چند نکته درباره انتخاب رشته آزمون سراسري ۱۴۰۱

چند نکته درباره انتخاب رشته آزمون سراسري ۱۴۰۱

چند نکته درباره انتخاب رشته آزمون سراسري ۱۴۰۱

با توجه به ‌آنکه انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري سال 1401 از امروز آغاز مي‌شود، لازم ديديم که «يادداشت هفته» اين شماره را به يادآوري چند نکته لازم در اين زمينه براي راهنمايي اين عزيزان اختصاص دهيم. اين نکته‌ها به قرار زير است:

1- داوطلباني مي‌­توانند رشته‌­هاي تحصيلي گروه يا گروه‌­هاي آزمايشي و دوره يا دوره‌­هاي مختلف (اعم از متمرکز و نيمه‌­متمرکز) دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالي را انتخاب نمايند که بر اساس نتيجه اوليه، مجاز به انتخاب رشته در گروه يا گروه‌­هاي آزمايشي و دوره يا دوره‌­هاي مورد نظر شده باشند.

2- آن گروه از داوطلباني که در دو يا سه گروه آزمايشي شرکت کرده و بر اساس نتيجه اوليه خود در دو يا سه گروه آزمايشي مربوط مجاز به انتخاب رشته شده­اند، لازم است که کليه کد رشته­‌هاي مورد علاقه خود را از هر يک از گروه‌­هاي آزمايشي مربوط از طريق سايت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) انتخاب کرده و آنها را منحصراً در يک فرم انتخاب رشته از اولويت 1 تا 150 وارد کنند.

3- با توجه به اينکه گزينش داوطلبان در کد رشته­‌هاي انتخابي، بر اساس نمره کل اکتسابي در زيرگروه‌­ها و با رعايت ساير ضوابط و شرايط صورت مي­پذيرد، بنابراين، اولويت کد رشته‌­هاي انتخابي در فرم انتخاب رشته‌­هاي تحصيلي، صرفاً تقدم و تاخر يا علاقه داوطلب را به ادامه تحصيل در هر يک از رشته محل‌­هاي انتخابي او تعيين مي­کند و تاثيري در پذيرفته شدن وي ندارد.

4- مطالب مندرج در دفترچه­‌هاي راهنماي شماره 1 و 2 آزمون سراسري سال 1401 و همين ­طور اطلاعيه‌­هاي مندرج در هفته‌­­نامه پيک­سنجش و سايت سازمان و همچنين مفاد و مطالب «ويژه‌نامه راهنماي انتخاب رشته آزمون سراسري 1401» را به طور دقيق مطالعه کنيد و به ضوابط و شرايط نيز توجه داشته باشيد.

5- قبل از مراجعه به سايت سازمان سنجش، فرم پيش‌­نويس انتخاب رشته را تکميل کنيد و عناوين رشته و دانشگاه‌­هايي را که انتخاب کرده­ايد، به صورت دقيق بنويسيد و از صحت آنها اطمينان يابيد.

6- تمام مراحل انتخاب رشته را که با عنوان «گام» در برنامه انتخاب رشته تعريف شده است، با دقت و به صورت کامل طي کنيد و به تذکرات و خطاهايي که اين برنامه اعلام مي‌­کند توجه کرده و آنها را برطرف نماييد.

7- در صورتي که اطلاعات شما به طور کامل دريافت شده باشد، سيستم يک «رسيد 15 رقمي» به عنوان رسيد دريافت انتخاب رشته به شما ارايه مي­کند. اين رسيد، پس از انجام کامل مراحل ارسال اطلاعات، در يک صفحه مجزا ارايه مي­شود و تا زماني که اين رسيد به شما ارايه نشده، انتخاب رشته شما پايان نيافته است.

8- پس از دريافت رسيد از بخش «مشاهده اطلاعات»، حتماً از فهرست کد رشته­‌هاي انتخابي خود در فرم انتخاب رشته اينترنتي که بالاي آن، رسيد انتخاب رشته 15 رقمي و شماره نسخه چاپي درج شده است، يک نسخه چاپي تهيه کرده و به دقت آن را بازبيني و مشاهده کنيد و در صورت مشاهده اشکال در کد رشته‌محل‌هاي درج شده در فرم انتخاب رشته، با مراجعه به بخش ويرايش فرم انتخاب رشته، آن را اصلاح کنيد. لازم است که پرينت فهرست کد رشته‌محل‌هاي انتخابي را تا زمان اعلام نتايج نهايي، ‌به صورت محرمانه نزد خود نگهداري نماييد.

9- نحوه انتخاب رشته‌­هاي تحصيلي و همچنين مواد امتحاني و ضرايب دروس هر يک از رشته‌­هاي تحصيلي (در هر يک از گروه­‌هاي آزمايشي و در زيرگروه‌­هاي مربوط به آنها) در همه دوره‌­ها يکسان است.

10- تنها داوطلباني که بر اساس نتيجه اوليه، مجاز به انتخاب رشته‌­هاي دوره روزانه دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالي شده­‌اند، مي‌­توانند اين گونه رشته­‌ها را انتخاب کنند.

11- لازم به يادآوري است که هر داوطلب مي‌­تواند متقاضي يک گروه آزمايشي اصلي (علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني) و دو گروه آزمايشي هنر و زبان­‌هاي خارجي شود. بديهي است که يک داوطلب نمي­‌تواند همزمان متقاضي دو گروه آزمايشي از گروه‌هاي آزمايشي اصلي، يعني گروه‌­هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني، شود.

12- در انتخاب رشته، به شرايط و ضوابط مربوط به دوره­‌ها، دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالي و رشته­‌ها توجه داشته باشيد و کد رشته­‌هايي را انتخاب کنيد که، علاوه بر اينکه بر اساس کارنامه، اجازه انتخاب آنها به شما داده شده است، شرايط و ضوابط آن کد رشته­ها را نيز دارا باشيد.

13- رتبه کل مندرج در کارنامه شما، به هيچ وجه در گزينش شما به عنوان يک داوطلب، مؤثر نيست؛ بنابراين، لازم است که هنگام انتخاب رشته، فقط به رتبه­‌هاي خود در زيرگروه­‌ها توجه کنيد.

در تمام انتخاب‌­هاي مهم زندگي­تان موفق باشيد 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...