آشنایی با رشته اقیانوس شناسی

آشنایی با رشته اقیانوس شناسی

 

 

اقیانوس­های کره زمین، حبابی پر آب هستند که سه چهارم جدار زمین را پوشانده­ و بیشتر یا تمامی امور حیاتی این کره خاکی را وابسته به خود کرده­اند. بی­شک هر کشوری که آشنایی بیشتری با دریاها داشته باشد، می­تواند ثروت دنیا را کنترل کند و برکره زمین مسلّط شود. در این میان، کشور ما با حدود 2000 کیلومتر مرز آبی، نیاز به شناخت دقیقی از دریاها دارد تا بتواند منافع ملی و حیاتی خود را در خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و دریای مازندران حفظ نماید.
رشته اقیانوس شناسی با همین هدف در مقطع کارشناسی تشکیل شده است. این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش فیزیک دریا ، شیمی دریا، زمین شناسی دریا و زیست شناسی دریاست.
گرایش فیزیک دریا
فیزیک دریا شاخه­ای از اقیانوس شناسی است که به شناخت پدیده­ها و رویدادهای درون دریا و محیط اطراف آن می­پردازد. دانشجوی این گرایش در حین تحصیل، با امواج دریا و جذر و مد، جریان­های دریایی، جریان­های ساحلی، گرفتن انرژی از دریا و موارد بی شمار دیگری آشنا می­شود.
گرایش زیست دریا
زیست دریا به بررسی و مطالعه خواص محیط آبی، بیولوژی آبزیان و فعالیت­های آبزی پروری می­پردازد؛ به عبارت دیگر، در این رشته جانوران و گیاهان آبزی بررسی و مطالعه می­شوند. همچنین در این گرایش، دانشجویان به مطالعه  اکولوژی دریا یعنی بررسی آلودگی آب دریا و تاثیر آن بر محیط دریا می پردازند.
گرایش شیمی دریا
دانشجویان شیمی دریا با شیمی آب، معادن و کانی ها، نفت و گاز، شیمی مناطق فرا جوش و شیمی آلاینده ها آشنا می­شوند و در طول تحصیل، مبحث خوردگی سازه، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می­گیرد. همچنین در این گرایش به مطالعه ترکیبات شیمیایی آب دریا و رسوبات و مؤلفه­های آلی و معدنی و نمک­زدایی و تاثیر آلودگی­ها و ارگانیسم­های موجود پرداخته می­شود و به شناخت عوامل کنترل کننده توزیع مواد شیمیایی از طریق فرآیندهای بیولوژیکی توجه می­شود.
گرایش زمین شناسی دریا
دانشجویان زمین شناسی دریا با رسوب گذاری دریایی (مطالعه توزیع رسوبات ساحلی و دریایی مربوط به هیدرودینامیک­های حاضر و نیز سیر شکل گیری رسوبات کواترنری در محیط­های انتقالی و دریایی و نیز رفتار سطوح آبی در برابر نوساناتی که در نواحی رسوبی رخ می­دهد)، دیرینه شناسی دریایی، چینه شناسی دریایی کواترنری (درک تغییرات زیست محیطی و درک سیر تکاملی زمین شناختی که با استفاده از داده­های حاصل از آنالیزهای رسوب شناسی، زمین شناسی، چینه شناسی زیستی و نیز چینه شناسی لرزه­ای صورت می­گیرد) و فرآیندهای اقیانوسی آشنا می­شوند.
توانمندی های لازم برای موفقیت در رشته اقیانوس شناسی
همان گونه که از مباحث این رشته مشخص است، دانشجوی اقیانوس شناسی باید در دروس فیزیک، شیمی، زیست­شناسی و زمین­شناسی توانمند بوده و همچنین باید به فعالیت در نواحی ساحلی، کشف حقایق پدیده­های طبیعی و گردش در طبیعت علاقه­مند باشد. این رشته  در حال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی دانشجو می­پذیرد و دانشجویان می­توانند تا مقطع دکتری در گرایش­های این رشته ادامه تحصیل دهند.
فرصت­های شغلی موجود برای فارغ التحصیل اقیانوس شناسی
فارغ­التحصیلان اقیانوس­شناسی می­توانند در در مراکز پژوهشی یا سازمان­های مختلفی نظیر مرکز ملی اقیانوس شناسی، اداره کشتیرانی، اداره سواحل و بنادر، سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، وزارت راه و ترابری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، سازمان هواشناسی و شرکت­های خدمات مهندسان مشاور فعالیت کنند.
دروس رشته اقیانوس شناسی در مقطع کارشناسی
دروس پایه
ریاضی 1 و 2، شیمی عمومی و آزمایشگاه شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی، زمین شناسی عمومی، فیزیک پایه 1 و 2 ، کارگاه عمومی، زیست­شناسی عمومی.
دروس اصلی
مبانی فیزیک دریا، مبانی شیمی دریا، مبانی زیست دریا (جانوران دریایی)­، مبانی زیست دریا (گیاهان دریایی)­، مبانی زمین شناسی فیزیکی دریا، هواشناسی عمومی، هواشناسی دریایی، ابزار شناسی و عملیات میدانی در دریا، اصول ناوبری و ایمنی در دریا، مبانی اکولوژی دریایی، آمار مقدماتی، آشنایی با ویژگی­های زیستی آب­های ایران، آشنایی با ویژگی­های غیرزیستی آب­های ایران، دور سنجی و سامانه­های اطلاعات جغرافیایی، حقوق دریاها (تقسیم بندی مناطق دریایی)­، آلاینده های دریایی و روش­های کنترل آن، زبان تخصصی، رسوب شناسی، محیط­زیست سواحل، اقتصاد، تجزیه و تحلیل داده­های اقیانوسی، روش تحقیق، پروژه.
دروس تخصصی گرایش فیزیک دریا
مبانی دینامیک اقیانوس­ها، معادلات دیفرانسیل و کاربرد آن، مکانیک سیالات، مبانی تیوری امواج و جزر و مد، روش­های عددی و مدل سازی، سمینار.
دروس تخصصی گرایش زیست دریا
بیوشیمی، ژنتیک آبزیان، فیزیولوژی آبزیان دریا، میکروبیولوژی آبزیان دریا، میکروبیولوژی دریا، بیوتکنولوژی و اصلاح نژاد آبزیان، سمینار.
دروس تخصصی گرایش شیمی دریا
شیمی آلی دریا، شیمی معدنی دریا ، شیمی تجزیه دریا ، بیوشیمی، ژیو شیمی دریا، سمینار.
دروس تخصصی گرایش زمین شناسی دریا
ژیوفیزیک دریایی، محیط­های رسوبی، ژیو مورفولوژی سواحل، زمین شناسی ساختمانی، فرسایش و انتقال رسوب، سمینار.
دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی دارای رشته اقیانوس شناسی در مقطع کارشناسی در سال 1393

دانشگاه هرمزگان ( بندرعباس ) روزانه و شبانه.

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

 

http://www.uplooder.net/img/image/35/1f3c8de3e016e79250678d59fbe41157/alisoleimany.gif

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...