واقعاً از وقت و انرژی خود بخوبی در راه آمادگی برای کنکور استفاده کنید حتماً به نکات زیر توجه نمایید:
1-    از روی چشم و هم چشمی در مؤسسات و کلاس‌های تقویتی کنکور شرکت نکنید؛ بلکه قبل از هر چیز، توان علمی خود و وقت و هزینه‌های این کار را بسنجید.
2-    درباره مؤسسه‌ای که می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، بخوبی تحقیق کنید و از داوطلبان سال‌های قبل که در کلاس‌های این مؤسسات شرکت کرده‌اند، حتماً پرس و جو نمایید. هزینه و مبالغ بالا، دلیل بهتر بودن کار یک معلم یا مؤسسه در عرصه کنکور نیست.
3-    اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و خود را درگیر تبلیغات آموزشگاه‌های کنکور که می‌تواند باعث افسردگی و ناامیدی شما شود، نکنید.
4-    قبل از ثبت نام در این مؤسسات، حتماً در این باره با افراد مطلع مشورت کنید و ببینید که آیا می‌توانید مشکل خود را با شرکت در چند جلسه کلاس خصوصی که مخاطبش فقط شما هستید و فقط به بررسی اشکالات شما پرداخته می‌شود، رفع کنید.
5-    به خاطر داشته باشید که بیشتر کتاب‌های کمک آموزشی و جزوات این مؤسسات، تکراری و بی کیفیت بوده و نمی‌تواند جایگزین منابع اصلی شما شود؛ پس به هیچ عنوان خرید و استفاده از این کتاب‌ها توصیه نمی‌شود. سعی کنید که فریب نویسندگان این کتاب‌ها را در مورد معلم موفق و برجسته بودن در زمینه تدریس و کنکور نخورید.
6-     اگر می‌خواهید برای پیشرفت تحصیلی خود در کنکور قدمی بردارید در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید. این آزمون‌ها، باعث افزایش مهارت، مدیریت زمان، مدیریت استرس، تجربه و ... می‌شود. حال اینکه در چه تعداد از کنکورها شرکت نمایید این موضوع، بستگی به شما دارد. هر چه نیاز بیشتری به مزایای پیشگفته دارید، نیاز به شرکت در آزمون‌ها بیشتر احساس می‌شود.
7-     پی‌گیری تبلیغات غیر واقعی آموزشگاه‌ها، تنها با شکایات دانش‌آموزان میسر است؛ پس اگر با مشکلی مواجه شدید، سعی کنید که اطلاع رسانی کرده و حتماً وضعیت این مؤسسات را تا آخر پی‌گیری کنید.

کتاب‌های آموزشی و درسی به گونه‌ای طراحی شده است که هر داوطلب می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست و اصولی و مطالعه دقیق آنها در کنکور موفق شود. توجه داشته باشید که بسیاری از رتبه‌های برتر آزمون سراسری نه به کلاس خصوصی رفته‌ و نه از برنامه‌های این گونه مؤسسات استفاده کرده‌اند؛ بلکه آنها فقط با یک برنامه‌ریزی منظم که خودشان انجام داده بودند، پیش رفته‌اند.

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...