تفاوت شرایط برگزاری کنکور ۹۸ با سال های گذشته

تفاوت شرایط برگزاری کنکور ۹۸ با سال های گذشته

تفاوت شرایط برگزاری کنکور ۹۸ با سال های گذشته

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نحوه برگزاری کنکور ۹۸ با سال های گذشته متفاوت است، گفت: آموزش و پرورش بستر لازم برای تاثیر قطعی معدل در کنکور را فراهم نکرده است.
جبار کوچکی نژاد با اشاره به تغییر نحوه تاثیرگذاری معدل در کنکور ۹۸، گفت: در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور وزیر علوم موضوع سنجش دانشجویان به دلیل نگرانی ها و دغدغه هایی که برای خانواده ها و داوطلبان وجود داشت مجددا مطرح شد.
آموزش و پرورش بستر لازم برای تاثیر قطعی معدل در کنکور را فراهم نکرده است
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: از آنجا که آموزش و پرورش بستر و زیرساخت های لازم برای تاثیر قطعی معدل در کنکور را تا به امروز فراهم نکرده است براساس توافقی که میان وزیر آموزش و پرورش و علوم صورت گرفت مقرر شد تاثیر معدل در کنکور ۹۸ مثبت باشد اما در سال های آینده و پس از آماده سازی زیرساخت ها این تاثیر به صورت قطعی اعمال شود.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش بایستی با برگزاری آزمون های استاندارد شرایط را برای تاثیر قطعی معدل آماده کند، بیان کرد: وزارت علوم نیز موظف است به وظایف خود در این زمنیه عمل کند.
ثبت نام اکثر داوطلبان براساس معدل رقابت فشرده موجود در کنکور کاهش پیدا می کند، داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی مانند تهران، بهشتی، صنعتی شریف و … هستند باید در کنکور شرکت می کنند.
کنکور ۹۸ چگونه برگزار می شود؟
کوچکی نژاد با اشاره به صحبت های رئیس سازمان سنجش و پذیرش، اظهار کرد: دفترچه هایی که درسال ۹۸ برای ثبت نام دانشجویان منتشر می شود با سال های گذشته متفاوت است در این دفترچه ها بیش از ۷۰ درصد ظرفیت دانشگاه ها در دفترچه ذکر نمی شد؛ در واقع ۲ دفترچه برای داوطلبان منتشر می شود یکی برای داوطلبانی که تمایلی به شرکت در کنکور ندارند و دیگری برای داوطلبانی است که مایل به شرکت در کنکور هستند. همپنین در این دفترچه ها معدل هایی که مجاز به ثبت نام در کنکور هستند نیز ذکر می شود بر این اساس داوطلبانی که تمایلی به شرکت در کنکور ندارند می تواند به دانشگاه موردنظر خود مراجعه و به راحتی و بدون پرداخت هزینه ثبت نام کنند.
تنها ۲۰ درصد داوطلبان در کنکور ۹۸ شرکت می کنند
این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه تنها ۲۰ درصد داوطلبان در کنکور شرکت می کنند و نیازی به حضور یک میلیون متقاضی در آزمون سراسری ۹۸ نیست، یادآور شد: سایر داوطلبان نیز می توانند با توجه به معدل خود در دانشگاه های دولتی یا پیام نور که دارای صندلی های خالی هستند بدون آزمون ثبت نام می کنند.
وی خاطر نشان کرد: سازمان سنجش جداول مربوط به دانشگاه هایی که داوطلبان می توانند بدون کنکور و تنها از طریق معدل خود در آنها پذیرفته شوند را در اختیار متقاضیان ورود به دانشگاه ها قرار می‌دهد.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه با ثبت نام اکثر داوطلبان براساس معدل رقابت فشرده موجود در کنکور کاهش پیدا می کند، عنوان کرد: داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی مانند تهران، بهشتی، صنعتی شریف و … هستند باید در کنکور شرکت کنند.
زمان ثبت نام در کنکور ۹۸
ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ در چهارشنبه ۹۷/۱۱/۲۴ تا پنج‌شنبه ۹۷/۱۲/۰۲ انجام خواهد شد
اگر ثبت نام امسال همانند سال قبل باشد، یک زمانی را مشخص میکنند برای داوطلبانی که از ثبت نام جا مانده اند و یا اطلاعات ثبتنامی خود را اشتباه ثبت کرده اند.
ثبت نام در کنکور سراسری۹۸
ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ به صورت اینترنتی میباشد و داوطلبان عزیزمان قبل از هرگونه اقدامی به ثبت نام و ورود به سایت باید یک سری مدارک و اطلاعات همراه خود داشته باشند.از جمله مدارک و اطلاعات : خرید کارت اعتباری مورد نیاز ، کد سوابق دیپلم ، کد سوابق تحصیلی پیش دانشکاهی میباشد.
کارت اعتباری : برای دانشگاه های روزانه و شبانه و برای دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی باید یک کارت جداگانه خریداری شود .
برای ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ نیازی به خرید کارت اعتباری نیست.
پس از تکمیل مدارک به سایت مراجعه کرده و اطلاعات لازم را تکمیل میکنیم و در پایان سیستم یک کد رهگیری ارائه میدهد.(توجه داشته باشید کد رهگیری را تا پایان پذیرش و ثبتنام در دانشگاه نزد خود نگه دارید.)

پاسخ دهید

1 نظر

ليلا  ۱۳۹۷/۰۸/۰۸ - ۱۹:۲۳:۲۴

سلام با توجه به متن بالا براى رشته هاى پرطرفدار مثل پزشكى و... آزمون برگزار مى شود .. براى رشته تغذيه هم بايد در آزمون شركت كرد؟ خيلى ممنون از شما...

علی سلیمانی (sanjeshy)  ۱۳۹۷/۰۸/۰۸ - ۲۳:۵۳:۵۳

سلام و درود بله