23 نکته مهم درباره انتخاب رشته آزمون سراسری 93

23 نکته مهم درباره انتخاب رشته آزمون سراسری 93

 

23 نکته مهم درباره انتخاب رشته آزمون سراسری 93

در ادامه مباحثی که در شماره­ های گذشته در ستون «یادداشت هفته» راجع به نحوه صحیح انتخاب رشته ­های تحصیلی با شما در میان گذاشتیم، در این شماره، 23 نکته مهم را که دانستن آنها هنگام انتخاب رشته اینترنتی، لازم است با شما در میان می­گذاریم و امیدواریم که با رعایت آنها، انتخاب رشته موفقی داشته باشید.
1-    داوطلبانی می­توانند رشته­های تحصیلی گروه یا گروه­ های آزمایشی و دوره یا دوره های مختلف (اعم از متمرکز و نیمه­ متمرکز) دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی را انتخاب نمایند که براساس نتیجه اولیه، مجاز به انتخاب رشته در گروه یا گروه­های آزمایشی و دوره یا دوره­های مورد نظر شده باشند.
2-     آن گروه از داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده و براساس نتیجه اولیه خود در دو یا سه گروه آزمایشی مربوط مجاز به انتخاب رشته شده­اند، لازم است که کلیه کد رشته­های مورد علاقه خود را از هر یک از گروه­ های آزمایشی مربوط از طریق اینترنت و مراجعه به سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) انتخاب کرده و آنها را منحصراً در یک فرم انتخاب رشته از اولویت 1 تا 150 وارد کنند.
3-     با توجه به اینکه گزینش داوطلبان در کد رشته­ های انتخابی براساس نمره کل اکتسابی در زیر گروه­ ها یا معدل کتبی دیپلم (در رشته­ هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است) و با رعایت سایر ضوابط و شرایط صورت می­ پذیرد، بنابراین، اولویت کد رشته­ های انتخابی در فرم انتخاب رشته­ های تحصیلی، صرفاً تقدیم و ترتیب علاقه داوطلب را به ادامه تحصیل در هر یک از رشته محل­های انتخابی وی تعیین می­کند و تاثیر دیگری در پذیرفته شدن وی ندارد.

 

4-    از آنجا که پذیرفته­ شدگان دوره­ های روزانه (اعم از رشته­های تحصیلی متمرکز یا نیمه­ متمرکز) آزمون سراسری سال 1393، حتی با انصراف قطعی از تحصیل، حق ثبت­ نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1394 را نخواهند داشت، بنابراین، به داوطلبان توصیه اکید می­شود که در انتخاب رشته­ های دوره­ های روزانه به این امر توجه داشته باشند.

 

5-    مطالب مندرج در دفترچه­های راهنمای شماره 1 و 2 آزمون سراسری سال 1393 و همچنین راهنمای شرکت در این آزمون را که به همراه کارت ورود به جلسه از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به شما ارایه شده است و همین­طور اطلاعیه­ های مندرج در هفته­­ نامه پیک­سنجش و سایت اینترنتی سازمان را به طور دقیق مطالعه کنید و به ضوابط و شرایط توجه داشته باشید.

 

6-      قبل از مراجعه به سایت سازمان، فرم پیش­ نویس انتخاب رشته را تکمیل کنید و عناوین رشته و دانشگاه­ هایی را که انتخاب کرده­ اید، به صورت دقیق بنویسید و از صحت آنها اطمینان یابید.

 

7-    تمام مراحل انتخاب رشته را که با عنوان «گام» در برنامه انتخاب رشته تعریف شده است، با دقت و به صورت کامل طی کنید و به تذکرات و خطاهایی که این برنامه اعلام می­کند توجه کرده و آنها را برطرف نمایید.

 

8-    در صورتی که اطلاعات شما به صورت کامل دریافت شده باشد، سیستم یک «رسید 15 رقمی» به عنوان رسید دریافت انتخاب رشته به شما ارایه می­کند. این رسید پس از انجام کامل مراحل ارسال اطلاعات، در یک صفحه مجزا ارایه می­شود و تا زمانی که این رسید به شما ارایه نشده، انتخاب رشته شما پایان نیافته است.

 

9-    پس از دریافت رسید از بخش «مشاهده اطلاعات»، حتماً از فهرست کد رشته­های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن، رسید انتخاب رشته 15 رقمی و شماره نسخه چاپی درج شده است، یک نسخه چاپی تهیه کرده و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی، ‌به صورت محرمانه نزد خود نگهداری نمایید.

 

10-  نحوه انتخاب رشته­ های تحصیلی و همچنین مواد امتحانی و ضرایب دروس هر یک از رشته­ های تحصیلی (در هر یک از گروه­های آزمایشی و در زیرگروه­های مربوط به آنها) در همه دوره­ ها یکسان است.

 

11- تنها داوطلبانی که براساس نتیجه اولیه، مجاز به انتخاب رشته­ های دوره روزانه دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی شده­اند، می­توانند این گونه رشته­ ها را انتخاب کنند.

 

12- پذیرفته شدن در هر یک از رشته­ های تحصیلی دوره روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه­ متمرکز) به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری تلقی می­شود.

 

13- در انتخاب رشته­ آزمون سراسری سال 1393، محدودیتی برای انتخاب رشته­ های نیمه­ متمرکز، از نظر تعداد وجود ندارد و داوطلبان می­توانند در صورت تمایل به تعداد دلخواه کد رشته­ های نیمه­ متمرکز را که واجد شرایط و ضوابط آنها باشند انتخاب نمایند. بدیهی است که با توجه به ضوابط و کسب حدنصاب نمره علمی لازم، هر داوطلب در هر گروه یا دوره، حداکثر در دو کد رشته نیمه­ متمرکز با توجه به اولویت­های انتخابی برای انجام آزمون عملی، مصاحبه یا معاینه معرفی خواهد شد.

 

14- داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1393 شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده­اند، مجاز به انتخاب رشته­ های تحصیلی به روش پذیرش با آزمون و همچنین انتخاب رشته­ های تحصیلی به روش پذیرش صرفاً با اعمال سابق تحصیلی در هر یک از گروه­های آزمایشی که در آن شرکت کرده و دوره­ هایی که در آن اعلام علاقه­ مندی نموده­ اند، هستند و از این لحاظ محدودیتی برای آنها وجود نخواهد داشت.

 

15- داوطلبان موردنظر در بند پیشین، چنانچه علاقه­ مند به انتخاب رشته­ هایی از یک گروه آزمایشی که در آن مجاز به انتخاب رشته نشده­ اند هستند، در صورتی که قبلاً در آن گروه آزمایشی ثبت­ نام کرده­اند، نیازی به پرداخت وجه علاقه­ مندی برای گروه­ آزمایشی مورد نظر ندارند، و چنانچه قبلاً متقاضی ثبت­ نام در آزمون گروه آزمایشی موردنظر نبوده­ اند، می­بایست ابتدا هزینه اعلام علاقه­ مندی خود را برای گروه آزمایشی مربوط (مبلغ 000/106 ریال) از طریق کارت­های بانکی عضو شبکه «شتاب» پرداخت کرده و سپس نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

 

16-   داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1393 مجاز به انتخاب رشته نشده یا غایب جلسه آزمون بوده­ اند، منحصراً مجاز به انتخاب رشته­ های تحصیلی به روش پذیرش با اعمال سوابق تحصیلی هستند و در صورت درج کد رشته محل­های رشته­ هایی که نمره آزمون در آنها تاثیر دارد، اجازه تایید و ادامه مراحل انتخابی رشته اینترنتی به آنان داده نخواهد شد و می­بایست در همان مرحله نسبت به حذف کد رشته­ های مربوط از اولویت­های انتخابی خود اقدام کنند و سپس مراحل بعدی را ادامه دهند.

 

17- داوطلبان موردنظر در بند پیشین، برحسب اینکه در یک گروه یا چند گروه آزمایشی در آزمون سراسری سال 1393 ثبت­نام کرده­ اند، می­توانند رشته­ های مربوط به گروه یا گروه­های آزمایشی را که در آن ثبت­نام نموده­اند انتخاب کنند، و چنانچه فقط در یک یا دو گروه آزمایشی ثبت­ نام کرده­اند و علاقه­ مند به انتخاب رشته از سایر گروه­های آزمایشی هستند، می­بایست ابتدا هزینه اعلام علاقه­ مندی برای گروه­های آزمایشی مربوط (مبلغ 000/106 ریال) را از طریق کارت­های بانکی عضو «شتاب» پرداخت و سپس نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

 

18- داوطلبانی که در یک گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان­های خارجی) در آزمون سراسری سال 1393 ثبت­نام کرده­اند، در صورت تمایل در این مرحله می­توانند با پرداخت هزینه مربوط (برای هر یک از گروه­های آزمایشی مبلغ 000/106 ریال) منحصراً از طریق کارت­های بانکی عضو شبکه شتاب به صورت الکترونیکی، نسبت به انتخاب رشته از گروه یا گروه­های آزمایشی مربوط از بخش رشته­های تحصیلی صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی اقدام کنند.

 

19- لازم به یادآوری است که در هر دو روش (پذیرش با آزمون و پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی)، هر داوطلب می­تواند متقاضی یک گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) و دو گروه آزمایشی هنر و زبان­های خارجی شود. بدیهی است که یک داوطلب نمی­تواند همزمان متقاضی دو گروه آزمایشی از گروه­های آزمایشی اصلی، یعنی گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، شود.

 

20- در انتخاب رشته به شرایط و ضوابط مربوط به دوره­ها، دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی و رشته­ ها توجه داشته باشید و کد رشته­هایی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه براساس کارنامه­تان اجازه انتخاب آنها به شما داده شده است، شرایط و ضوابط آن کد رشته ­ها را نیز دارا باشید.

 

21- رتبه کل مندرج در کارنامه شما به هیچ وجه در گزینش مؤثر نیست؛ بنابراین، لازم است که هنگام انتخاب رشته، فقط به رتبه­ های خود در زیرگروه­ ها توجه کنید.

 

22- به عناوین هر رشته­ و دانشگاه که براساس کد رشته­ های انتخابی شما نمایش داده می­شود توجه کرده و آنها را دقیقاً با رشته­ های انتخابی تطبیق دهید. در این مرحله، عناوین رشته ­ها در دوره­ها و مقاطع مختلف، با رنگ­های متفاوتی نمایش داده می­شود. به این موارد توجه کنید و در صورتی که در درج کد رشته­ای اشتباه کرده­ اید کد مورد نظر را اصلاح نمایید، و چنانچه همه رشته ­ها و دانشگاه­هایی که نمایش داده می­شود، مورد تایید شماست، به مرحله بعد بروید.

 

23- آن گره از داوطلبان علاقه­ مند به انتخاب رشته ­های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، می­بایست پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری و دریافت کارنامه، برای انتخاب رشته با کد دسترسی مندرج در کارنامه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی (www.azmoon.org) مراجعه کنند.

 

 

 

در تمام انتخاب­های مهم زندگی­تان موفق باشید

 

 

 

 

 

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...