برنامه ریزی و ثبت نام آزمون ها

برنامه ریزی و ثبت نام آزمون ها

http://www.uplooder.net/img/image/36/6facd0144fdf03227bb58e1cf07533c3/2.jpg

 

با شروع فصل پاییز، بتدریج ثبت‌نام آزمون‌های مختلف از سوی سازمان سنجش آغاز می‌گردد و داوطلبان آزمون‌های مختلف آماده ثبت‌نام در آزمون موردنظر خود در زمان مقرر می‌شوند.
به دیگر سخن می‌توان فصل پاییز را زمانی برای آغاز فرآیند اکثر آزمون‌های مهم سازمان سنجش دانست و این جدا از آزمون‌هایی مانند تافل، تولیمو، آیلتس و نظایر آنهاست که معمولاً در طول سال متقاضیان خود را دارد و ثبت‌نام در هر یک از این آزمون‌ها منوط به فصل خاصی نیست.
فصل پاییز، به غیر از ویژگی یاد شده در سطور بالا، برای دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان یا دانشگاه یا کسانی که داوطلب شرکت در یکی از آزمون‌های سازمان سنجش می‌شوند، موجد پیام خاصی نیز هست؛ پیامی که اگر به درستی از سوی مخاطبان اصلی‌اش دریافت شود، آنها را به سوی موفقیت رهنمون خواهد شد، و آن پیام این است که برای گام نهادن در یک راه که می‌تواند به یک پیروزی پایان یابد، باید در گام اول به شناخت راه و پس از آن به برنامه‌ریزی درست در جهت پیمودن صحیح آن راه پرداخت و سپس گام‌های بعدی را به طور درست در این راه نهاد. حال برای اینکه تصمیم به ورود در یکی از این راه‌ها بگیریم و در آنها گام نهیم، لازم است که مقدمتاً به شناخت کافی و کامل از آزمونی که قرار است در آن شرکت نموده و پذیرفته شویم پرداخته و سپس به برنامه‌ریزی تحصیلی صحیح با یاری گرفتن از مشاوران زبده و کارآزموده اقدام نماییم؛ اما قبل از آن باید در آزمون موردنظر ثبت‌نام کنیم و سپس به شناخت منابع درسی در آزمونی که در آن ثبت‌نام خواهیم کرد بپردازیم تا به بیراهه نرفته و خود را برای حضوری موفق در آزمون یاد شده آماده کنیم. در این زمینه حتماً در شماره‌های آینده در این ستون با شما سخن خواهیم گفت؛ اما در نخستین مرحله لازم است که به ابعاد فنی کار بپردازیم. این ابعاد چیزی جز نحوه صحیح پر کردن فرم مخصوص ثبت‌نام در هر آزمون نیست. در سطور ذیل به این موضوع می‌پردازیم.
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که هر داوطلب می‌تواند در راستای اجرای بهتر هر آزمون انجام دهد، این است که اطلاعات خواسته شده در مرحله ثبت‌‌نام را که می‌بایست در فرم اینترنتی مخصوص آن درج نماید، به صورت صحیح و کامل وارد کند. این کار باعث می‌شود که فرآیند پردازش اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان با سرعت بیشتر و کیفیت مطلوب‌تری انجام گرفته و هر یک از آزمون‌ها به شیوه بهتری برگزار گردد؛ به طور مثال، هر ساله در ایام اعلام نتایج نهایی آزمون‌های مختلف، برخی از داوطلبان به منظور بررسی نتیجه آزمون‌ خود یا به علت پذیرفته نشدن در رشته‌ای که مدنظر آنها بوده، تغییر رشته و انتقال یا جابجایی محل قبولی به خاطر عدم اعلام معدل صحیح هنگام ثبت‌نام، و حتی عدم تصحیح آن، در مهلت مجددی که بعضاً در برخی از آزمون‌ها به داوطلبان برای ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی داده می‌شود و یا وارد کردن کد رشته غلط هنگام انتخاب رشته، به سازمان مراجعه می‌کنند؛ این در حالی است که پس از مدتی با مراجعه این دسته از داوطلبان به کارشناسان آزمون‌های مختلف یا واحد پاسخگویی تلفنی، اینترنتی یا حضوری روابط عمومی سازمان سنجش، نادرستی اکثر قریب به اتفاق این اعتراضات مشخص می‌شود و هنگامی که به این موارد رسیدگی می‌گردد، مشاهده می‌شود که ریشه این معضلات به ناقص یا نادرست بودن اطلاعات ثبت‌نامی یا وارد کردن ناصحیح کد رشته‌ها، برمی‌گردد. مثال پیشگفته و موارد دیگری از این دست، بیانگر آن است که پاره‌ای از داوطلبان عزیز که خوشبختانه تعداد آنها  درصد بسیار پایینی از ثبت‌نام‌کنندگان در هر آزمون را شامل می‌شود، هنگام ثبت‌نام یا انجام دیگر مراحل هر آزمون، علی‌رغم فرصت زمانی قابل توجهی که به آنها داده می‌شود، بی‌دقتی کرده و اطلاعات خواسته شده را به صورت ناقص یا نادرست درج کرده یا مدارک و مستندات خود را به صورت کامل به سازمان سنجش ارایه نمی‌کنند و مشکلات پیش آمده نیز ناشی از اهمال این گروه بسیار اندک از داوطلبان است.
در مجموع، انتظار می‌رود داوطلبان آزمون‌هایی که از سوی این سازمان برگزار می‌شود، با ارایه دقیق و کامل اطلاعات ثبت‌‌نامی خود، همکاری کامل‌تری با خدمتگزارانشان در سازمان سنجش داشته باشند و مطمین باشند که به لطف الهی و اجرای دقیق ضوابط و همچنین احساس مسؤولیت، هیچ‌گونه حقی از هیچ یک از داوطلبان در هیچ یک از آزمون‌ها ضایع نخواهد شد.

 

سخن آخر در این مجال آنکه از داوطلبان عزیز تقاضا می‌کنیم که هم به منظور بهبود روند برگزاری آزمون‌ها و همین‌طور حفظ آرامش در تمام مراحل اجرایی یک آزمون، از مرحله ثبت‌نام تا زمان اعلام نتایج نهایی آن آزمون، با رعایت قوانین و مقررات لازم که در اطلاعیه‌های مربوط به ثبت‌نام و برگزاری و همچنین دفترچه‌های متعلق به هر آزمون اعلام می‌شود، ما را در عرصه فعالیت و خدمت مطلوب‌تر در این جایگاه خطیر، یاری نمایند.

علی سلیمانی * 09163665561

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...