نرم نرمک می‌رسد اینک بهار

نرم نرمک می‌رسد اینک بهار

 
یکی از مهم‌ترین دوران مطالعه و آمادگی برای کنکور، دوران تعطیلات عید است که به دومین گذرگاه طلایی کنکور معروف است. پیش از اینکه درباره شیوه مطالعه در این زمان گفت و گو کنیم، می‌خواهیم در خصوص اهمیت این روزها صحبت کنیم. دوران عید که به طور معمول از ۲۵ اسفند شروع می‌شود و تا ۱۴فروردین ادامه خواهد داشت، در صورتی که درست از آن استفاده شود، شامل حداقل دو هفته مطالعاتی خواهد بود و دانش آموزان در این دو هفته مطالعاتیمی‌توانند روزانه ده ساعت مطالعه کنند که حدود صد و چهل ساعت می‌شود. یادتان باشد که کنکور، یک امتحان همگانی است. شما در این دوره کوتاه بیست روزه تا حد زیادی می‌توانید برنامه مطالعاتی خود را جلو ببرید و در رفع کاستی‌های آن بکوشید. به هر حال، این ایام، نقطه عطفی در آمادگی درسی شماست و سرنوشت بسیاری از کنکوری‌ها در مدت این بیست روز رقم می‌خورد. هرچند نباید انتظار داشت که در این مدت معجزه‌ای روی دهد، ولی اینکه چگونه و با چه برنامه‌ای از آن استفاده شود قطعاً نقش مهمی در نتیجه کارتان خواهد داشت؛ پس تعطیلات عید را جدی بگیرید. مطالعه در دوران عید، دو مزیت مهم دارد:

-    آمادگی مطالعاتی شما افت نمی‌کند

1 - دونده‌ای را تصور کنید که خود را برای شرکت در مسابقات آماده و به صورت شبانه روزی تلاش می‌کند، اما اگر ده روز یا بیشتر، تمرینات خود را رها کند، آمادگی او پایین می‌آید. حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که در سال‌های گذشته به دلیل عدم مطالعه در دوران عید یا تابستان، پس از شروع مجدد مطالعه احساس کرده­اید که کار دشواری در پیش دارید؛ البته در سال‌های گذشته به دلیل نبودن حساسیت ویژه، این موضوع اهمیت چندانی نداشت، ولی در سال کنکور، ارزش لحظات، بسیار زیاد و تعیین کننده است.
2-    فاصله خود را با رقبایتان حفظ خواهید کرد یا از آنها پیشی خواهید گرفت
تصور کنید که در دوران عید، برخی از رقبای شما درس می‌خوانند و برخی دیگر درس نمی‌خوانند؛ در این صورت، اگر شما خوب مطالعه کنید از کسانی که درس نخوانده‌اند، سبقت گرفته و در ضمن فاصله خود را نسبت به دانش‌آموزانی که درس خوانده‌اند، نیز حفظ کرده‌اید.
نحوه‌ عملکرد داوطلبان در ایام عید
با فرا رسیدن تعطیلات عید، سه نوع برنامه­ریزی عمده در بین دانش­آموزان دیده می‌شود:
1-    استراحت در ایام عید
دوران عید برای بسیاری از داوطلبان، زمان بسیار مناسبی برای مطالعه و آمادگی برای کنکور است. بعد از ایام عید هم فقط حدود سه ماه فرصت داریم که زمان نسبتاً زیادی از آن را انجام امور روزمره به خود اختصاص می‌دهد و فرصتی برای سبقت گرفتن از رقبا وجود ندارد؛ زیرا همه در آن مدت سخت درس می‌خوانند، ولی مثل یک مسابقه دو، بهترین زمان برای سبقت گرفتن، زمانی است که دیگران تلاش کمی از خود نشان می‌دهند. این یعنی به هوش بودن و نهایت استفاده کردن از ایام عید. ممکن است شما معتقد باشید با مطالعاتی که در طول سال تحصیلی داشته‌اید، بهتر است استراحت کنید، اما بدانید که بسیاری از رقبای شما در این دوران مطالعه خواهند کرد و به طور قطع اگر شما این کار را نکنید از آنها فاصله خواهید گرفت. اگر به هر دلیل و بهانه‌ای نتوانید از وقت خود استفاده کنید، از دیگران عقب خواهید ماند؛ پس دیگر رفتن به مسافرت معنایی ندارد؛ حتی اگر فکر می‌کنید که با همراه بردن کتاب در مسافرت می‌توانید درس بخوانید، سخت در اشتباهید. تجربه می‌گوید که چنین اتفاقی نادر است. در شرایطی که سخت مشغول کار هستید، رفتن به یک مسافرت غیر ضرور، فعالیت شما را دچار وقفه و سکته می‌کند؛ در این صورت، تمرکز و شتاب درس خواندن شما مختل می‌شود؛ از طرف دیگر، اگر در این مدت، فشار روحی و جسمی انباشته شده را کاهش ندهیم و تنش‌های وارد شده را برطرف نکنیم، در انتها و در شرایط سرنوشت ساز نزدیک کنکور، قطعاً با خستگی و دلزدگی همراه با بی‌تفاوتی نسبت به درس‌ها و موضوع کنکور روبرو خواهیم شد؛ به همین دلیل، اگر واقعاً خسته هستید و به تغییر محیط و آب و هوا احتیاج دارید، چاره‌ای نیست؛ به یک مسافرت کوتاه دو تا سه روزه بروید یا به دید و بازدید از اقوام و گذراندن اوقات خود با افرادی که دوستشان دارید یا کارهایی که مایل به انجام آن هستید، بپردازید.
      یکی از مشکلاتی که بیشتر داوطلبان در ایام عید با آن مواجهند، دید و بازدید ایام عید است. در حالی که شما سعی می‌کنید از وقت خود بهترین استفاده را برای مطالعه داشته باشید، با رفت و آمد اقوام دور و نزدیک به منزل مواجه می‌شوید. برای اینکه به برنامه و اعصابتان خللی وارد نشود، سعی کنید که موضوع کنکور و اهمیت آن را برای خانواده خود روشن کنید و از آنها بخواهید تا عید امسال را به کمک شما بیایند و دید و بازدیدها را به حداقل برسانند، و از طرف دیگر به مهمانانی که قصد دیدن شما را دارند، گوشزد کنند که شما برنامه فشرده‌ای دارید و فعلاً نمی‌توانید حضور پیدا کنید. اگر مجبور به حضور در جمع مهمانان شدید، حتماً پس از مدت بسیار کوتاهی از جمع عذرخواهی کرده و برای مطالعه مجدد آماده شوید. خود شما هم تنها به دیدار اقوام درجه یک خود بسنده کنید و سعی کنید که این کار را در دو روز به اتمام برسانید و زودتر روی موضوع اصلی که همان کنکور است متمرکز شوید.
2-   جبران عقب ماندگی­های درسی
یکی از کارهای بسیار خوبی که شما به عنوان یک کنکوری می‌توانید انجام دهید این است که در این ایام به جبران عقب ماندگی‌های درسی خود بپردازید.ممکن است در بین شما داوطلبان عزیز، کسانی باشند که به دلیل مطالعه کم در ماه‌های گذشته، هنوز آمادگی کافی را برای حضور موفق در آزمون سراسری نداشته باشند. برخی از این داوطلبان، حتی ممکن است که دچار یاس و ناامیدی شوند. تجربه نشان می‌دهد که وقتی داوطلبان، دچار دلسردی و یاس می‌شوند، افکار منفی به آنها هجوم می‌آورد، بدبین می‌شوند، غیرواقع‌بینانه به ارزیابی موقعیت خود می‌پردازند و همه چیز را تیره و تار و از دست رفته می بینند.
قبل از هر چیز توصیه می‌کنیم که نگذارید با مایوس شدن از رقابت باز بمانید. میدان را به دیگران واگذار نکنید. بهتر است که آهسته و پیوسته به کار خود ادامه دهید. آدم های موفق و سختکوش هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهند و عید، بهترین ایام برای جبران عقب ماندگی‌های درسی است؛ پس اشکالات و نقاط ضعف خود را تحلیل و برای آنها برنامه‌ریزی کنید. درس خواندن مانند بازی شطرنج است؛ پس با حرکات سنجیده براحتی می‌توانید موقعیت خود را باز یابید و از حالت «کیش» خارج شوید. برای این کار در ابتدا با خود صادق باشید و وقت و زمانی را که در طی روز می‌توانید به درس خواندن اختصاص دهید، یادداشت کنید. درس‌ها را به ترتیب اولویت و اهمیت آن و درجه سختی و میزان مطالبی که از آن درس نخوانده باقی مانده است رتبه بندی کنید و سپس زمان مناسبی را برای مطالعه هر درس در نظر بگیرید. حتماً سعی کنید که برای هر روز خود یک برنامه غیرمدون داشته باشید. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع سعی کنید که برنامه‌تان با توانایی‌های شما منطبق باشد. مهم‌ترین مساله این است که شما با توجه به توانایی‌های خود، برنامه بنویسید؛ زیرا اگر در برنامه خود اصل واقع گرایی را در نظر نگیرید، ممکن است که اصلاً آن را اجرا نکنید. از قدیم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است؛ پس بعد از بررسی توانایی های خود، یک برنامه منطقی و واقع‌گرایانه تهیه و خود را حتماً ملزم به اجرای آن کنید. داشتن برنامه موجب می‌شود که شما نسبت به عملکرد خود یک دید کلی داشته باشید و از چارچوب درست خارج نشده و زمان را به بهترین شکل مدیریت کنید. در این دو هفته درس‌هایی را که نقاط ضعفتان هستند در برنامه بگنجانید؛ به طوری که اگر قرار باشد بعد از عید از دروس پایه و سایر دروس آزمون گرفته شود آمادگی شما بیش از ۷۰درصد باشد. اگر تا به حال به دروس عمومی توجه نداشته‌اید آنها را هم در برنامه خود بگنجانید. کم کم به مطالعه خود شتاب دهید و توجه کنید که این شتاب دادن، نباید به صورت افراطی و سنگین باشد. از هم اکنون با یک شیب ملایم شروع کنید و تا زمان کنکور به اوج مطالعه خود نزدیک شوید. تنها با این روند تدریجی رو به رشد است که می‌توانید مطالعه خود را همواره در حد مطلوبی نگاه دارید. در این شتاب گرفتن، یک نکته یادتان باشد: عادت به متراکم خوانی را در خود تقویت کنید. اول اینکه تراکم کارهای روزانه خود را بیشتر روی درس خواندن متمرکز کنید، و دوم اینکه در یک روز چند درس مختلف را مطالعه کنید؛ چرا که در روز برگزاری کنکور با تراکم بالایی از دروس مواجه هستید.
3- دوره جمع بندی و مرور درس ها
گروهی از داوطلبان تا فرارسیدن عید بخوبی طبق برنامه پیش رفته و توانسته‌اند که بعضی از دروس یا همه آنها را یک بار مطالعه کنند. این گروه در پی آن هستند تا در این دوره به مرور و جمع بندی درس‌ها بپردازند. اگر شما داوطلب گرامی جزو این دسته از داوطلبان نیستید اصلاً نگران نباشید؛ زیرا تا خرداد ماه نیز برای جمع بندی و مرور درس‌ها فرصت وجود دارد. بهترین مطالعه از نظر محتوایی در دوران عید برای این دسته از افراد، مطالعه دروس اختصاصی است؛ البته در صورتی که در دروس عمومی ضعف خاصی ندارید؛ زیرا یادگیری این دروس، به فرصت کافی و آرامش نیاز دارد و عید بهترین فرصت برای انجام این کار است. تعطیلات عید، زمان دوره‌ درس‌های پایه سوم است؛ برای مثال می‌توان گفت تعطیلات عید به مثابه زمانی است که برای مسافرتی آماده شده‌اید و قبل از سوار شدن به وسیله‌ نقلیه‌ خود , تمام وسایل سفر را بار دیگر بررسی می‌کنید تا چیزی به‌جا نمانده باشد.
    مسلّم است که مرور جزوه‌ها و کتاب‌های درسی و بهتر از آنها خلاصه‌های دروس مختلف در اولویت است؛ ولی تست‌زنی از فعالیت‌هایی است که در تعطیلات عید، بسیار مهم‌تر از قبل است و باید جدی‌ترین فعالیت مطالعاتی شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم که در این زمان، به منابع تست‌زنی قبلی خود رجوع کنید و فقط در مواردی از کتاب‌های جدید تستی استفاده نمایید که منابع تستی قبلی خود را بارها دوره کرده و بر آنها مسلّط شده‌ باشید. تیوری کنار گذاشتن درس‌های عمومی در تعطیلات عید، اصلاً صحیح نیست. ادبیات و دین و زندگی مجموعاً شامل حدود دویست درس هستند و مطالعه‌ نکردن آنها به معنی آن است که داوطلب، هفته‌های متوالی را در اردیبهشت ماه باید صرف مطالعه‌ آنها نماید، و این خود یعنی کنار گذاشتن برخی از دروس اختصاصی که در عید مطالعه شده است؛ پس علاوه بر تست‌زنی مداوم در عید، دروس عمومی‌ را هم مثل سابق در برنامه‌ خود بگنجانید.
تغذیه در ایام نوروز
از مسایل مهم دیگر در طول عید نوروز، داشتن یک تغذیه مناسب است که هم بر میزان بازدهی شما در مطالعه و هم بر میزان خواب شما در شبانه روز تاثیر می‌گذارد. سعی کنید که از خوردن بیش از حد آجیل و شیرینی خودداری کنید و غذای پرحجم و چرب نخورید و به جای آن از غذای کم حجم و پرکالری استفاده کنید. توصیه مهمی که به همه شما داوطلبان عزیز داریم این است که خوردن صبحانه را به هیچ قیمتی فراموش نکنید.
تلویزیون و تلفن در ایام نوروز
یکی از مهم‌ترین آفت‌های عید، تماشای بدون برنامه تلویزیون است؛ پس سعی کنید که به هیچ وجه، تلویزیون را بدون هدف روشن نکنید و بعد از اتمام برنامه مورد نظر خود (که آن هم یک یا دو برنامه انتخاب شده از بین برنامه‌هاست) بسرعت تلویزیون را خاموش کنید و به محل مطالعه خود برگردید. در این فصل از سال، برخی از دوستان شما که خود بنا به دلایلی مطالعه نمی‌کنند، برای کاهش اضطراب خود سعی می‌کنند که وقت شما را با کشاندنتان به پای تلفن تلف کنند؛ پس مواظب تلفن باشید. بهتر است که از دیدن برنامه‌های هیجان انگیز یا سریال های دنباله دار بپرهیزید و به تماشای برنامه‌های کوتاه طنز با توجه به نکات ذکر شده بالا بپردازید. توجه داشته باشید وقتی را که برای دیدن برنامه های تلویزیونی اختصاص می‌دهید حتماً در برنامه خود گنجانده باشید تا با حواسی جمع استراحت کنید.
ساعات خواب در ایام نوروز
یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، ساعات خواب و بیداری در ایام نوروز است. در ایام عید معمولاً به دلیل تعطیلی مدارس، بیدار شدن دانش آموزان چند ساعت عقب می افتد. این مساله دو اشکال دارد: اول اینکه ساعاتی را که می توانید بهترین بهره را از آن ببرید از دست می‌دهید، و دوم اینکه عادت کردن به خواب بیشتر در این ایام باعث می شود تا بعد از عید نیز شما احساس رخوت و سستی نمایید. داشتن ورزش و تحرک در برنامه روزانه، یکی از تکنیک های کنترل خواب بهاری است. کافی است که سی دقیقه در روز ورزش کنید تا با شادابی و آمادگی بیشتر به سراغ درس هایتان بروید و یادگیری خوب داشته باشید.
     در پایان اگر می خواهید از ایام عید بهترین استفاده را برای مطالعه و آمادگی در کنکور داشته باشید حتماً به مطالب زیر توجه داشته باشید:
1-    اگر اراده ضعیفی دارید و نمی‌توانید درباره مواردی مانند حضور در جمع مهمانان، نگاه کردن برنامه های تلویزیونی، استراحت بیش از حد و ... کار مثبت و درستی انجام دهید، حتماً از پدر و مادر خود یا سایر بزرگترها کمک بگیرید.
2-    فضای خانه‌ها در دوران عید، معمولاً به دلیل دید و بازدید، شلوغ و برای مطالعه نامناسب است. توصیه می‌کنیم که در دوران عید، مکان ساکتی (مانند منزل یکی از اقوام که در آن رفت و آمد کمتری صورت می گیرد) را انتخاب کنید یا به کتابخانه های عمومی خلوت بروید. اگر امکان چنین کاری برای شما وجود ندارد، بکوشید که خود را عادت دهید تا براساس ساعت مطالعاتی که از پیش تعیین می‌کنید، عمل نمایید؛ به این ترتیب که در اتاق خود بمانید و توجهی به رفت و آمدها نداشته باشید.
3-    نگرانی اکثر دانشآموزان در ایام عید، سایر مباحث باقی ماندهای است که فرصت مطالعه آنها در این ایام نیست. ابتدا لازم است بدانید که حتی رتبههای سه رقمی کنکور هم ممکن است نتوانند تمام مباحث درسی خود را تا آخر اردیبهشت به پایان برسانند؛ از طرفی، فرصت مطالعه در اردیبهشتماه برای مباحث باقی مانده شما کم نبوده و در این ماه میتوانید با خیال راحت به مطالعه آن مباحث بپردازید.
تجربه نشان داده است در ایام عید که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور تصمیم می‌گیرند مطالعه کنند، بازدهی داوطلبان به کمتر از پنجاه درصد پیش‌بینی آنان می‌رسد؛ البته این موضوع به مسایل بسیار زیادی از جمله اراده خود داوطلب، برنامه تدوین شده و میزان مطابقت آن با وقت و توانایی داوطلب، محیط منزل و ... بستگی دارد؛ اما به شما اکیداً توصیه می‌کنیم که این فرصت خوب مطالعاتی را از دست ندهید و محکم و بااراده از بیشترین توان خود در این ایام استفاده کنید.­
منبع : هفته نامه پیک سنجش
 
علی سلیمانی 09394085800 - 0930878723

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...