سختی با کنکوری های 93

سختی با کنکوری های 93

 
10 روزی است که از به پایان رسیدن امتحانات ترم اول می‌گذرد؛ امتحاناتی که امیدواریم برای خوب گذراندن آنها، به طور کامل و جامع مطالعه کرده و با آمادگی کامل سر جلسات آزمون رفته و حتی برای پی بردن به ظرافت‌ها و نکات کنکوری این مباحث، به اندازه کافی سؤال تستی نیز  حل کرده باشید.
اگر تا کنون به بررسی وضعیت خود در آزمون ترم اول نپرداخته اید ، لازم است که این کار را انجام دهید. آزمون ترم اول می‌تواند نقاط قوت و ضعف شما را تا حدودی تعیین کند. ببینید که در چه مواردی ضعف دارید و چقدر زمان برای رفع این نقاط ضعف نیاز دارید. این اطلاعات برنامه شما را برای ترم دوم تعیین می‌کند. در واقع برای ترم دوم باید بسیارجدی‌تر و دقیق تر برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا پس از پایان ترم دوم کمتر از یک ماه تا آزمون سراسری فاصله است؛ پس نمی‌توانید رفع ضعف‌های خود را در ترم اول یا پایه به این زمان موکول کنید.
این روزها باید علاوه بر مطالعه مطالب ترم دوم حتماً برنامه دقیقی که در آن جزییات ذکر شده باشد، برای مطالعه تمام دروس (پایه و ترم اول) داشته باشید. عده‌ای از داوطلبان همه چیز را به تعطیلات نوروز و سال جدید موکول می‌کنند و تصور می‌کنند که در سال آینده ناگهان انقلابی در دانش، توان و زمان آنها ایجاد خواهد شد!
مطمین باشید که چنین چیزی واقعیت ندارد و در ماه­های بهار هم، هر شبانه روز 24 ساعت است! و از سوی دیگر همان طور که بارها گفتیم، کنکور یک مسابقه است و اگر در بهار،  وقت شما آزادتر است و زمان بیشتری برای مرور درس ها دارید ، سایر داوطلبان هم شرایطی مشابه شما دارند و می توانند زمان بیشتری را به مطالعه دروس اختصاص دهند.

می‌دانم که می‌گویید الان وقت ندارید و زمانی که  خسته از مدرسه می‌آیید، فقط توان مطالعه درس‌های روز بعد را دارید و نمی‌توانید به درس‌های ترم یک  یا بدتر از آن، سال های  گذشته بپردازید، اما کافی است که یک هفته برنامه خود را به دقت بنویسید؛ یعنی از وقتی که مدرسه تعطیل می‌شود تا زمانی که برای خواب شب به رختخواب می روید، با ذکر جزییات برنامه خود را یادداشت کنید. بعد از یک هفته متوجه خواهید شد که هر روز چقدر از وقتتان را صرف کارهایی می کنید که براحتی می‌توانید  از آنها صرف نظر کنید یا زمانش را کاهش دهید و به جای آن به مطالعه درس‌های پایه  بپردازید؛ برای مثال، بعد از یادداشت کردن برنامه یک هفته خود، متوجه می‌شوید که در طی هفته حداقل سه یا چهار ساعت را صرف مراجعه به نت، گفت و گوی تلفنی با دوستان، بازی‌های کامپیوتری، تماشای برنامه‌های تلویزیون یا خواب بی‌حساب و کتاب بعد از ظهر می‌کنید؛ کارهایی که می‌شود با برنامه انجام داد و در عوض به عنوان یک کنکوری وقت بیشتری را صرف درس خواندن و تست زدن کرد. نگویید که به این تفریح‌ها احتیاج دارید. ما هم این را می‌دانیم و انتظار نداریم که به طور کامل از آنها صرف نظر کنید؛ اما شما کمتر از 5 ماه تا کنکور فرصت دارید. می‌توانید در این مدت، کمی نسبت به خود سخت گیرتر باشید تا بعد از آزمون سراسری طعم شیرین موفقیت را بچشید و به خاطر کم کاری یا تنبلی کردن، احساس عذاب وجدان نداشته باشید.

منبع : هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...