برنامه ای برای یک ماه و نیم باقی مانده تابستان

برنامه ای برای یک ماه و نیم باقی مانده تابستان

 

 

برنامه ای برای یک ماه و نیم باقی مانده تابستان

خوب یادمان هست که در طول یک ماه گذشته همواره به شما توصیه کردیم که قدری از شدت مطالعه خود کم کنید و به ذهن و جسم و روحتان استراحت بدهید و در ماه صیام به طاعت و بندگی خدای رحمان بیشتر بپردازید تا با آمادگی بیشتر، یک ماه و نیم باقی­ مانده تابستان را به مطالعه و کسب آمادگی بگذرانید.
حالا هم به شما تبریک می­گوییم که پس از یک ماه روزه­داری و فرمانبری خدای بزرگ، همپای پدر و مادر نماز شکر به جای آورده و انرژی دوباره­ای گرفته و مهیای آینده شده­اید.
عزیزان دانش طلب! آنچه در پیش دارید، یک ماه و نیم تاثیرگذار در آینده تحصیلی شماست و با توجه به اینکه طی این یک ماه و نیم آینده هم هوا رو به خنک شدن می­رود و هم روزهای بلند و طولانی فرصتی بسیار مغتنم برای مطالعه و برنامه­ریزی است، اگر تا دیروز ما شما را به فعالیت­های اجتماعی و جنبی دعوت می­کردیم حالا تاکید داریم که قدر این ایام را بدانید و با برنامه­ریزی صحیح، خود را از صف دوستان و رقبا جدا کنید و چند پله جلو بیندازید. شاهد مدعای ما مصاحبه آقای فرزاد پورقاضی است که از گرگان در آزمون سراسری سال قبل شرکت کرده و اکنون در دانشگاه تهران در رشته پزشکی مشغول به تحصیل است و سال اول را به آخر رسانده و این موفقیت بزرگ را حاصل یک برنامه­ریزی صد و بیست روزه می­داند.
او می­گوید: تا سال سوم دبیرستان درسم را می­خواندم و در پاسخ به سؤالات تشریحی قوی بودم؛ اما قدرت تست زنی بالایی نداشتم؛ زیرا تا سال سوم برنامه خاصی را دنبال نمی­کردم و فقط درسم را خوب می­خواندم؛ اما در سال سوم برنامه­ریزی کردم و همین برنامه­ریزی و توکل به خدای منان، کلید موفقیت من شد.

 

آقای پورقاضی در مصاحبه­اش اشاره کرد: سال سوم دبیرستان و چهارم (پیش­دانشگاهی) سعی کردم که علاوه بر مطالعه دقیق دروس، تکنیک­های تست­زنی را هم بیاموزم و تمرین کنم، و همین امر باعث شد تا بتوانم در آزمون سراسری، برخی از دروس مانند شیمی را صد در صد بزنم؛ کاری که انجام آن برای خیلی­ها سخت و گاهی ناممکن است. آری عزیزان دانش­آموز! در سایه توکل به خدا و برنامه­ریزی درست می­توان مثل این عزیز دانشجو که از امیدهای آینده کشور عزیزمان ایران خواهد بود، به موفقیت رسید، و اما اینکه حالا چگونه برای این ایام باقی­مانده از تابستان که وقت آزاد فراوان داریم و اکثریت قریب به اتفاق مدارس هم بسته و تعطیل هستند، برنامه­ریزی کرده و مطالعه نماییم؟

 

نکته اول:

 

اولین نکته اینکه تابستان فرصت مغتنمی است برای کلیه دانش­آموزان، و این برنامه­ریزی، خاص داوطلبان آزمون سراسری نیست و هر دانش­آموز امیدوار و آینده­نگری می­تواند در این ایام از فرصت­های فراوان خود بهتر استفاده کند و با تکیه بر حرف قبلی­مان «یادگیرنده مادام­العمر » باشد.

 

نکته دوم:

 

از آنجایی که مرداد و شهریورماه کلاس درس مدرسه­ای نیز نداریم، هم وقت آزادمان زیاد است و هم ذهنمان آمادگی بیشتری برای یادگیری دارد و با توجه به مساعد شدن تدریجی دمای هوا، بویژه صبح­ها، این ایام
می­تواند فرصتی عالی برای برنامه­ریزی و یادگیری باشد؛ هر چند توصیه همیشگی ما آن است که در هر ساعتی از شبانه­روز که بهتر یاد می­گیرید و اشتیاق بیشتر به مطالعه دارید همان ساعت، ساعت مناسبی برای انجام این کار است.

 

نکته سوم:

 

اما اینکه چه چیزی را مطالعه کنیم، بازه متنوعی دارد و شما چند گونه می­توانید عمل کنید:

 

1-    سعی کنید که درس­های سال­های گذشته را دوباره خوانی و مرور کنید و اگر هم مدعی هستید که آنها را بخوبی خوانده­اید، توصیه ما این است که آنها را با نگاهی دوباره بخوانید. ممکن است که مثل آقا فرزاد، شما هم به صورت تشریحی و تفصیلی آن دروس را خوانده باشد و به آمار و ارقام و نکته­های ریز آن دروس دقت نکرده باشید. تقاضا می­کنیم که حتماً برگردید و بویژه در دروس تحلیلی مثل فیزیک، شیمی و ... زیرِ تصاویر، جداول و نمودارها را دوباره­خوانی کنید. این بار از زاویه دیگری به مطالب نگاه کنید. ممکن است که برخی از دروس و برخی از صفحات، پتانسیل بیشتری برای طرح پرسش­های تستی داشته باشند. لطفاً به آنها توجه داشته باشید.

 

2-    در صورت امکان به کتاب­های درسی سال آینده دسترسی پیدا کنید و مطالب آنها را از پیش چشم بگذرانید و حتی اگر آنها را مطالعه عمیق نمی­کنید به کلیات آنها نگاه کنید و اجازه بدهید که در ذهن خود شناخت کلی از شمای کتاب داشته باشید و برخی از مطالب را که ممکن است برای شما جذابیت بیشتر داشته باشد با دقت بخوانید و سعی در یادگیری آنها داشته باشید.

 

بعد از سال­ها درس خواندن، حالا دیگر دستگیرتان شده است که روزها و هفته­های ابتدایی سال تحصیلی تاثیر زیادی در پیشرفت یا عدم پیشرفت تحصیلی شما دارند. وقتی شما قبل از شروع سال تحصیلی کتب سال بعد را مطالعه می­کنید، هم آمادگی بیشتری برای کنکور پیدا کرده و هم اینکه زمینه موفقیت خود را برای طول سال تحصیلی فراهم می­کنید و به اصطلاح با کیاست و تدبیر از همان ابتدای سال تحصیلی در بین دبیران و معلمان خود جایگاه ویژه و متمایزی پیدا می­کنید و همگان رویِ شما حساب ویژه­ای باز می­کنند؛ پس ما به شما توصیه می­کنیم که حداقل دو سه درس ابتدایی کتب درسی سال آینده را مرور بفرمایید. شک نکنید که از این کار زیان نخواهید دید.

 

نکته چهارم:

 

 

 

در گذشته­های نه چندان دور، ابزار یادگیری و دانش­اندوزی تنها کتاب بود و هدایت معلم، اما امروزه وسایل و ابزار یادگیری فراوان است. کتاب­های کمک آموزشی، نوارهای درسی، انواع CD و DVD برنامه­های تلویزیونی، کتب تست و امثالهم، همه از ابزار و امکانات آموزشی و یادگیری هستند. در حد توان از هر کدام که می­توانید بهره بگیرید و اگر تصمیم به مطالعه جدی دارید، با توجه به اینکه در تابستان دسترسی شما به معلمان کمتر است، شاید استفاده از DVD های آموزشی که توسط مراکز علمی و آموزشی شناخته شده و خوش­نام تهیه شده­اند به قدرت یادگیری­تان بیفزایند و در واقع به کمک آنها شما در تابستان برای خودتان یک کلاس خصوصی نابی تشکیل دهید که در هر ساعت و هر لحظه از شبانه­روز، استادان مجرب و زبردست در خدمت شما باشد و بارها و بارها با کلیک یک دکمه بتوانید یک مبحث را مرور و مطالعه و بازخوانی کنید، و نکته آخر اینکه به مطالعات خود نظم بدهید و دانسته­هایتان را روی کاغذ بیاورید. شما می­توانید در تابستان برخی از مطالب کلیدی و حساس را ثبت کنید تا فرصت مراجعه دوباره به آنها را داشته باشید. از جمله مطالبی را که می­توانید در ایام تابستان تثبیت کرده و ضمن یادداشت و خلاصه­برداری ملکه ذهنتان کنید، لغات، اصطلاحات، فرمول­ها و علایم اختصاصی و ... است که همیشه با آنها سر و کار خواهید داشت. امیدواریم که در مساله برنامه­ریزی و به کارگیری مطالب بالا، هم تابستان خوب و دل­انگیز و هم آمادگی بیشتری برای سال تحصیلی آینده داشته باشید.

 

 

 

 

 

 هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...