برخی اطلاعات لازم دربارة آزمون سراسری سال 1393

برخی اطلاعات لازم دربارة آزمون سراسری سال 1393

 

 

1-    کارت شرکت در آزمون کلیه داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنجگانه آزمون سراسری سال 1393 به همراه راهنمای شرکت در آزمون مذکور از ساعت 14 (2 بعدازظهر) روز یکشنبه 1/4/1393 (اول تیرماه 93) لغایت روز چهارشنبه 4/4/93 (چهارم تیرماه 93) برای مشاهده و پرینت روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.
الف- کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون، برای پرینت کارت شرکت در آزمون خود، باید در تاریخ تعیین شده به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و با وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری ثبت‌نام (12 رقمی) و شماره شناسنامه و یا شماره پرونده و کد رهگیری ثبت‌نام (16 رقمی)، نام و نام خانوادگی، کد ملی و سریال شناسنامه، یک نسخه پرینت از برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون تهیه نمایند.
     ب- داوطلبانی‌که در2 یا 3 گروه آزمایشی‌متقاضی شده‌اند، بایدعلاوه برپرینت کارت‌شرکت درآزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد برای پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی دوم یا گروه‌های آزمایشی دوم و سوم خود اقدام کنند.
2-    هر داوطلب پس از دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون خود باید اطلاعات مندرج روی کارت شرکت در آزمون خود را بررسی کند و چنانچه مغایرتی در برخی از اطلاعات وجود داشته باشد برحسب مورد و براساس دستورالعمل مندرج در اطلاعیه این سازمان که از روز دوشنبه 26/3/93 روی سایت سازمان قرار داده شده است و در نشریه پیک سنجش هفته گذشته نیز به چاپ رسیده و مجدداً نیز امروز دوشنبه 2/4/93 منتشر شده است، اقدام لازم معمول دارد.
3-    فهرست رشته‌های دارای شرایط خاص که به روش متمرکز دانشجو می‌پذیرند به طور جداگانه از بعدازظهر روز شنبه 31/3/1393 روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده شده است تا داوطلبان این گونه رشته‌ها، در صورت واجد شرایط بودن و علاقه‌مند بودن براساس ضوابط مربوط از ساعت 14 (2 بعدازظهر) روز یکشنبه 1/4/93 حداکثر تا پایان روز سه‌شنبه 10/4/1393 نسبت به انتخاب رشته محل‌های گروه آزمایشی مربوط که گزینش آنها به روش متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌گیرد، اقدام و آن را در فرم مربوط مشخص نمایند.
4-    آن دسته از داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام در آزمون، موفق به اعلام علاقه‌مندی به شرکت در گزینش مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه پیام نور نشده‌اند، می‌توانند با پرداخت مبلغ 58000 ریال (پنجاه و هشت هزار ریال) به صورت الکترونیکی و به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و در قسمت ویرایش اطلاعات، نسبت به علامتگذاری بند مذکور از این تاریخ لغایت 7/4/93 اقدام نمایند.
5-    داوطلبان علاقه‌مند به رشته‌های تحصیلی موردنیاز وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه‌های تربیت دبیر شهید رجایی و پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان ضرورت دارد که در صورت اعلام اطلاعات لازم در خصوص پذیرش در رشته‌های دانشگاه‌های مذکور توسط وزارت مذکور، براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده در رابطه با پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها و همچنین نسبت به نحوة اعلام علاقه‌مندی داوطلبان مربوط، در مرحله انتخاب رشته اقدام نمایند.
6-     آن دسته از داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که پذیرش در آنها براساس آزمون صورت می‌گیرد، باید ضمن شرکت در آزمون و پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 1393 و دریافت کارنامه، برای انتخاب رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه مذکور به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند.
7-    برای شرکت در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکسدار و ارایه آن الزامی است.
8-    آزمون سراسری سال 1393 برای داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی همانند سال گذشته در یک مرحله برگزار خواهد شد.
9-    داوطلبان‌ هر یک ‌از گروه‌های آزمایشی‌ پنجگانه در یک‌ جلسه ‌به‌ سؤالات عمومی ‌و اختصاصی‌گروه‌آزمایشی انتخابی‌ پاسخ خواهند داد.
10-            سؤالات آزمون عمومی و آزمون اختصاصی برای کلیه داوطلبان به صورت تستی چهارگزینه‌ای است و سؤالات دقیقاً از کتب اعلام شده دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی نظام جدید سالی واحدی که در دفترچه راهنمای شماره یک آزمون سراسری سال 1393 به عنوان منابع طرح سؤال اعلام گردیده، طراحی شده است.
11-            در طراحی سؤالات هر درس از بخش، قسمت، مبحث یا فصولی که وزارت آموزش و پرورش بر اساس بخشنامه‌های رسمی مطالب آن بخش، قسمت، مبحث و یا فصول را حذف نموده، سؤال طراحی نشده است.
12-            سؤالات آزمون همانند آزمون سال گذشته مفهومی خواهد بود. سؤالات مفهومی به منزله دشوار بودن سؤالات نیست؛ بلکه نشانگر آن است که کسانی که کتب درسی را دقیقاً مطالعه کرده باشند، می‌توانند به سؤالات پاسخ دهند.
13-            به کلیه داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود که مندرجات دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری سال 1393 را که به همراه کارت شرکت در آزمون روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده خواهد شد و قابل مشاهده و پرینت است، دقیقاً مطالعه نمایند. در این دفترچه کلیاتی در رابطه با برگزاری آزمون، آشنایی با پاسخنامه و نحوة علامتگذاری در آن، نحوة پاسخگویی به سؤالات، تعداد سؤالات و دفترچه‌های آزمون، چگونگی حضور داوطلب در جلسه آزمون، ساعت و تاریخ برگزاری آزمون و توضیحات لازم در زمینه‌های دیگر درج شده است.
14-            درِ حوزه‌های ‌امتحانی، صبح‌ها راس‌ ساعت00/7 (هفت) صبح‌ و بعد از ظهرها راس‌ساعت 30/14 (دو و نیم بعدازظهر) بسته خواهد شد و شروع فرآیند برگزاری آزمون صبح‌ها‌راس ساعت‌30/7 (هفت‌و‌سی‌دقیقه) و بعد از ظهرها راس‌ ساعت 00/15 (سه‌بعدازظهر) آغاز می‌گردد؛ لذا از ورود داوطلبان پس از بسته شدن درِ حوزه‌های امتحانی، به حوزه امتحانی ممانعت به عمل خواهد آمد.
15-            منظور از شروع‌ فرایند آزمون ‌آن است که اقدامات ‌اجرایی آزمون ‌از قبیل شناسایی ‌سالن‌های امتحانی، شناسایی صندلی با توجه به شماره ‌داوطلبی ‌مندرج ‌در پرینت ‌کارت ورودی‌که هم به‌ عدد و‌ هم به‌ حروف در بالای کارت‌ ورودی درج‌ شده، توجه ‌به ‌دستورالعمل‌های اجرایی که برحسب مورد از بلندگو پخش می‌شود و آگاهی از آنها برای داوطلب ضروری است.
16-هر داوطلب ‌برای‌ حضور در جلسه ‌آزمون علاوه بر پرینت کارت شرکت ‌در آزمون گروه‌ آزمایشی مربوط و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه‌عکسدار، بایدچندمداد سیاه نرم‌پررنگ، مدادتراش، مداد‌پاکن و یک‌سنجاق و یاسوزن به همراه داشته باشد.
17-            هرداوطلب ضرورت‌دارد که با‌توجه به گروه آزمایشی‌ انتخابی و با توجه به شماره داوطلبی که در بالای کارت شرکت در آزمون وی هم به عدد و هم به حروف نوشته شده و همچنین آدرس محل برگزاری آزمون که در ذیل کارت شرکت در آزمون درج گردیده است، نسبت به شناسایی حوزه امتحانی خود اقدام نموده تا در روز برگزاری آزمون با آرامش کامل در جلسة آزمون حاضر شود. به کلیه داوطلبان شهرستان‌های بزرگ مانند تهران، شیراز، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز و.... توصیه می‌گردد که حتماً یک روز قبل از اجرای آزمون، حوزة امتحانی خود را شناسایی نمایند. همان طوری که گفته شد، آدرس حوزة برگزاری آزمون داوطلبان کلیه گروه‌های آزمایشی پنجگانه در ذیل کارت شرکت در آزمون داوطلبان مذکور درج شده است که ضرورت دارد براساس آدرس مذکور حوزة امتحانی خود را شناسایی نموده و به موقع در جلسة آزمون در حوزة مربوط ، حاضر باشند.
18-            داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی مانند کیف دستی، ساک دستی، کتاب، جزوه، هرگونه نت و یادداشت، ماشین حساب، تلفن همراه، پیجر، بی‌سیم، تبلت و غیره به جلسة آزمون اکیداً خودداری نمایند. بدیهی است در صورتی که داوطلبی عمداً یا سهواً هریک از این وسایل را با خود به جلسه آزمون ببرد، آن فرد به عنوان متخلف تلقی و برابر قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری که بخشی از آن در اطلاعیه توزیع کارت درج گردیده ، با وی رفتار خواهد شد.
ضمناً از آنجا که محلی برای نگهداری وسایل اضافی در حوزه‌های امتحانی پیش‌بینی نمی‌شود، لذا به کلیه داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود که به هیچ وجه این قبیل وسایل اضافی را به همراه خود به محل حوزه امتحانی نیاورند؛ در غیر این صورت، مسؤولیت حفظ و نگهداری آن به عهدة حوزة امتحانی مربوط نخواهد بود.
19-            به داوطلبان هریک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه اکیداً توصیه می‌شود که پس از ورود به حوزة امتحانی مربوط، با توجه به شمارة داوطلبی مندرج در کارت شرکت در آزمون خود که هم به عدد و هم به حروف در بالای کارت شرکت در آزمون درج شده است و با توجه به تابلوهای راهنما در حوزة امتحانی، سالن محل اجرای آزمون و صندلی خود را شناسایی نمایند.
20-            پس از تطبیق شماره کارت شرکت در آزمون و شماره صندلی و اطمینان از یکسان بودن شماره‌های مذکور، روی صندلی خود بنشینند.
21-            در جلسه‌ آزمون‌ عمومی‌ و اختصاصی‌ به هر یک از داوطلبان هریک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی، علوم انسانی ، هنر و زبان‌های خارجی یک پاسخنامه داده‌ می‌شود. در مستطیل‌ بالای‌ پاسخنامه‌ شماره‌ داوطلب‌، نام‌ خانوادگی‌ و نام‌ و گروه‌ آزمایشی‌ درج‌ شده‌ است‌. پاسخنامه به همراه دفترچه آزمون عمومی (دفترچه شماره 1) که در یک بسته نایلونی قرار دارد به داوطلب مربوط داده خواهد شد.
22-            در مستطیل‌ بالای‌ پاسخنامه‌ مطلقاً نباید چیزی‌ نوشت‌ یا علامتی‌ گذاشت‌ و به‌ غیر از محل‌های‌ مشخص‌ شده‌ در روی‌ پاسخنامه‌‌از نوشتن‌ و یاعلامتگذاری ‌‌درسایر محل‌ها خودداری ‌شود؛ در غیر این صورت، ‌‌فرد ‌به عنوان ‌‌متخلف‌ ‌تلقی ‌‌و برابر‌ قانون رسیدگی‌به‌تخلفات‌و جرایم در آزمون‌های سراسری‌‌مصوب مجلس محترم‌شورای اسلامی ‌(بخشی‌ازقانون‌رسیدگی‌به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری در اطلاعیه‌‌ توزیع ‌‌کارت شرکت در‌ آزمون‌ سراسری‌ سال 1393 که‌ هم‌اکنون روی سایت سازمان قرار دارد و در نشریه پیک ‌‌سنجش‌ روز دوشنبه 26/3/93 منتشر شده است و مجدداً نیز در روز دوشنبه 2/4/93 (همین شماره) منتشر می‌گردد، با وی‌ رفتار خواهد شد.
23-            داوطلب‌ به‌ محض‌ دریافت‌ پاسخنامه‌ باید شماره‌ آن را با شماره‌ صندلی‌ و شماره‌ کارت شرکت در آزمون ‌ خود مقایسه‌ کند تا مطمین‌ شود که بین‌ آنها هیچ‌ اختلافی‌ نیست‌ و در صورت‌ مشاهده‌ تفاوت ‌، بی‌درنگ‌ موضوع‌ را به‌ نزدیکترین‌ مراقب ‌جلسه‌ اطلاع‌ داده و موضوع‌ را پیگیری تا اختلاف‌ برطرف‌ شود.
24-            پس‌ از اطمینان‌ از اینکه‌ پاسخنامه‌ متعلق‌ به‌ داوطلب است‌، لازم‌ است که وی‌ براساس‌ دستوری‌ که‌ از بلندگو پخش‌ می‌شود نسبت به تکمیل مندرجات جدول ذیل پاسخنامه شامل نام خانوادگی و نام و... بامداد سیاه نرم پر رنگ اقدام و آن را امضاء نماید.
25-            داوطلب‌ باید محل‌ مخصوص‌ جوابی را که‌ در پاسخنامه‌ برای‌ هر سؤال‌ در نظر می‌گیرد به وسیلة مداد سیاه‌ نرم‌ پررنگ‌ (نه‌‌ خودکار و ‌نه ‌مداد‌کپی ‌و‌...) پر کند. برای‌ آگاهی‌ از طرز پرکردن‌ محل‌ مخصوص‌ هرجواب‌ به‌ نمونه‌ پاسخنامه‌ مندرج‌ در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون توجه‌ شود.
26-چون ‌پاسخنامه‌ به وسیلة‌ ماشین ‌علامت ‌خوان‌ تصحیح‌ می‌شود ، از کثیف‌ کردن‌ ، تا کردن‌ یا ‌گذاشتن‌ هر‌گونه‌ علامت‌‌ و اثری‌ روی‌ ‌آن خودداری‌ شود .
27-            جواب‌ها باید فقط درپاسخنامه‌ با پرکردن‌ محل‌ مخصوص‌ آنها و به وسیله‌ مداد مشکی‌ نرم‌ پررنگ‌ مشخص‌ شود. پرکردن‌ محل‌ پاسخ‌ها باید پررنگ‌ و یکنواخت‌ باشد. پاسخ‌هایی‌ که‌ به‌ هر نحو دیگر در پاسخنامه‌ (مثلاً به جای‌ پرکردن‌ محل‌مخصوص‌، (×) گذاشته‌ یا به طور یکنواخت‌ پررنگ‌ نشود) یا در دفترچه‌ آزمون‌ علامتگذاری‌ یا نوشته‌ شود قابل‌ تصحیح‌ و نمره‌گذاری‌ با ماشین‌ نیست‌ و به‌ همین‌ علت‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ به‌ حساب‌ نمی‌آید.
28-            در تست‌های‌ چهار گزینه‌ای‌ برای‌ هر پاسخ‌ صحیح‌ 3 نمره‌ مثبت‌ (سه‌ نمره‌ مثبت‌) و برای‌ هر پاسخ‌ غلط ، به‌ منظور خنثی‌ کردن‌ پاسخ‌های‌ حدسی‌ یا تصادفی‌ 1 نمره‌ منفی‌ (یک‌ نمره‌ منفی‌) منظور خواهد شد؛ بنابراین،‌ به‌ داوطلبان ‌توصیه ‌می‌شود اگر پاسخ‌ صحیح‌ سؤالی‌ را اصلاً نمی‌دانند به‌ آن‌ سؤال‌ جواب‌ ندهند زیرا به‌ سؤال‌های‌ بدون‌ جواب‌ نمره‌ منفی‌ یا مثبت‌ تعلق‌ نمی‌گیرد و اگر به‌ سؤالی‌ بیش‌ از یک‌ پاسخ‌ داده‌ شود همه‌ پاسخ‌ها، غلط محسوب‌ خواهد شد و به‌ آن‌ سؤال‌ یک‌ نمره‌ منفی‌ (1 نمره‌ منفی‌) تعلق‌ خواهد گرفت‌.
29-            نکاتی مهم در خصوص دفترچه‌های سؤال گروه‌های آزمایشی پنجگانه و شخصی‌سازی آنها: در آزمون سراسری سال 1393 به هر داوطلب در کلیه گروه‌های آزمایشی یک پاسخنامه و 2 دفترچه سؤال (آزمون عمومی یا دفترچه شماره 1) و (آزمون اختصاصی یا دفترچه شماره 2) داده می‌شود. داوطلبان دارای دیپلم بهیاری یا شاغل به حرفه بهیاری در گروه آزمایشی علوم تجربی و همچنین دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در گروه آزمایشی علوم انسانی، علاوه بر پاسخگویی به سؤالات دفترچه‌های عمومی (دفترچه شماره 1) و اختصاصی (دفترچه شماره 2)، می‌بایست به سؤالات دفترچه اختصاصی شماره 3 نیز پاسخگویی نمایند. داوطلبان در کلیه گروه‌های آزمایشی می‌بایست پاسخ سؤالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی را در همان یک برگ پاسخنامه علامتگذاری نمایند.
کلیه سؤالات آزمون عمومی (دفترچه شماره 1) و اختصاصی (دفترچه شماره 2) داوطلبان در هریک از پنج گروه آزمایشی، شخصی‌سازی شده و شماره داوطلبی، نام خانوادگی و نام هر داوطلب روی جلد دفترچه آزمون وی درج گردیده است. این دفترچه‌ها دارای تنوع نیز می‌باشد. پاسخنامه و دفترچه آزمون عمومی (دفترچه شماره 1) داوطلبان کلیه گروه‌های آزمایشی در یک بسته نایلونی و دفترچه‌های آزمون اختصاصی (دفترچه‌ شماره 2) نیز هریک در بسته‌های نایلونی جداگانه تحویل داوطلبان خواهد شد. در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دارندگان دیپلم بهیاری و بهیاران شاغل، دروس تخصصی بهیاری و در دفترچه شماره 3 به طور جداگانه و در گروه آزمایشی علوم انسانی برای دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی، برای دروس اصول عقاید و فقه به داوطلبان ذی‌ربط تحویل می‌شود.
30-            سؤالات آزمون عمومی شامل زبان وادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی که هر کدام 25 سؤال است، در دفترچه آزمون عمومی یا دفترچه شماره یک چاپ شده است و سؤالات آزمون اختصاصی هریک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه در دفترچه آزمون اختصاصی یا دفترچه شماره 2 چاپ شده‌است . دفترچه‌شماره یک‌ به همراه‌ پاسخنامه و دفترچه شماره 2 طبق برنامه زمانی در اختیار هر داوطلب قرار می‌گیرد. ضمناً داوطلبانی که به معارف غیراسلام (مسیحی یا کلیمی و یا زرتشتی) و یا زبان خارجی غیرانگلیسی (آلمانی، فرانسه، ایتالیایی یا روسی) پاسخ می‌دهند، دفترچه مذکور به ضمیمه دفترچه شماره 1 در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
31-            هر داوطلب پس ازدریافت بسته‌های پاسخنامه‌ودفترچه آزمون عمومی و پس از آن دفترچه آزمون اختصاصی بایستی نسبت به کنترل شماره داوطلبی مندرج بر روی جلد دفترچه با شماره داوطلبی مندرج در کارت شرکت در آزمون و شماره صندلی خود و همچنین نام خانوادگی و نام و اطمینان از یکسان بودن آن و همنین کنترل نوع دفترچه آزمون، براساس برنامه زمانی مربوط نسبت به پاسخگویی سؤالات اقدام نماید.
32-            هر داوطلب برای پاسخگویی به سؤالات دفترچه عمومی واختصاصی می تواند به یکی از دو روش زیر اقدام کند.
الف- روش اول
در این روش داوطلب باید تصور کند که در دفترچه آزمون عمومی منحصراً 25 سؤال زبان و ادبیات فارسی وجود دارد و می بایستی در مهلت مشخص که پیشنهاد گردیده است، به سؤالات آن پاسخ دهد. برای این منظور، داوطلب باید ابتدا متن سؤال شماره 1 درس زبان وادبیات فارسی را به طور دقیق و چهار گزینه پیشنهادی را به طور دقیق‌تر مطالعه و سپس گزینه صحیح یا صحیح ترین گزینه را انتخاب و در پاسخنامه و در محل مربوط درج نماید. بدیهی است درصورتی که داوطلب پاسخ سؤال یا سؤالاتی را که از درس زبان وادبیات فارسی نمی‌داند، می‌تواند کنار آن سؤال در دفترچه آزمون علامت ضربدر (×) بگذارد و به سؤال بعدی بپردازد.
پس‌از پایان25 سؤال زبان‌وادبیات فارسی، بلافاصله نسبت به پاسخگویی 25 سؤال زبان عربی و سپس 25 سؤال فرهنگ و معارف اسلامی و نهایتاً 25 سؤال زبان خارجی اقدام نماید. بدیهی است درصورتی که در پاسخگویی به هریک از سؤالات این دروس همانند زبان وادبیات فارسی، اگر پاسخ سؤال یا سؤالاتی را نمی‌داند، می‌تواند کنار آن سؤال در دفترچه آزمون علامت ضربدر(×) بگذارد.
قاعدتاً پس از پاسخ به آخرین سؤال (سؤال شماره 100) به طریق فوق ، اولاً داوطلب تا حدود زیادی احساس رضایت از پاسخگویی واحساس آرامش می‌نماید؛ به جهت اینکه توانسته است به درصد مناسب و قابل توجهی از دیدگاه خود به سؤالات پاسخ داده و لذا، با یک انرژی‌وانگیزه بیشتردر زمان باقی‌مانده تا ‌پایان آزمون‌عمومی که‌جمعاً 75دقیقه است، مجدداً به‌مرور سؤال یا سؤالاتی که در هر درسی به‌آنها پاسخ نداده و با علامت (×) مشخص نموده ، پرداخته و چه بسا در این فرصت بتواند تعداد دیگری از این سؤالات را پاسخ دهد.
ب- روش دوم
دراین‌روش داوطلب می‌خواهد که ابتدا به‌سؤالات درسی که‌ بهتر از3 درس دیگر عمومی آموخته و آمادگی بیشتری دارد پاسخ‌دهد و سپس به ‌دروس دیگر پاسخ دهد؛ مثلاً داوطلب علاقه‌مند است که ‌ابتدا به ‌25 سؤال زبان ‌انگلیسی که از ردیف 76 تا 100 می‌باشد پاسخ دهد و سپس نسبت به‌ پاسخگویی سؤالات دروس دیگر اقدام کند؛ در این صورت، چنین داوطلبی باید دقت کند که پاسخ هریک از سؤالات زبان انگلیسی (زبان خارجی) را در پاسخنامه در مقابل ردیف شماره سؤال مربوط درج نماید.
براساس‌ تجارب به دست‌ آمده، برخی‌ از این داوطلبان در علامت‌گذاری در پاسخنامه از یک ردیف بالاتر اقدام می‌نمایند وقتی که به ‌انتهای پاسخنامه می‌رسند مشاهده می‌کنند که هنوز یک ردیف‌ پاسخنامه خالی‌است و سؤال‌ برای آن ندارند. این داوطلب به جای آنکه پاسخ سؤالات زبان خارجی را که از ردیف 76 شروع می شود، در پاسخنامه از ردیف 75 شروع نموده است.

با توجه به روش‌های پیشنهادی فوق، به داوطلبان، استفاده از روش اول برای پاسخگویی به سؤالات توصیه می‌شود.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...