آزمون سراسری 93 از پنجشنبه آغاز می‌شود

آزمون سراسری 93 از پنجشنبه آغاز می‌شود

 
ساعت 10 صبح روز یکشنبه اول تیرماه، کنفرانس خبری با حضور دکتر ابراهیم خدایی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، و معاونان و مشاوران ایشان در این سازمان با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.
در این کنفرانس، دکتر خدایی ضمن تشکر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف نظیر: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، وزارت راه و شهرسازی، شرکت پست، نیروی انتظامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو، رسانه‌ها بویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادها و ارگان‌هایی که با سازمان سنجش در امر برگزاری آزمون سراسری سال 1393 همکاری می‌کنند، گفت: آزمون سراسری سال 1393، چهل و چهارمین آزمون سراسری است که با حضور 1 میلیون و 31 هزار و 322 داوطلب در 364 شهرستان در سراسر کشور و 15 کشور خارجی و در پنج گروه آزمایشی برگزار می‌شود، و از آنجایی که برخی از داوطلبان، علاوه بر حضور در گروه آزمایشی خود، متقاضی شرکت در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز شده‌اند، در این آزمون برای 1 میلیون و 194 هزار و 629 نفر کارت شرکت در آزمون صادر گردیده است.
معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درصد داوطلبان آزمون سراسری 93، تعداد داوطلبان خانم را در این آزمون 59 درصد و تعداد شرکت ‌کنندگان مرد را 41 درصد برشمرد و افزود: شانس قبولی داوطلبان در آزمون سراسری امسال مجموعاً 68 درصد است که البته در گروه‌های آزمایشی مختلف این شانس متغیر است؛ به طور مثال، داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی بیش از 100 درصد از بخت قبولی در این آزمون برخوردارند، و در گروه‌های آزمایشی دیگر نیز براساس درصد داوطلبان و ظرفیت‌های موجود این شانس متغیر است.
 وی تاکید کرد که کلید اولیه سؤالات آزمون سراسری 93 در گروه‌های آزمایشی پنجگانه از بعد از ظهر روز یکشنبه 8 تیرماه روی سایت سازمان قرار خواهد گرفت. همچنین دفترچه سؤالات هر آزمون نیز 2 ساعت پس از اتمام هر آزمون روی سایت سازمان قرار می‌گیرد.
دکتر خدایی، در این کنفرانس خبری به مسن‌ترین و جوان‌ترین داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1393 اشاره کرد و افزود: آقای ابوتراب صالحی با 79 سال سن از شهرستان کبودرآهنگ، مسن‌ترین، و آقای مهرداد سعیدی با 15 سال سن از شهرستان بوکان، جوان‌ترین داوطلبان آزمون سراسری سال جاری هستند که هر دو، داوطلب شرکت در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی شده‌اند.
رییس سازمان سنجش افزود: یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون، پاسخنامه داوطلبان آزمون سراسری سال 1393 با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار در هریک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و هم‌چنین رتبه کشوری کمتر از 10000 در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی برای اطلاع این دسته از عزیزان روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده خواهد شد.
وی در ادامه اعلام کرد: براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، نتایج اولیه این آزمون، در نیمه اول مرداد، انتخاب رشته در نیمه دوم و فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های متمرکز آزمون سراسری سال 1393 در نیمه دوم شهریورماه 1393 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد و افزود: فهرست اسامی معرفی‌شدگان چندبرابر ظرفیت رشته‌های نیمه‌متمرکز آزمون سراسری سال 1393 نیز به همراه برنامه زمانی مربوط در نیمه اول مهرماه 1393 منتشر می‌گردد تا هریک از معرفی‌شدگان براساس برنامه زمانی اعلام شده، برای شرکت در مراحل مختلف گزینش (مصاحبه، آزمون عملی و....) شرکت نمایند.
دکتر خدایی در خاتمه اظهار کرد: فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های نیمه‌متمرکز آزمون سراسری سال 1393 در نیمه اول دی ماه 1393 منتشر می‌گردد.
 
 ابوتراب صالحی با 79 سال سن از شهرستان کبودرآهنگ، مسن‌ترین، و مهرداد سعیدی با 15 سال سن از شهرستان بوکان، جوان‌ترین داوطلبان آزمون سراسری سال جاری هستند که هر دو، داوطلب شرکت در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی شده‌اند.

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...