گفتنی های آزمون سراسری 93 برای سال 94 (1)

گفتنی های آزمون سراسری 93 برای سال 94 (1)

 

 

کنکوری­های عزیز سلام! بالاخره انتظار به سر آمد و به قول قدیمی­ها سار از درخت پرید و آش سرد شد! بالاخره نتایج اولیه آزمون سراسری 93 هفته گذشته اعلام شد و بسیاری از دل­ها از تب و تاب افتادند؛ یا به موفقیت رسیدند و آرامش گرفتند و یا آب سرد روی آنها ریخته شد و تکلیفشان روشن شد.
ما به سهم خودمان به عزیزانی که در این آزمون رتبه دلخواه کسب کرده­اند تبریک گفته و آرزوی توفیقشان را داریم و به عزیزانی که تلاش کرده­اند، اما به حد انتظار موفقیتی کسب نکرده­اند وعده آینده را می­دهیم و عرض می­کنیم که دنیا به آخر نرسیده و پویایی و زیبایی زندگی به همین موفقیت­ها و عدم موفقیت­های ظاهری است و هیچ گاه نباید مایوس و ناامید باشند؛  همچنان که بین همه داوطلبان موفق امسال بودند و هستند عزیزانی که سال­های قبل توفیق لازم را نداشته­اند و مایوس نشده و برنامه­ریزی مجددی کرده و استمرار آنها باعث موفقیتشان شده است.
اما کنکور امسال حاوی نکات و درس­هایی است که می­تواند کلید موفقیت برای آینده باشد. ما سعی داریم تحت عنوان «گفتنی­های آزمون سراسری 93 برای سال 94» به آنها پرداخته و چند نکته را برای آینده طرح موضوع کنیم.
1-    رقابت همیشگی است
طی چند سال گذشته، وقتی زمزمه­هایی مطرح شد که قرار است نحوه برگزاری کنکور تغییر کند و تفاوت­هایی ظاهری و ماهوی با سال­های قبل داشته باشد، بسیاری نگران شدند و به «هول و ولا» افتادند که اگر چنین شود دیگر رقابت معنا ندارد و انگیزه بچه­ها کم می­شود و از این جور حرف­ها؛ اما با اینکه شکل برگزاری کنکور تغییر کرده و امروز سوابق تحصیلی و نحوه درس خواندن سال­های قبل در کنکور اثر مستقیم دارد، نه تنها رقابت بین جوانان کم رنگ تر نشده، بلکه پررنگ­تر هم شده و حتی دامنه آن به سال­های اولیه دبیرستان و پایه­های
پایین­تر هم کشیده شده است و بسیاری از دانش­آموزان با دوراندیشی والدین، رقابت کنکوری خود را از همان سال­های اولیه تحصیل شروع می­کنند و از همان کودکی استارت رقابت را می­زنند و به کنکور و آینده فکر
می­کنند؛ پس نکته اول اینکه رقابت همیشگی است و مختص سال چهارم دبیرستان و سال کنکور نیست و عزیزانی که دل به آینده داشته و آرزوی ادامه تحصیل در مراکز علمی معتبر را دارند، باید زمان را از دست ندهند و در هر پایه تحصیلی که هستند، نیم نگاهی به آینده داشته باشند و بدانند که دانش «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.»
2-    هر چه پیش­تر می­رویم کارکرد گذشته تاثیر بیشتری دارد
سال­های دور اصلاً مهم نبود که نمره کارنامه شما چند است و ما شاهد بودیم که داوطلبی موفق می­شد با معدل نه چندان ممتاز حتی در رشته و دانشگاه معتبری پذیرفته شود؛ چون یکی دو سال «بکوب» زانوی شاگردی به زمین می­زد و خودش را برای کنکور آماده می­کرد. بالعکس آن هم اتفاق می­افتاد که دانش­آموزی با کارنامه عالی دیپلم توفیقی در آزمون سراسری پیدا نمی­کرد و دست از پا درازتر به خانه برمی­گشت. جلوتر که آمدیم  قرار شد که سوابق تحصیلی هم در کنکور دخیل شود. امسال رییس محترم سازمان سنجش به برخی از تفاوت­های آزمون سراسری سال 93 و سال گذشته اشاره کردند و گفتند: در آزمون سراسری امسال تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر نتیجه آزمون لحاظ شده است؛ در صورتی که در سال گذشته اگر این سوابق بر نمره داوطلب تاثیر مثبتی داشت اعمال می­شد. این جمله بدان معناست که هر چه جلوتر می­رویم سوابق تحصیلی و کارکردهای گذشته تاثیر بیشتری در سرنوشت ما دارند.
پس دانش­آموزان عزیز در هر پایه تحصیلی که هستید بدانید که اولاً رقابت تحصیلی همیشگی است و ثانیاً هر چه جلوتر می­رویم کارکردهای طول دوران تحصیل ما اثر خود را بیشتر نشان می­دهند.
3- رقابت گسترده است و همه چیز را همگان می­دانند
این درست است که استان­های تهران و اصفهان با تعداد 15 و 7 نفر برگزیده دارای بالاترین آمار رتبه­های برتر در کنکور امسال بودند، ولی بین ده نفر اول از پنج گروه آزمایشی می­توان نفرات برتری از شهرهای نه چندان بزرگ و با امکانات محدودی مثل خمینی­شهر، کاشمر،‌ میانه، لنگرود، خرم­آباد، رشت و ... را هم دید که بچه­های آنها در مدارس معمولی درس خوانده، اما توفیقات مهمی به دست آورده­اند.
4-   برای موفقیت فقط کتابت را بخوان
در طول سال­های گذشته، طی سلسله مقالاتی که نوشتیم بارها و بارها جدی یا شوخی گفتیم که: داوطلب عزیز! برای قبولی در کنکور، فقط درسَت را بخوان؛‌ نیازی به کلاس­های چنین و چنان نیست؛ اما بسیاری ما را متهم کردند که فلانی مخالف کلاس­های کنکور و کارکرد مؤسسات خصوصی است و چنین و چنان. بارها مصداق آوردیم که: عزیزان! فلان دانش­آموز که نفر اول رشته علوم انسانی شده، در روستا زندگی می­کند و حتی یک بار هم پشت میز یکی از مؤسسات کنکوری ننشسته است. بسیاری بر ما خرده گرفتند که چرا این قدر مته به خشخاش می­گذارید و بچه­ها را پرهیز می­دهید. خدا را شکر که امسال 19 نفر از بچه­هایی که رتبه برتر کسب کرده­اند به صراحت تمام گفته­اند که پایشان هرگز به مؤسسات کنکوری باز نشده است.
البته این به معنای آن نیست که مؤسسات مختلفی که در زمینه کنکور فعالیت می­کنند کم اهمیت هستند و کارکرد آنها در میزان موفقیت و قبولی داوطلبان تاثیری ندارد؛ خیر، منظور ما این نیست، و چه بسا که خیلی هم در این زمینه، مؤثر باشند. حرف ما این است که اگر شرایط مهیا نبود و نتوانستیم به کلاس کنکور دلخواهمان برویم، دنیا به آخر نرسیده و با تلاش و برنامه­ریزی خودمان می­توانیم به توفیقات آن چنانی برسیم، و حرف دل ما  در مصاحبه نفرات اول کنکور امسال است که به صراحت گفتند به هیچ مؤسسه­ای به منظور آمادگی در آزمون سراسری مراجعه نکرده­اند.
5-   در انتخاب رشته خیلی دقت داشته باشید
تا اینجا مطالبی که گفتیم و نوشتیم کلی بود و شامل همه دانش­آموزان بویژه کنکوری­های سال بعد می­شد؛ اما چند نکته مهم را هم به دانش­آموزان عزیزی که این روزها در تب و تاب انتخاب رشته خواهند بود گوشزد کنیم تا ان­شاءا... مزد زحماتشان را بهتر بگیرند.
نخست اینکه در این تب و تاب و جوش و هیجان، از مسیر برنامه­های خود خارج نشوید. این درست که شما
می­­توانید 150 انتخاب رشته داشته باشید؛ اما شرط لازم آن است که نسبت به رشته­های دانشگاهی اشراف کامل داشته و اولویت­های خود را آگاهانه انتخاب کنید. نکند خدای ناکرده از روی هیجان و فقط برای قبولی رشته­هایی را در اولویت قرار دهید که پس فردا میلتان به ادامه تحصیل در آنها نباشد یا آن رشته را بعد از یکی دو ترم رها کنید و عطایش را به لقایش ببخشید؛ پس دقت کنید.
نکته دوم اینکه این روزها بازار انتخاب رشته مثل بازار شب عید داغ است و در هر کوی و برزن بویژه در شهرهای بزرگ عده­ای با تبلیغات اغوا کننده سعی در جذب مشتری دارند. توصیه ما آن است که گول تبلیغات را نخورید و برای مشاوره، افراد مطلع و مشاوران تحصیلی مناسب و مجرب را انتخاب کنید شاید یکی از جایگاه­ها و پایگاه­های مناسب برای این منظور، مراکز انتخاب رشته­ای­باشد که از سوی ادارات آموزش و پرورش تعیین شده است و در آنها مشاوران رسمی آموزش و پرورش مشغول به کار هستند؛ به هر حال، دقت نظر در این زمینه مهم است و در آینده تحصیلی شما خیلی تاثیر دارد؛ بنابراین، دقت کنید.

ادامه دارد

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...