خوابگاه تمرین زندگی اجتماعی

خوابگاه تمرین زندگی اجتماعی

http://www.uplooder.net/img/image/44/9fa3347065b65347267ac8d022ec4f98/oo.jpg

 

 

کمتر از 20 روز دیگر روزهای رنگین دانشجویی‌ات آغاز می‌شود؛ روزهای انتخاب واحد، روزهای کتاب‌ها و جزوه‌های کوچک و بزرگ، دوستان دانشجویی، کلاس‌های کوچک و بزرگ دانشگاه و سر و کله زدن با درس‌های گاه سخت و زمانی آسان.

اما دانشگاه و دانشجو شدن تنها شامل موارد یاد شده نمی‌شود؛ بخصوص اگر دانشجوی دانشگاه شهر دیگری بشوی؛ شهری که گاه حتی با نام خیابان‌هایش آشنا نیستی و هیچ آشنایی در آنجا نداری و اکنون باید در اتاق کوچک یک خوابگاه به دور از خانه و خانواده و دوستانت، در کنار چند جوان دیگر که هیچ شناختی از فرهنگ، هنجارها، عادات و اخلاق آنها نداری، زندگی کنی؛ در ضمن، مسؤولیت همه چیز از جمله خورد و خوراک، نظافت محل زندگی، مدیریت مخارج زندگی و ... بر عهده خود دانشجوست. این  همه برای جوانانی که تا یک ماه پیش بدون هیچ دغدغه و مسؤولیتی در خانه و در بین خانواده زندگی می‌کرده‌اند گاه سخت و نفس‌گیر می‌شود؛ از همین رو، دانشجویان پیش از حضور در دانشگاه و بویژه خوابگاه لازم است که راهکارهایی را برای داشتن یک زندگی آرام و شیرین همراه با خاطراتی به یاد ماندنی فرا بگیرند.
مدیریت زمان داشته باشید
بین  درس و تفریح خود تعادل برقرار کنید؛ نه تمام وقت کار کنید و از تفریح غافل شوید؛ چون در این صورت کم می‌آورید و خسته خواهید شد، و نه تمام مدت به تفریح و ورزش مشغول شوید؛ چون دانشگاه، مدرسه نیست و قرار نیست که کسی هر جلسه درس بپرسد و شما را وادار به درس خواندن کند، بلکه باید خودتان هر جلسه درس بخوانید و تمرین‌ها را حل نمایید تا در پایان ترم با انبوهی مطالب نخوانده روبرو نشوید. توجه داشته باشید که شما حتی در اوج امتحانات نیز وظایف و مسؤولیت‌هایی به غیر از درس خواندن دارید و نمی‌توانید مانند وقتی که در خانه هستید، بدون هیچ دغدغه و مسؤولیتی تمام وقت خود را به مطالعه دروس اختصاص دهید.
مهارت گوش کردن را کسب کنید
شاید گوش دادن کار ساده‌ای به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار ساده نیاز به مهارت دارد. سعی کنید که به حرف‌های هم اتاقی‌تان گوش دهید. با گوش دادن ضمن فهم دقیق‌تر خواسته‌ها و بیانات هم اتاقی‌تان، می‌توانید به او نشان دهید که حرف‌هایش را درک کرده‌اید. همین امر موجب احساسات مثبت شما نسبت به یکدیگر شده و اطمینان بین شما را افزایش می‌دهد.
هنگامی که هم اتاقی‌تان با شما صحبت می‌کند، سرگرم بازی با گوشی موبایل یا مطالعه کتاب نباشید، بلکه لازم است که به او نگاه کنید و نشان دهید که به او و حرف‌هایش اهمیت می‌دهید.
انتظارات‌تان را بیان کنید
اگر مایل نیستید که در فضای اتاق‌تان در خوابگاه کسی سیگار یا قلیان بکشد، اگر دوست دارید که در هنگام ظهر یا 12 شب به بعد در اتاق سکوت برقرار باشد، اگر از بی‌نظمی  و عدم رعایت نظافت هم اتاقی‌تان خسته شده‌اید، اگر دوست ندارید که وقت و بی وقت درِ اتاقتان باز شود و یک لشکر مهمان  وارد شود و.... انتظاراتتان را به صورت واضح و خیلی جدی با هم اتاقی‌تان در میان بگذارید و تصور نکنید که خود وی باید با این قوانین آشنا باشد یا از طرز نگاه و سکوت ناشی از عصبانیت شما پی به احساستان ببرد.
بدون شک برای هر فردی مجموعه‌ای از امور اهمیت فوق العاده‌ای دارد. خوب است که این امور را از همان اول با هم اتاقی هایتان در میان بگذارید و در مورد آنها به توافق برسید.
هیچ دو نفری مثل هم نیستند
ضمن اینکه رعایت مجموعه‌ای از هنجارها و قوانین در هر محل سکونتی ضروری است، نباید انتظار داشته باشید که هم اتاقی شما همه نظرات شما را قبول کرده و عین شما فکر کند. شاید امری که به نظر شما خیلی منطقی و درست بیاید، به نظر هم اتاقی تان غیر منطقی و ناصحیح باشد؛ در واقع شما باید بپذیرید که دیگران مانند شما نیستند. پذیرش این امر باعث می شود که بدون بحث و جدل مخرّب که غالباً با بلند کردن صدا، داد و فریاد و خشم و غضب همراه است‌، به نتیجه مناسب دست یابید.
یکی از مناسب‌ترین شیوه‌ها برای مخالفت کردن با نظرات و عقاید دیگران ، روش « خلع سلاح » است . در این روش، فرد در سخنان طرف مقابل حقیقتی را پیدا می‌کند ( حتی اگر با مجموعه سخنان او موافق نیست) و سپس در مقام موافقت و تایید آن حرف می‌زند‌. این روش به طرف مقابل تاثیر آرام بخش عجیبی می‌گذارد‌. با این شیوه در واقع شما پیروز از بحث خارج می‌شوید و طرف مقابل نیز احساس پیروزی می‌کند و با آمادگی بیشتری به حرف‌های شما گوش می‌دهد‌؛ برای مثال، اگر هم اتاقی شما گفت‌: اصلاً حرف های تو را قبول ندارم‌.
شما در جواب بگویید‌: بله حق با توست. ما همیشه نباید دربست و به صورت صددرصد حرف‌های دیگران را بپذیریم‌.
باید به خاطر داشت که لحن پاسخ نباید تحقیرآمیز یا تحکم‌آمیز باشد؛ چون در این صورت، گفت و گو تاثیر مطلوبی نخواهد داشت.
به حریم خصوصی هم اتاقی تان احترام بگذارید
هر قدر که با هم اتاقی تان صمیمی باشید، باز به حریم خصوصی او احترام بگذارید و بدون اجازه سراغ وسایل خصوصی او نروید یا در کمدش را باز نکنید. همچنین از هم اتاقی‌تان نیز بخواهید که حریم شما را رعایت کند؛ حتی خوب است که زمانی را برای خلوت کردن با خودتان داشته باشید؛ یعنی هر یک ازافراد حاضر در اتاق بدانند که زمانی شخصی برای خود دارند و اجازه دارند که گاه در غار تنهایی خود بروند و از جمع هم اتاقی ها فاصله بگیرند؛ زیرا همه ما گاه نیاز داریم که با خودمان خلوت کنیم و کسی نیز مزاحم خلوت ما نشود.
 خوابگاه، راهی برای تمرین تفاهم
هر چند که زندگی در خوابگاه آسان نیست، اما می‌تواند تمرینی مناسب برای حضوری فعال و مثبت در جامعه باشد. جوانی که تا دیروز تنها خودش را می دید و هیچ مسؤولیتی را برعهده نداشت، اکنون باید مسؤولیت‌پذیری را تمرین کرده و توانِ شنیدن نظر مخالف را در خود تقویت کند.
دکتر حسین محققی، عضو هیات علمیدانشکده روان‌شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان، در همین زمینه می‌گوید: نباید جدایی از سیستم خانوادهرا آسیب دانست؛ بلکه ورود به دانشگاه، یک پرواز علمی برای نوجوان محسوبمی‌شود. محیط دانشگاه و بویژه خوابگاه، فرصت ابراز وجود و از نو یادگیری،تمرین ادب، تربیت و آداب اجتماعی است؛ زیرا ریشه رشد انسانوهنری که از آن به عنوان تفاهم یاد می‌کنیم، از تفاوت می‌آیدو در محیط خوابگاه، تفاوت فرهنگی وجود دارد.
وی در ادامه می‌گوید: البته خانواده‌ها باید آموزش‌های لازم رابه نوجوانان ارایه و آنها را از قبل واکسینه کرده باشند و در دوران دانشجویی هم نباید رهایشان کنند؛ بلکه باید جوان از نظارت‌ آنها به صورت نامحسوس بهره‌مند شود.
دکتر زند رضوی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان، در این زمینه می‌گوید: هر زندگی جمعی برای خود مسایلی دارد که باید حل و فصل شود. زندگی خوابگاهی هم از این قاعده مستثنی نیست؛ البته درصد زیادی از این مسایل در بین خود دانشجویان حل می‌شود، اما همین حل و فصل مشکلات باعث می‌شود که دانشجو مشارکت را تمرین کند و مهارت‌هایی مانند برنامه‌ریزی، نحوه اجرای برنامه‌ها و گرفتن تصمیمات بهتر را بیاموزد؛ در واقع  خوابگاه این فرصت را به دانشجویان می‌دهد که با اطرافیان خود بهتر توافق کنند و بفهمند که زندگی، یک مبادله همزمان است که در آن از هر دست بدهند، از دست دیگر پس می‌گیرند.
 
 
 
اگر هم اتاقی شما گفت: اصلاً حرف های تو را قبول ندارم.

شما در جواب بگویید: بله حق با توست. ما همیشه نباید دربست و به صورت صد در صد حرف‌های دیگران را بپذیریم.

 

 

 

 

 

 هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

علی سلیمانی * 09206918996*09163665561*09394085800

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...