بخواه ، تلاش کن و موفق باش

بخواه ، تلاش کن و موفق باش

 
امیر معزّی، شاعر قصیده سرای قرن پنجم و ششم می‌سراید:
نوروز تو و عید تو فرخنده و میمون                 مستقبلت از ماضی خرم‌تر و خوش‌تر
ما هم برای شما کنکوری‌های امسال همین دعا را می‌کنیم و امیدواریم که حال و گذشته‌تان راهی برای رسیدن به آینده‌ای موفق‌تر باشد. در همین راستا نگاهی داریم به آنچه رتبه‌های برتر آزمون سراسری سال‌های اخیر درباره فعالیت و نحوه مطالعه شان در تعطیلات نوروزی گفته‌اند. امیدواریم که این سخنان، شما را در یافتن بهترین برنامه و نحوه مطالعه در این دوران یاری دهد.

 

برنامه من در کل از یک تعادل نسبی برخوردار بود؛ فقط عید کمی فشرده تر درس می خواندم . از روز سوم تعطیلات نوروزی هم به مدرسه رفتم و هر روز تا ساعت 2 بعد از ظهر کلاس داشتیم و بعد از آن هم تا ساعت 10 شب اردوی مطالعاتی بر پا بود؛ البته من برای اردوی مطالعاتی نمی‌ماندم و به خانه می‌آمدم. در خانه کتاب‌هایی را که به نظرم حجیم‌تر بود یا درس‌هایی که در آنها مشکل داشتم، دوره می‌کردم و تست می‌زدم.

 *الهه لطفعلی زاده، رتبه 7 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 89
 
تعطیلات عید، بهترین زمان برای مرور مطالب و رفع اشکالات است . فرصت بعد از عید خیلی کم است و زمان خیلی زود می‌گذرد؛ بنابراین، داوطلبان بهتر است که با یک برنامه ریزی صحیح از تعطیلات نوروزی بیشترین استفاده را بکنند تا به یاری خدا موفق شوند .
*مونا ارباب، رتبه 2 گروه آزمایشی زبان‌های خارجی سال 85
 
بیشترین ساعات مطالعاتی‌ام در تعطیلات نوروز بود که گاه 13 ساعت در روز مطالعه می کردم . از تعطیلات نوروز به بعد، کم کم زمان مطالعه ام را کاهش دادم
*پگاه واعظی، رتبه 1 گروه آزمایشی هنر سال 89
 
مطالعه عیدم بسیار فشرده بود. در قسمت اول به مرور و جمع بندی درس های پایه پرداختم و همچنین تا جایی که زمان اجازه می‌داد، درس های خوانده نشده  پایه را خواندم؛ البته به نظر من بهتر است که در این زمان، درس‌های پایه کاملاً خوانده شده باشد. در مرحله بعد به مرور درس‌های نیمسال اول سال چهارم پرداختم. همچنین در روزهای دوم تا دوازدهم فروردین، هر روز یک مجموعه تست عمومی سال‌های گذشته سایر گروه‌های آزمایشی (غیر از گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی) را می‌زدم. هر چند برخی از درس‌ها را تمام نکرده بودم، ولی این کار باعث تسلط من روی مبحث‌های خوانده شده می‌شد و همچنین با درس‌های خوانده نشده آشنایی خوبی پیدا کردم. در این دوران، روزهای اول و سیزدهم فروردین را به استراحت و دید و بازدید پرداختم.
*سهند سروری، رتبه 9 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 92
 
در تعطیلات نوروز که مدرسه ها تعطیل شد، روزی 12 ساعت درس می‌خواندم و بیشتر به مرور درس‌ها می‌پرداختم.
* آیدین یوسف زاده، رتبه 10 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 89
 
مدرسه ما در ایام عید، اردوی تحصیلی برگزار کرده بود و ما از صبح  تا 8 شب در مدرسه بودیم و درس می‌خواندیم. در این ایام، چون برنامه مطالعاتی ما متنوع بود و هر روز غروب نیم ساعت فوتبال بازی می‌کردیم، خسته نمی‌شدیم. خود این بازی در تجدید قوا و روحیه ما خیلی نقش داشت.
*حمید رضا احمدی نیا ، رتبه 4 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 89
 
روز اول عید و سیزده به در درس نخواندم، اما در کل در دوران عید کمیت و کیفیت مطالعاتی ام خیلی بهتر شد.
*مریم احمدی ، رتبه 5 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 89
 
دوران عید برای من زمان تست زدن بود. قبل از آن چندان تست نمی‌زدم، اما در عید بیشترین و بهترین تست ها را برای هر درس زدم؛ البته جز روز اول و سیزده به در تا ساعت 4 مدرسه بودیم و کلاس هایمان دایر بود، اما بعد از آن به خانه می آمدم و حدود 4 تا 5 ساعت تست می‌زدم.
*زهره تیموری،  رتبه 4 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 89
 
در ایام عید، روزی 11 ساعت مطالعه می‌کردم: نیمی از این زمان را به  مطالعه دروس اختصاصی و نیمی دیگر را به مطالعه دروس عمومی اختصاص دادم.
*حمید شکیبا، رتبه 5 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 85
تعطیلات عید خیلی بی حوصله شده بودم و اصلاً حوصله مهمانی رفتن و دید و بازدید را نداشتم .بیشتر دوست داشتم که درس بخوانم و بیشتر زمان مطالعاتی‌ام نیز متعلق به همین دوران بود. در این مدت، تست‌های مجموعه‌ای می‌زدم: تست‌های عمومی جدا و اختصاصی جدا؛ البته زمان را هم در نظر می گرفتم.
*سارا تراب، رتبه 2 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 89
 
در دوران عید در مدرسه پانسیون شدیم و شب‌ها آنجا می‌ماندیم و به صورت شبانه روزی در کنار سایر دوستان درس می‌خواندیم.
*سام رضایی‌، رتبه 2 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 85
 
از فروردین ماه تا زمان کنکور، تست‌های کنکور سال های قبل را زدم. همچنین دروس پیش دانشگاهی، دوم و سوم را دوباره مرور کردم.
*البرز شرافتی ، رتبه 2 گروه آزمایشی علوم تجربی سال 84
 
بیشترین ساعت مطالعه‌ام در سال چهارم مربوط به تعطیلات نوروز می‌شد.  روزی 9 تا 10 ساعت مطالعه می‌کردم.
*محمد رضا لمسه چی ، رتبه 1 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 90
 
از عید به بعد خود را با کنکورهای آزمایشی جامع سنجش هماهنگ کرده بودم و برای سه آزمون آزمایشی جامع سنجش، دو بار همه دروس را دوره کردم.
*فرهنگ گنج دانش، رتبه 1 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 83
 
تعطیلات نوروز، 5 روز سفر رفتیم و در این چند روز فقط کتاب زمین شناسی‌ام را همراهم بردم و روزی 3 یا 4 ساعت درس می‌خواندم . یک روز هم اصلاً درس نخواندم؛ در کل برنامه‌ریزی در مسافرت برایم سخت بود.
*کیانا امانی ، رتبه 2 گروه آزمایشی علوم تجربی سال 90
 
در ایام عید حدود 60 تا 65 ساعت در هفته درس می‌خواندم. بعد از عید هم همین طور و  از اواخر خرداد آن را به 76 ساعت در هفته رساندم.
*پویا براهیم باستانی، رتبه 1 گروه آزمایشی علوم تجربی سال 92
 
مفیدترین دوران مطالعه من در تعطیلات عید بود . 10 روز حدوداً روزی 10 تا 12 ساعت درس خواندم. در این دوران برنامه‌ریزی مرتبی داشتم و در پایگاه مطالعاتی مدرسه شرکت می‌کردم.
*زینب امیر بکایی، رتبه 2 گروه آزمایشی علوم انسانی سال 92
 
بیشترین ساعت مطالعاتی‌ام مربوط به عید می‌شد. من در مهرماه 4 ساعت و نیم درس می‌خواندم، آبان و آذر 5 ساعت و نیم، دی و بهمن 6 ساعت و نیم، اسفند 7 ساعت و نیم، تعطیلات عید 9 ساعت و نیم و بعد از تعطیلات عید تا کنکور 8 ساعت و نیم.

*پویان مینایی، رتبه 3 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال92

منبع : هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...