قدر این ماه مبارک را بدانیم

قدر این ماه مبارک را بدانیم

 سلام! طاعاتتان قبول

خوانندگان گرامی همیشگی ستون «همشاگردی سلام!» و دانش­آموزان و دانش­پژوهان عزیز که سرتاسر سال تحصیلی مشغول مطالعه و درس خواندن هستید! سلام! سلام به تمامی عزیزانی که همواره گوشه­ای از ذهن پویای خود را به دانش و دانایی و بالندگی اختصاص می­دهند.
همان طور که استحضار دارید، ما در طول سال هر هفته شما را با مبانی یادگیری و آمادگی هر چه بیشتر برای دانستن و رقابت در دانش­افزایی آشنا می­کنیم و مواردی را یادآور می­شویم که رعایت آنها شما را ان­شاءا... به سمت موفقیت رهنمون می­گرداند؛ از جمله اینکه هفته گذشته در آخرین توصیه خود به همه عزیزان سفارش کردیم که «یادگیرنده مادام­العمر باشید».
اما این جمله و پیام بدان معنا نیست که همه زندگی را در همین یک کلمه ببینیم و اگر هر اتفاقی افتاد بگوییم که به ما مربوط نیست و من مشغول درس خواندن هستم؛ خیر، منظور از یادگیرنده مادام­العمر بودن یعنی یادگیری و فرا گرفتن به معنای عام کلمه است؛ یعنی یادگیری در همه زمینه­های یک زندگی پویا و سالم، و آن وقت است که با این نگاه می­بینیم که همه اتفاقات پیرامونی ما زمینه­ای برای آموزش و یادگیری دارند؛ از طرف دیگر، بعد از برگزاری آزمون سراسری توصیه کردیم که قدری از تب و تاب کنکور بکاهید و با دل و حوصله بیشتر به زندگی روزمره بپردازید و به قول امروزی­ها «ریکاوری» کنید تا هم تجدید قوایی برای آینده کرده و هم خستگی گذشته را از تن به در کنید تا وقتی که نتایج را اعلام می­کنند اگر قبول شدید که خدا را شکر و اگر هم خدای ناکرده توفیق مورد انتظار را کسب نکردید، آینده و برنامه­ریزی از آن شماست و با توکل و پشتکار و تلاش بیشتر برای سال تحصیلی آینده برنامه­ریزی بفرمایید.
اما هستند شب­ها و روزهایی که باید قدر آنها را دانست و از آنها برای پیشبرد اهداف زندگی استفاده کرد که از جمله آن ایام، همین روزها و همین ماه صیام و روزه­داری است.
آری عزیزان دانش­آموز و دانش­پژوه و گرامیانی که همه تلاش خود را به خرج می­دهید تا آینده تحصیلی خوبی داشته باشید! متوجه باشید که در طول یک سال، ایام و ساعاتی است که می­توان از آن برای رشد معنوی خود و اعتلای زندگی دینی استفاده کرد. ماه مبارک رمضان که در دهه پایانی آن به سر می­بریم، ماهی است که چون یک حوض پر آب، زلال و شفاف ما می­توانیم تن و روان خودمان را در آن بشوییم و در پایان این ماه فرد دیگری باشیم؛ بالاخص همین روزهای ماه مبارک و شب­های قدر (که در آن شب زنده­داری کردیم)، و به خاطر همین است که توصیه کرده­ایم «قدر این ماه مبارک را بدانید.» آری عزیزان دانش­آموز! همان­طور که در طول یک سال تحصیلی، ما تمام فکر و ذکر شما را متوجه درس و مدرسه و کنکور و آزمون می­کنیم، تاکید و سفارش می­نماییم که در این ماه، قدر لحظه­ها و ثانیه­هایی را که در گذر هستند بدانید و تن و روان خود را در این چشمه جوشان آب حیات بشویید تا آمادگی ذهنی و روحی بیشتری برای همان اهداف تحصیلی که داشته­اید، پیدا کنید.
عزیزان من! کم نیستند افرادی که از ایام بندگی و عبادت به نحوه شایسته­ای استفاده کرده و به درجات معنوی بالایی رسیده­اند؛ افرادی که با خلوص نیت وارد درگاه با عظمت ربوبیت شده، وظیفه بندگی به جای آورده، اوج گرفته و همیشگی و جاودانه شده­اند.
عزیزان دانش­پژوه!‌ روزهای ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی است که تن در حوض معنویت آن  بشوییم و روح و روان خودمان را صیقل دهیم. در این روزها فقط عزیزانی که توفیق روزه­داری پیدا می­کنند می­دانند که «ربّنا»ی دَمِ افطار تا چه حد دلنشین و آرامش­­بخش است.
دوستان عزیز دانش­آموز! بر خلاف همیشه که شما را دعوت به مطالعه، خواندن و تست زدن می­کردیم و توصیه می­کردیم که از دقایق شبانه­ روزتان استفاده کنید، اکنون توصیه می­کنیم که در این روزهای بلند تابستان و در این ایام مبارک ماه مهمانی خداوند، قدری به خودتان بیایید و رابطه استوارتان را با خداوند کریم استوارتر کنید و به بالندگی روح و جسم خود بپردازید و تن و روان خود را در چشمه زلال رمضان بشویید و از خداوند بخواهید که در تمام مراحل زندگی نگهدار و حامی­تان باشد؛ زیرا برای موفقیت در زندگی، فقط حمایت خداوند عالمیان را همراه خود داشتن کفایت می­کند. وقتی شما در این روزها به تزکیه نفس می­پردازید و در اعمال و رفتار خود نوعی بازنگری دارید، تردید نکنید که خداوند بزرگ با نگاه گذشت و رافت به شما نگاه کرده و تن و روان شما را برای فردایی بهتر و آینده­ای روشن­تر مهیا می­کند. وقتی در شب­ها و روزها عبادت می­کنید، نماز شب می­خوانید و لختی با معبود خود خلوت می­کنید، پیمان­های اساسی زندگی­تان را استوارتر کرده و خطوط مسیر آینده زندگی­تان را روشن­تر می­کنید. وقتی شما در این ماه مبارک به نماز و دعا می­ایستید، قدر و قیمت خود را بالا می­برید و به همگان ثابت می­کنید که یک «یادگیرنده مادام­العمر» هستید.

 

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

http://www.uplooder.net/img/image/35/1f3c8de3e016e79250678d59fbe41157/alisoleimany.gif

التماس دعا

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...