دو هزار ساعت طلایی در اختیار کنکوری ها

دو هزار ساعت طلایی در اختیار کنکوری ها

تعطیلات دو هفته‌ای نوروز برای داوطلبان کنکور سراسری بخصوص محصلان پیش دانشگاهی بهترین فرصت بود تا با آرامش به مرور درس‌ها بپردازند و از تعطیلات نهایت استفاده را برای درس ‌خواندن ببرند.

به گفته بسیاری از کارشناسان، تعطیلات نوروز برای کنکوری‌ها حساس‌ترین روزهای سال است زیرا داوطلبان کنکور پس از تعطیلات عید مهلت زیادی برای مرور درس‌ها و تمرین بیشتر تست‌زنی ندارند.

برخی از تعطیلات استفاده کردند و برخی دیگر نتوانستند بهره کافی را ببرند ولی هر چه که بود این فرصت طلایی نیز گذشت و داوطلبان کنکور حالا باید به فکر روزهای باقیمانده باشند.

حتی اگر شما موفق به استفاده از فرصت تعطیلات عید هم نشده‌اید برای جبران هنوز زمان هست، در یک مسابقه 100 کیلومتری، کیلومتر 50 مسابقه نباید ناامید شد چون هنوز 50درصد زمان باقی مانده است.


 

درست است که برای شما این روزها با استرس و نگرانی بیشتری همراه است و گاه استرس به پایان رسیدن فرصت‌ها آنقدر زیاد می‌شود که داوطلب فرصت برنامه‌ریزی برای مرور درس‌ها را نیز از دست می‌دهد و حتی گاهی تصور می‌کند چیزی نمی‌داند و فرصتی هم برای دانستن ندارد، ولی بیشتر کارشناسان اینگونه تفکرات را مانع استفاده از فرصت‌ها می‌دانند.

شما از امروز 83 روز برای مرور درس‌ها فرصت دارید. 83 روز معادل یک هزار و 992 ساعت است که اگر شما هر روز 12 ساعت هم درس بخوانید 996 ساعت زمان دارید که اصلا فرصت کمی نیست.

ابتدا به خدا توکل کنید که یاد خدا آرامش بخش دلهاست.

برنامه ریزی کنید و بدانید اگر بر اساس همین برنامه‌ریزی درس بخوانید حتما موفق می‌شوید.

از خواب و استراحت خود کم نکنید ولی در زمان بیداری بیشتر زمانتان را مطالعه کنید.

باید باور کنید که این زمان برای موفقیت و رسیدن به هدف کافی است، حرکت را متوقف نکنید و با توکل به خدا طبق برنامه‌ریزی پیش بروید.

وقتی پای صحبت نفرات برتر کنکور می‌نشینی بیشتر از مطالعه در سه ماه پایانی می‌گویند و این سه ماه را برگ برنده خود می‌دانند. پس می‌شود در این فرصت 83 روزه به هدف رسید.

کارشناسان آموزشی برای این مدت سه ماه پایانی توصیه‌هایی را نیز مطرح کرده‌اند:

* محل مطالعه

برخی کارشناسان می‌گویند در ماه‌های پایانی محل جدیدی را برای مطالعه انتخاب کنید و کتابخانه‌ها را نیز بهترین محل برای درس خواندن می‌دانند. یا می‌گویند اگر در کتابخانه مطالعه نمی‌کنید حداقل جایی باشید که کامپیوتر، اینترنت، آینه و یخچال وجود نداشته باشد!

* برنامه ریزی

داشتن یک برنامه دقیق که همه چیز در آن مشخص شده باشد بسیار مهم است.

داوطلب کنکور باید بداند در این ماه‌های پایانی هر روز چقدر زمان برای درس خواندن دارد، چقدر باید استراحت کند، چه زمان‌هایی برای مطالعه بهتر است، چه کتاب‌ها و منابعی را باید بخواند و چطور تفریح کند.

* انتخاب روش صحیح مطالعه

داوطلب کنکور باید بداند درس خواندن برای کنکور چگونه است، چطور بخواند تا جواب هر سوال در کوتاه‌ترین زمان ممکن در ذهنش متبلور شود، چطور تست بزند، چطور مطالب را درک کند، چه نکاتی را یادداشت برداری کند، چطور حاشیه نویسی و خلاصه نویسی کند، داوطلب کنکور باید نکته برداری را هم در کار خود قرار دهد.

کنکوری درس خواندن یک هنر است که نیاز به کمی دقت و هوش دارد.

برخی کارشناسان می‌گویند اولین و مهم‌ترین نکته در کنکوری درس خواندن تجزیه و تحلیل سوالات کنکورهای سال‌های قبل است که با این کار با دید طراحان سوال آشنا می‌شوید.

نکته دوم جستجوی جزوات و کتاب‌های نوشته شده توسط طراحان سوال است.

نکته بعدی استفاده از منابع و جزوات کنکوری است و نکته بعدی ترکیب جزوات و کتاب‌های رفرنس است که ابتدا باید توسط جزوات، اطلاعات خود را به  50 تا 60 درصد برسانید و نقاط ضعف جزوات را با کتاب‌های رفرنس تکمیل کنید نه اینکه آنها را کامل بخوانید.

بسیاری از کارشناسان نیز می‌گویند در ماه‌های پایانی کنکور اصلا خود را با دیگران مقایسه نکنید و در نهایت داشتن اعتماد به نفس به اجرای برنامه ریزی خود بپردازید.

اگر امکان دارد کمی قبل از خواب قدم بزنید یا کارهای آرامش بخش دیگری انجام دهید.

ورزش‌های سبک و پیاده روی در رفع خستگی و تخلیه انرژی مضاعف بسیار مفید است.

اعتماد به نفس داشته باشید و توانایی‌های خود را دست کم نگیرید.

* نقش مهم خانواده‌ها در ماه‌های پایانی کنکور

البته والدین و خانواده، نقش مهمی در آرامش دانش‌آموزان کنکوری و پیشرفت تحصیلی آن‌ها، بخصوص در این ماه‌های پایانی دارند.

برنامه‌ریزی برای افزایش انگیزه داوطلب در راستای حضور پر امید در کنکور، باید برنامه زندگی همه اعضاء خانواده باشد.

والدین باید به توانمندی‌های فرزندشان توجه کنند و از او به‌ همان اندازه، انتظار داشته باشند.

خانواده‌ها باید دقت کنند که دانش‌آموزان را در قیاس با دیگران قرار ندهند، این مقایسه می‌تواند برای آن‌ها، آسیب‌ر‌سان باشد.

والدین باید در مواقع بحرانی، اضطرابی و روانی با دانش‌آموز همدلی کنند.

فضای مناسبی که دانش‌آموز بتواند خودش را در آن فضا قرار دهد و توانمندی‌هایش را اثبات کند را ایجاد کنند.

از تنش‌ها و دعواهایی که در درون خانواده است و باعث ایجاد استرس در فرزندان می‌شود، دوری کنند.

خانواده‌ها باید با مدرسه فرزندشان ارتباط داشته باشند تا از ضعف‌های دانش‌آموز آگاه شده و برای برطرف کردن آنها بکوشند.

خانواده‌ها وظیفه دیگری هم دارند. به دانش‌آموز استرس‌ وارد نکنید. دائم از او نپرسید: خواندی؟ تستت را زدی؟ چند درصد زدی؟ و… در این صورت خانواده‌ها همراه با جامعه که کنکور را غول کرده است، این مسئله را بزرگ نشان داده و به دانش‌آموز استرس وارد می‌کنند، در حالی‌که خانواده باید برای آرامش، احساس امنیت و تأمین‌ خاطر دانش‌آموز تلاش کند.

بهتر است از جزئیات برنامه ریزی فرزند خود مطلع باشند و امور زندگی خود را با آن هماهنگ کنند.

بهتر است به فرزند نشان دهند اهمیت و سنگینی کار او را درک می کنند.

به هر حال آنچه مسلم است داوطلب کنکور باید بداند 83 روز طلایی را پیش رو دارد و از این زمان به بهترین نحو استفاده کند.

فارس

علی سلیمانی * 09206918996 / 09394085800

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...